Architektura MuratorWydarzeniaIkony konstruktywizmu do samodzielnego złożenia

Ikony konstruktywizmu do samodzielnego złożenia

Najnowsza książka zaprojektowana i wydana przez poznańskie studio Zupagrafika przybliża historię rosyjskiego konstruktywizmu. Publikacja skierowana jest do najmłodszych, dlatego czterech kolorowych "towarzyszy" można złożyć bez użycia nożyczek i kleju.

Ikony konstruktywizmu do samodzielnego złożenia

Po seriach poświęconych architekturze powojennej, Zupagrafika sięgnęła po inspirację do rosyjskiej awangardy. Początek epoki sowieckiej zbiegł się z jedną z najważniejszych kreatywnych rewolucji XX. wieku. Konstruktywiści, którzy stanowili ważną część awangardowego ruchu, na nowo napisali historię sztuki, projektowania i architektury. Dziedzictwo, które po sobie zostawili, mimo upływu czasu, pozostaje aktualne do dziś – piszą autorzy. Książka “The Constructivist: Build Your Own Russian Constructivist Playground” składa się z 4 modeli konstruktywistycznych obiektów z wczesnych lat 1920. i połowy lat 30. Są wśród nich Dom własny Konstantina Mielnikowa, budynek Trockiego w Petersburgu i Dom Nikolaev’a.

Najnowsza kolekcja papierowej architektury do samodzielnego złożenia skierowana jest przede wszystkim do dzieci, dlatego wchodzącym w jej skład budynkom nadano antropomorficzne cechy. W odróżnieniu od poprzednich serii, tę najnowszą wyróżnia też użycie koloru. Przyjazny najmłodszym jest również sposób składania papierowych modeli, który nie wymaga użycia nożyczek ani kleju. W założeniu autorów, zabawa formą i kolorem ma pomóc najmłodszym w rozwijaniu wyobraźni przestrzennej, a rodzicom przybliżyć historię konstruktywizmu w rosyjskiej architekturze.

Tagi:
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Modernistyczna architektura ZSRR w obiektywie Alexandra Veryovkina: nowy album od Zupagrafika Fotograficzny przekrój przez modernistyczną architekturę ZSRR: od Uralu po koło podbiegunowe. Album „Concrete Siberia” odkrywa modernistyczne osiedla wzniesione na obrzeżach metropolii dalekiej Północy, industrialne monomiasta, kosmiczne bryły radzieckich cyrków, betonowe gmachy teatrów oraz najróżniejsze formy bloków z wielkiej płyty.