Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyNajdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10

Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10

Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.

Top 10 najdziwniejszych hoteli na świecie
Crane Hotel Faralda w Amsterdamie; fot. 1971markus / CC BY-SA 4.0

Co znajdziesz w artykule:

1. Crane Hotel Faralda: Udźwignij tę noc
2. Silo Stay: nocleg w silosie
3. Hotel Tayka de Sal: tu ścian nie poliżesz
4. Das Park Hotel: wypoczynek w kanałach
5. PACHECA - The Wine House Hotel, czyli wakacje w beczce
6. Propeller Island City Lodge: 30 dziwności w jednym
7. Giraffe Manor: lato z żyrafami
8. Sun Cruise Hotel: statkiem przez ląd
9. Seaventures Dive Rig: nocleg na platformie wiertniczej
10. Treehotel: pobyt w gałęziach drzew

Po epidemicznych ograniczeniach hotelarze w końcu zaczynają odrabiać straty. Niektórzy w przedbiegach wygrywają miejscem, w którym chcą nas ugościć. Oto lista 10 najdziwniejszych i najciekawszych hoteli na świecie.

Crane Hotel Faralda: Udźwignij tę noc

W Amsterdamie znajdziemy obiekt, który został okrzyknięty mianem najdziwniejszego hotelu w stolicy Holandii. Trzy wyjątkowe apartamenty można wynająć w specjalnie przebudowanym dźwigu – żurawiu. Jest to oferta dla osób ceniących industrialne otoczenie, ponieważ hotel dźwig zlokalizowany jest na terenie portu. Pokój przeznaczony na nocleg odnajdziemy na wysokości 50 metrów, co oznacza piękny widok na panoramę Amsterdamu. Dodatkową atrakcją jest wanna z hydromasażem umieszczona na samej górze dźwigu (16 piętro). Nocleg w Crane Hotel Farada wzbogaci nas więc z pewnością o niepowtarzalne doświadczenia i przeżycia. Jedyne co musimy udźwignąć to cena. Apartament dla dwóch osób z podwójnym łóżkiem na jedną noc średnio będzie kosztować 4,6-4,9 tys. zł. No ale kto może się pochwalić, że spał w dźwigu portowym?

Silo Stay: nocleg w silosie

Bardziej przyziemna propozycja to obiekt zlokalizowany w miasteczku Little River w Nowej Zelandii. Hotel Silo Stay powstał w silosach zbożowych według projektu biura F3 Design. W każdym obiekcie mieszczą się pokoje z pełnym wyposażeniem i aneksem kuchennym czy łazienką. Dodatkowo cały kompleks posiada hotelowy ogród. Cena pokoju z podwójnym dużym łóżkiem wynosi około 630 zł za dobę.

Czytaj też: Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze |

Hotel Tayka de Sal: tu ścian nie poliżesz

W Boliwii znajdziemy za to obiekt, w którym obowiązuje kategoryczny zakaz lizania ścian. Zakaz ten nie jest całkowicie bezsensowny, ponieważ Hotel Tayka de Sal jest zbudowany z soli i właściciel nie chce, żeby goście zjedli mu biznes. Obiekt zlokalizowany jest na pustyni solnej Salar de Uyuni, na której można podziwiać również kopce solne oraz różnobarwne laguny. Do listy naturalnych atrakcji dopisać trzeba wody geotermalne, gejzery, formacje skalne czy obserwacje flamingów. Sam obiekt zbudowany ze słupów soli pochodzących z tej pustyni jest wykończony w dość surowym stylu, ale odnajdziemy w nim przykładowo grube warstwy pokruszonej soli na podłodze – co pełni funkcję dywanów. Za pobyt w hotelu będziemy musieli równie słono zapłacić. Jedna noc dla dwóch osób może kosztować około 1 tys. zł.

