FSO Park

Na terenie dawnej fabryki FSO na Żeraniu powstało EkoCentrum Punkt Zwrotny. To początek zmian w tej części Warszawy

2023-10-02 16:57

W budynku słynnej bramy dawnej fabryki FSO w Warszawie powstało interaktywne EkoCentrum Punkt Zwrotny. To zapowiedź realizacji wielofunkcyjnego założenia, jakie w tym miejscu zbuduje firma Okam.

Punkt Zwrotny w FSO Park

Od 21 września młodzież szkolna może bezpłatnie odwiedzać Punkt Zwrotny: nowe ekocentrum prowadzone przez zespół Fundacji Mamy Projekt. Ekspozycja skupia się na branży modowej, bo – jak tłumaczą inicjatorzy – to właśnie poprzez wygląd, stroje i dodatki młodzi ludzie budują swoją tożsamość. Raporty trąbią o tym, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. „Jeśli i tak mam umrzeć, to niech to będzie w modnych butach” powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologiczne – opowiada Małgorzata Żmijska z Mamy Projekt.

Ciemne sekrety fast fashion

Nowe ekocentrum powstało w dawnym budynku bramnym prowadzącym na teren fabryki FSO na Żeraniu. Projekt architektoniczny przestrzeni stworzyły Dziewczyny od wystaw (Joanna Góra-Raurowicz, Magdalena Michalczyk, Katarzyna Similak) we współpracy z Elżbietą Biskup. Zabawne infografiki i ilustracje wykonała z kolei Kinga Offert, absolwentka poznańskiej ASP. Na 350 metrach, w czterech pokojach tematycznych, rozplanowano multimedialne i analogowe ekspozytory, dzięki którym poprzez zagadki i gry można odkrywać kolejne tajemnice fast fashion. Gracze będą wyłapywali manipulacje w reklamach i social mediach, zobaczą cyrkularność w praktyce, sprawdzą, jak czytać metki. Podczas warsztatów będą ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i obliczą, ile wody potrzeba do produkcji bawełny – mówi Joanna Studzińska z Mamy Projekt. Ekocentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88. Otwarcie przestrzeni to zapowiedź większych zmian w sąsiedztwie. Na 62 hektarach dawnej Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu firma Okam zamierza zrealizować wielofunkcyjne założenie z mieszkaniami, biurami i przestrzeniami handlowo-usługowymi. Projekt masterplanu opracowały wspólnie biura WXCA i SAWAWA. Rozpoczęcie prac Okam planuje na pierwszy kwartał 2025 roku.