Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof

2020-10-21 19:34 Materiał sponsorowany

Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.

Tereny byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, w samym centrum dwumilionowej metropolii śląskiej, od ponad dekady poddawane są rewitalizacji. W ramach tzw.  Strefa Kultury powstały tu tak znaczące obiekty jak nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW. Zarówno .KTW, jak i pozostałe budynki zrealizowano z udziałem systemów aluminiowych polskiej marki Aluprof.

Prostota formy, siła wyrazu, etos pracy

Dla twórców kompleksu .KTW, architektów Przema Łukasika i Łukasza Zagały z medusagroup, Śląsk to synonim silnego etosu pracy, sumienności, uczciwości i skromności. Nic na pokaz, a jednak z pomysłem i fantazją. Projekt architektoniczny .KTW jest odzwierciedleniem tej idei. Pierwszy z dwóch realizowanych budynków liczy 31 kondygnacji nadziemnych, 3 kondygnacje podziemne, ma 39 900 m² powierzchni biurowej i 2100 m² handlowo-usługowej. Warto wspomnieć, że obiekt posiada certyfikację BREEAM na poziomie Very Good.

Rozwiązania na miarę wielkiej architektury

Tym, co z pewnością najbardziej przykuwa uwagę w tym obiekcie jest spektakularna szklana fasada zaprojektowana z udziałem zaawansowanych systemów aluminiowych marki Aluprof. Dzięki współpracy projektantów z medusagroup oraz inżynierów Aluprof możliwe było stworzenie fasady segmentowej, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także  przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Na potrzeby inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW. W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N Efekt oraz drzwi MB-86 SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof

i

Autor: Archiwum Architektury

To kolejna wyjątkowa realizacja, która wymagała od nas pełnej mobilizacji. Jesteśmy dumni, że ponownie zaufano naszej firmie, doceniono profesjonalizm, gamę innowacyjnych rozwiązań i zdecydowano o zastosowaniu w budynkach systemów Aluprof. Cieszy nas, że mieliśmy okazję współtworzyć obiekt, który jest częścią unikalnego procesu modernizacji Katowic. To ogromny zaszczyt, że nasze systemy są już na stałe wpisane w odradzającą się przestrzeń Strefy Kultury – mówi Zbigniew Poraj, dyrektor Sprzedaży Obiektowej Aluprof.

Obiekt Roku w opinii użytkowników

Pierwsza z dwóch wież .KTW już teraz doskonale wpisuje się w odmienioną przestrzeń Katowic. Budynek jest doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i branżę architektoniczną. Biurowiec zdobył II miejsce w konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof 2018 oraz nagrodę internautów przyznawaną na podstawie otwartego głosowania. Jak zaznaczył współtwórca projektu, architekt Przemo Łukasik, nagroda dla .KTW jest dowodem na to, że nadal w Polsce „modne może być proste”.