Das Park Hotel: wypoczynek w kanałach

Wśród najdziwniejszych hoteli na świecie warto wymienić też austriacki Das Park Hotel w Linzu. To propozycja dla miłośników stylu industrialnego czy betonu. Można tam bowiem spędzić noc w rurach ściekowych. Na szczęście są one odnowione i czyste. Każde wnętrze pokoju zostało pomalowane przez austriackiego artystę, przez co pokoje wydają się bardziej przyjazne. Co ciekawe – za tę przyjemność możemy zapłacić, ile chcemy. W obiekcie panuje system „płać jak chcesz”, dzięki któremu klienci płacą taką kwotę, jaką są w stanie lub chcą zapłacić.

Czytaj też: Minimalne potrzeby. Najmniejsze hotele świata |

PACHECA - The Wine House Hotel, czyli wakacje w beczce

Miłość do wina można wyrazić w rozmaity sposób – poprzez zwiedzanie winnicy, degustacje tego trunku, winne SPA albo poprzez spanie w beczce po winie. Pomysł ten narodził się w dolinie Douro w Portugalii, gdzie w 2017 roku jedna z winnic dodała do swojej oferty 10 ogromnych beczek jako możliwość zakwaterowania. Pomysł szybko został przeniesiony w inne regiony winiarskie i możliwość takiego noclegu odnajdziemy w Niemczech, Holandii czy Chile. W ofercie portugalskiej winnicy jest nocleg w beczce wyposażonej w podwójne łóżko, łazienkę oraz taras, który ulokowany jest wśród winorośli. Z kolei w niemieckim Baden w jednej z winnic dla turystów rozmieszczonych jest 8 beczek – w każdej z nich zmieściłoby się 8 tys. litrów wina. Pobyt w beczce uprzyjemnią nam ponadto dostępne w ofercie butelki wina czy śniadanie z widokiem na dolinę Renu. Jeszcze bardziej spektakularny hotel w Holandii oferuje możliwość spania w beczkach o pojemności od 15-23 tys. litrów wina. Niektóre z nich służą jako apartamenty wellness – mają jacuzzi i łaźnię parową. Przykładowy nocleg dla 2 osób w hotelu w Portugalii kosztować nas będzie od 600 do 1500 zł.

Czytaj też: Ekstremalny wypoczynek - 5 hoteli w miejscach, do których trudno dotrzeć |

Propeller Island City Lodge: 30 dziwności w jednym

Z myślą o osobach o niecodziennych gustach swoją ofertę przygotował kolejny w zestawieniu najdziwniejszych hoteli świata: Propeller Island City Lodge w Berlinie. Znajdziemy w nim aż 30 pokoi, z których każdy jest unikalny. Jednym z ciekawszych przykładów jest pokój, w którym całe wyposażenie jest do góry nogami, a dla gości przygotowano specjalne boksy pod podłogą służące do spania. Możemy również spać w pokoju pełnym luster. Pomieszczenie to jest w kształcie rombu. W ofercie znajdziemy też pokój stylizowany na więzienną celę i dom pogrzebowy z łóżkami w kształcie trumien. Obecnie Propeller Island City Lodge jest zamknięty z powodu przebudowy.

Giraffe Manor: lato z żyrafami

Jeżeli natomiast znudziły nas tradycyjne formy spotkań towarzyskich, możemy zjeść śniadanie czy wypić kawę z…żyrafami. Giraffe Manor to hotel, który jest również domem dla tych zwierząt. Właściwie jesteśmy u nich gośćmi, a że są to bardzo towarzyskie ssaki zdarza się, że zaglądają przez okna i spożywają posiłki razem z osobami przebywającymi w hotelu. Sam obiekt położony jest około 20 km od Nairobi – stolicy Kenii i jest otoczony ogrodem oraz lasem o powierzchni blisko 60 ha. Budynek hotelu stanowi również gratkę dla miłośników architektury. Budynek został wybudowany w latach 30 XX wieku i był inspirowany szkocką rezydencją myśliwską. Ceny noclegu zależą od apartamentu, jednak zaczynają się od około 3 tys. zł za jedną osobę.

