fotka z /zdjecia/APMoellerSkolen_8857_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Szkoła im. A.P. Møller

2009-08-26 2:00

Architekci z biura C.F. Møller zaprojektowali sufity, w których całe oświetlenie oraz wentylację umieszczono na jednej listwie. W wielu miejscach zamontowano sufity wyspowe, które spełniają niezwykle surowe duńskie przepisy dotyczące akustyki oraz pochłaniania dźwięku w budynkach szkolnych.

Nazwa projektu: Szkoła im. A.P. Møller Lokalizacja: Schleswig, Niemcy Klient: A.P. Moller og Hustru Chastine McKinney Mollers Fond Architekt: C.F. Møller, Arhus, Dania Wyroby Rockfon: Sonar

Szkoła A.P. Møller została założona przez A.P. Møllera oraz Fundację Chastine McKinney Møller, prowadzoną przez duńskiego armatora Maerska McKinneya Møllera. Ma ona służyć duńskojęzycznej mniejszości, zamieszkującej land Schleswig-Holstein na północy Niemiec. Szkoła jest drugą tego typu placówką na terenie Niemiec i została otwarta przez duńską królową Małgorzatę.

Szkołę średnią (prowadzącą klasy od 7 do 10) oraz gimnazjum A.P. Møller wybudowano na terenach należących wcześniej do wojska. W budynku o powierzchni 14.600 metrów kwadratowych uczy się 625 uczniów. Trzypiętrowa konstrukcja otacza dwie duże centralnie umieszczone przestrzenie. W jednej z nich znajdują się pomieszczenia wspólnego użytku (stołówka, hol, centrum wiedzy), w drugiej natomiast hala sportowa oraz aula z trzema scenami. Pochyły dach łączy obie przestrzenie, a w miejscu łączenia znajduje się mur zbudowany z żółtych cegieł. Budynek z pochyłym miedzianym dachem, położony jest w przepięknej okolicy z widokiem na fiord Silen oraz dzwonnice katedry Slesvig, znajdującej się w mieście Schleswig.

Sufity zainstalowane w szkole odpowiadają stylistyce projektu. Aby wywołać wrażenie spokoju i prostoty, architekci biura C.F. Møller zaprojektowali sufity, w których całe oświetlenie oraz wentylację umieszczono na jednej listwie. Dzięki temu całość nie wygląda na przeładowaną. W wielu miejscach zamontowano sufity wyspowe, doskonale pochłaniające dźwięk. Spełniają one niezwykle surowe duńskie przepisy dotyczące akustyki oraz pochłaniania dźwięku w budynkach szkolnych.