fotka z /zdjecia/Axvall.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Demokratyczny dizajn

2009-07-15 2:00

"Estetyczna forma jest dla wszystkich. I nie tylko w muzeum!" Cytat z katalogu IKEA z 1979 roku odzwierciedla strategię firmy z południowej Szwecji, która od 1948 roku z jednoosobowego przedsiębiorstwa stała się największym magazynem mebli na świecie, kształtując pojęcie „demokratycznego wzoru” jak żadne inne.

17.07 (zamknięcie wystawy) MONACHIUM

Die Neue Sammlung - International Design Museum Monachium we współpracy z IKEA jako pierwsze przygotowało ekspozycję będącą skrzyżowaniem sztuki i dizajnu szwedzkiego potentata. Na wystawę Democratic Design – IKEA składają się takie tematy jak początki IKEA, zasada IKEA „zrób to sam”, system „Billy”, trwałość i ekologia, Kiddy-Land, kolekcja PS itp.

Dla IKEA projekt jest jednym z centralnych czynników, które przyczyniają się do realizacji idei funkcjonalnych, dobrze zaprojektowanych mebli, przystępnych cenowo dla większości ludzi. Wśród koncepcji - „Piękno dla Wszystkich” (Ellen Key 1899; pojecie ma swoje korzenie w ruchach reformatorskich XIX wieku) i „szwedzki model” (współczesne, otwarte społeczeństwo ukierunkowane na rodzinę i tematy socjalne).

Najważniejszym aspektem tej filozofii jest rozwój specyficznego języka formy i asortyment produktów, będący kombinacją różnych kierunków we wzornictwie: z jednej strony, skandynawskiego modernizmu z jego upodobaniem do drewna, naturalnych powierzchni oraz organicznych kształtów, a z drugiej, międzynarodowych, takich jak ruchy flower power, styl lat 60. "democracy from below" czy postmodernizm. Kolejnym zagadnieniem jest dizajn inspirowany rodzimą tradycją.


Informacje: Die Neue Sammlung – The International Design Museum Munich www.die-neue-sammlung.de; Pinakothek der Moderne http://www.pinakothek.de

Zdjęcie: DIE NEUE SAMMMLUNG (A. LAURENZO)