Sun Cruise Hotel: statkiem przez ląd

211 pokoi – kajut, w tym sypialnie i apartamenty, sześć restauracji, bar, obiekty sportowe, klub fitness. Brzmi jak opis typowego statku wycieczkowego, którym możemy popłynąć w nieznane, a przy okazji spędzić ciekawie czas. Nie byłoby w tym więc nic dziwnego, gdyby nie to, że statek hotel mieści się na lądzie. Hotel zlokalizowany na wschodnim wybrzeżu Korei Południowej został właśnie tak zaprojektowany, by wyglądał na statek pasażerski. Usadowiony na szczycie klifu sprawia wrażenie jakby ugrzązł na mieliźnie. Dla osób, którym może jednak braknąć bezpośredniego otoczenia wody morskiej znaleziono rozwiązanie w postaci szumu fal. Dźwięki te odtwarzane są poprzez głośniki w całym obiekcie. Ponadto woda w basenie jest słona. Słono również zapłacimy za nocleg dla 2 osób – od 518 do 1,2 tys. zł.

Seaventures Dive Rig: nocleg na platformie wiertniczej

Morskie doznania znajdziemy też u wybrzeży Borneo. Tam czeka oferta dla osób, które chciałyby się poczuć jak pracownicy platformy wiertniczej. Jedną z takich platform przerobiono tam na hotel o nazwie Seaventures Dive Rig. Pokoje są inspirowane kabinami okrętowymi. Motywem przewodnim hotelu jest również nurkowanie – zwiedzanie podwodnej rafy i oglądanie zatopionych wraków statków, z czego słynie ten region. Koszty noclegu za 2 osoby – 800 do 1,2 tys. zł.

Treehotel: pobyt w gałęziach drzew

Wśród najdziwniejszych hoteli na świecie nie może zabraknąć domków na drzewie. Jednym z bardziej znanych jest Treehotel w Szwecji. Obiekt oferuje nam zakwaterowanie w kilku domkach w lesie niedaleko miejscowości Harads. Obiekty te mają od 15 do 30 m² i są umieszczone na wysokości od 4 do 6 metrów nad ziemią. Każdy dodatkowo wygląda inaczej. Możemy zarezerwować sobie domek kapsułę UFO, domek przypominający wielkie ptasie gniazdo czy zaprojektowany przez Snøhettę mirrorcube.

Czytaj też: Siódmy pokój - domek na drzewie projektu Snøhetta |

Ale podobnych atrakcji nie trzeba szukać daleko. Hotel w drzewach znajdziemy też w otoczeniu lessowych wąwozów na Lubelszczyźnie. Ceny domków w Szwecji wahają się od 3 tys. do 4 tys. za noc dla 2 osób. Znacznie tańsza będzie wizyta na Lubelszczyźnie – 450-650 zł.

Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego
Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego Według popularnego w latach 50. żartu, najpiękniejszy widok Warszawy roztacza się z 30. piętra Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce w stolicy, z którego go nie widać. Dziś, w czasach bezprecedensowego rozwoju masowej turystyki, ten stary bon mot nabiera nowego znaczenia, tyle że odnosi się do coraz większej liczby obiektów stawianych w rejonach najcenniejszych krajobrazowo w celu podziwiania walorów otoczenia. Czy ingerencja w naturalny krajobraz zawsze musi pociągać za sobą jego degradację? Prezentujemy kilka odważnych realizacji, które zdają się podążać inną drogą.
Scandinavia Marine: hotel z kontenerów w Zatorze Scandinavia Marine to nazwa nowego ośrodka wypoczynkowego w Zatorze koło Oświęcimia. Do budowy zespołu wykorzystano 40 kontenerów transportowych.
Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.
Tagi:
Hotel Rosewood London Położony w pobliżu Covent Garden, City i West Endu pięciogwiazdkowy Rosewood London to jeden z najbardziej luksusowych londyńskich hoteli. Wybudowany w 1914 roku w stylu edwardiańskim według projektu H. Percy’ego Moncktona łączy angielskie dziedzictwo ze współczesnym wyrafinowaniem.
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.
Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].