Architektura MuratorWydarzeniaFabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk

Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk

Warszawska Praga od zawsze słynęła z wysokiej przestępczości, ale teraz również - jako dawna dzielnica rzemiosła i przemysłu - słynie ze swoich zabytkowych fabryk. Które z nich nadal działają, które dostały drugą szansę od losu, a których już nie ma lub wkrótce znikną? W jaki sposób odnawiać obiekty pofabryczne, co ratować, a co zastępować nowymi rozwiązaniami? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Fabryki prawego brzegu.

Fabryki Pragi. Przewodnik dobrych praktyk

Z książki dowiemy się także gdzie produkowano podzespoły do legendarnego bombowca „Łoś”, w których praskich zakładach najsilniej rozwijał się ruch robotniczy oraz gdzie Polacy poznawali tajniki spawalnictwa. Praca, której wydawcą jest stowarzyszenie Porozumienie dla Pragi, przybliża losy blisko 40 prawobrzeżnych zakładów i obiektów industrialnych, w tym m.in. Warszawskiej Wytwórni Wódek (dziś Centrum Praskie Koneser), Avii, fabryki Wedla, czy zakładów Kazimierza Szpotańskiego. Publikacja, przygotowana dzięki wsparciu M. st. Warszawa i Biura Stołecznego Konserwatora, jest dostępna w ograniczonym nakładzie w wersji drukowanej oraz elektronicznej. Oprócz poradnika autorzy przygotowali mapę-spacerownik prezentujący losy omawianych zakładów. Na profilu fb Porozumienia dla Pragi można również obejrzeć towarzyszące promocji książki wirtualne spacery po wybranych praskich fabrykach.

Publikacja w wersji elektronicznej: https://issuu.com/porozumieniedlapragi/docs/fabryki_prawego_brzegu

Loft with Love – apartament w dawnym browarze od CMC architects Głównym założeniem architektów było zachowanie industrialnego charakteru wnętrza, a jednocześnie stworzenie komfortowej przestrzeni mieszkalnej. Postawili na szczerość i proste, surowe materiały.
Topografia ruin. Wystawa zdjęć Josefa Sudka 14 marca 2019 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Josef Sudek. Topografia ruin. Praga 1945.
Kolejne centrum kreatywności na warszawskiej Pradze: rozstrzygnięcie konkursu Władze m.st. Warszawy rozstrzygnęły konkurs na projekt wielofunkcyjnego obiektu dla rzemieślników, artystów i przedsiębiorców pod nazwą Centrum Kreatywności Nowa Praga. Zwyciężyła pracownia architektoniczna TREKTURA.
Ratuszowa 6 - centrum kulturalno-gastronomiczne Gastronomiczna mapa warszawskiej Pragi ma powiększyć się o nowy obiekt autorstwa Cudo Grupa Projektowa.
Otwarta Ząbkowska – pomysł na uspokojenie ruchu samochodowego i integrację mieszkańców Zamykanie ulic i ograniczanie ruchu samochodowego budzi w Polsce ogromne kontrowersje. Warszawscy społecznicy znaleźli patent na stopniowe przyzwyczajanie mieszkańców do przyszłych zmian.
Współczesna typografia miejska – nowe szyldy na warszawskiej Pradze Na praskich ulicach pojawiło się kilkanaście szyldów autorstwa młodych polskich grafików. To inicjatywa stowarzyszenia Traffic Design z Gdyni, ale władze Warszawy zapowiadają kontynuację projektu.