Architektura MuratorWydarzenia100 lat Bauhausu – program jubileuszu i spot promocyjny!

100 lat Bauhausu – program jubileuszu i spot promocyjny!

Bauhaus Verbund 2019 oraz Niemiecka Centrala Turystyki ogłosiły program 100. rocznicy założenia legendarnej szkoły w Weimarze.

100 lat Bauhausu – znamy program jubileuszu!

Bauhaus, czyli legendarna uczelnia artystyczno-rzemieślnicza, powstała z inicjatywy Waltera Gropiusa w Weimarze, ale działała też w Dessau i Berlinie. Jej historię oraz wpływ na rozwój designu, architektury i sztuki prezentuje krótki spot przygotowany przez Niemiecką Centralę Turystyki.

W ramach jubileuszu opracowano też specjalną trasę wycieczkową, która ma umożliwić turystom lepsze poznanie idei Bauhausu. Grand Tour of Modernity wiedzie przez Alfeld, Berlin, Darmstadt, Drezno, Stuttgart i Bernau, gdzie znajdziemy ponad 100 wybitnych przykładów modernistycznej architektury Niemiec.

Promocji jubileuszu służyć będzie też projekt Tiny(BAU)haus, czyli dom w stylu Bauhausu wyprodukowany z materiałów z recyklingu za pomocą druku 3D. To prostopadłościan o powierzchni 8 metrów kwadratowych, w którym znajdą się interaktywne instalacje przedstawiające miejsca związane z ruchem. Tiny(BAU)haus po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w lutym w Rotterdamie. Następnie wyruszy w trasę promocyjną podczas wydarzeń i prezentacji prasowych Niemieckiej Centrali Turystyki. Uczestnicy będą mogli zwiedzić też odtworzony w technologii VR pokój Waltera Gropiusa. Więcej informacji na stronie jubileuszu oraz Niemieckiej Centrali Turystyki.

100 lat Bauhausu – znamy program jubileuszu!
Kobieta na krześle B3 projektu Marcela Breuera, w masce projektu Oskara Schlemmera i sukience projektu Lis Beyer, 1927
Nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2021: znamy finalistów! Poznaliśmy finalistów konursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Wśród 60 najlepszych projektów znalazły się dwa z Polski!
Nowy Bauhaus: odpowiedź UE na kryzys klimatyczny Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła powołanie nowego ogólnoeuropejskiego ruchu wzorowanego na słynnej szkole z Dessau, który pomoże Unii walczyć z kryzysem klimatycznym. Stworzymy nowy europejski Bauhaus – przestrzeń współpracy architektów, artystów, studentów i inżynierów – mówiła podczas swojego pierwszego orędzia o stanie Unii Europejskiej.
Duch Bauhausu na rynku w Oliwie W cyklu Miastoprojekcje „Spotkania Filmowe z Miastem” 5 września na rynku w Gdańsku Oliwie odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Duch Bauhausu” (2018), a w Ratuszu Kultury udostępniona zostanie wystawa poświęcona słynnej szkole z Dessau.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Śladami Bauhausu w jego stulecie W stulecie niemieckiej szkoły projektowania przypominamy najbardziej rozpoznawalne budynki związane z jej historią oraz prezentujemy architektoniczny miniprzewodnik po najważniejszych miejscach i obiektach związanych z Bauhausem.
Bauhaus w Gorzowie: wykład Aleksandry Kędziorek Z okazji 100-lecia założenia słynnej szkoły z Dessau Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim we współpracy z lokalnym oddziałem SARP rozpoczyna nowy cykl spotkań pt. Bauhaus w Gorzowie. Na początek – wykład Aleksandry Kędziorek, historyczka sztuki, stypendystki programu Bauhaus Lab.