Architektura MuratorRealizacjePracownia artystki / Warszawa

Pracownia artystki / Warszawa

Największy atut projektu atelier artystki sztuk wizualnych Moniki Sosnowskiej to szczerość. Budynek jest tym, czym miał być – warsztatem. O nowej realizacji Architecture Club pisze Zygmunt Borawski.

Pracownia artystki / Warszawa
Pracownia Moniki Sosnowskiej; fot. Juliusz Sokołowski

Atelier Moniki Sosnowskiej Warszawa
AutorzyArchitecture Club, architekci Karolina Sławecka, Paweł Krzemiński
Architektura krajobrazuMarta Tomasiak
KonstrukcjaDaniel Przybyłek
InstalacjeTranssolar, Matthias Schuler, Kristyna Dvorakova, Peter Zatko
Powierzchnia terenu700.0 m²
Powierzchnia zabudowy180.0 m²
Powierzchnia użytkowa160.0 m²
Kubatura760.0 m³
Projekt (data)2015-2017
Data realizacji (koniec)2020

Nowe studio rzeźbiarki Moniki Sosnowskiej, jednej z najbardziej znanych na świece polskich artystek, zostało zaprojektowane przez młodych architektów z biura Architecture Club – Pawła Krzemińskiego i Karolinę Sławecką. To budynek w swych założeniach dosyć rudymentarny, jednak za jego elementarnością kryje się sporo wyrafinowanych subtelności, które powodują, że całość ani na chwilę nie staje się banalna.

Studio umiejscowiono na warszawskim Targówku, w bezpośrednim sąsiedztwie domu artystki, który kilka lat temu wybudowano według projektu Piotra Brzozy i Marcina Kwietowicza (publikacja „A-m” 7/2010). Budynki reprezentują dwa podejścia, które trochę się od siebie różnią, ale w których, po głębszej analizie, zauważyć można sporo podobieństw. Obydwa założenia czerpią w szczery, ale przewrotny sposób z lokalnego kontekstu. Rozbicie domu na mniejsze parterowe bryły było bardzo zgrabnym ukłonem w stronę lokalnego układu przestrzennego, charakteryzującego się niską, sfragmentaryzowaną zabudową. Z kolei estetyka studia zdaje się nawiązywać do przemysłowego rodowodu kwartału, w którym napotkać można sporo warsztatów samochodowych i mikrozakładów.

Czytaj też: Dom z pracownią artysty w Wesołej |