Warszawa

Jeszcze bardziej zielona Marszałkowska. Jest umowa na przebudowę ulicy między Ogrodem Saskim a rotundą

2023-05-16 16:11

Wkrótce rozpocznie się spektakularna metamorfoza jednej z najważniejszych ulic stolicy! Tramwaje Warszawskie podpisały właśnie umowę na zaprojektowanie na nowo ulicy Marszałkowskiej między Ogrodem Saskim a Rotundą. Początek prac w przyszłym roku.

Zgodnie z projektem ulica Marszałkowska zostanie zwężona i obsadzona drzewami. W miejscach, gdzie ma obecnie po trzy pasy w każdym kierunku i pas do parkowania, powstaną jedynie dwa. Szpalery drzew i nowe nasadzenia pojawią się wzdłuż ciągów pieszych i między torowiskiem. Koncepcję na zlecenie Zarząd Zieleni już kilka lat temu opracowało biuro RS Architektura Krajobrazu.

Pierwsze zmiany Marszałkowska już przeszła – po zachodniej stronie, wzdłuż placu Defilad, powstała droga dla rowerów, wyremontowany został chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczone zostały miejsca postojowe. Pojawiły się również 34 nowe drzewa, a także liczne krzewy i byliny. Kolejnym krokiem będzie przebudowa arterii na odcinku od placu Konstytucji do ulicy Nowogrodzkiej i między Królewską a placem Bankowym. Na modernizację tego drugiego odcinka ratusz rozstrzygnął przetarg pod koniec marca. Wybrany wykonawca, firma Balzola, do końca przyszłego roku będzie miał za zadanie zmienić układ jezdni, wyremontować chodniki, uporządkować parkowanie, wybudować drogę dla rowerów, a przede wszystkim posadzić 63 drzewa (29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich). Pojawi się też kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie prawie 2600 m².

Zielona Marszałkowska

i

Autor: serwis prasowy Zielona Marszałkowska: projekt modernizacji na odcinku między ulicą Królewską a placem Bankowym; il. ZDM

To nie koniec zmian. Tramwaje Warszawskie podpisały właśnie umowę na zaprojektowanie na nowo ulicy Marszałkowskiej między Ogrodem Saskim a Rotundą. Koncepcja obejmie przebudowę torów i jezdni na blisko kilometrowym odcinku. Między ulicami Królewską a Świętokrzyską ma się znaleźć zielone torowisko z rozchodnikiem, natomiast od ulicy Świętokrzyskiej tory tramwajowe będą używane jako awaryjny pas dla karetek pogotowia i innych uprzywilejowanych pojazdów. W tym przypadku również kluczowym elementem będą nowe nasadzenia. Wykonawca, firma CONE AMG, będzie musiał zaplanować przestrzeń pod szpalery drzew wzdłuż torów tramwajowych. Jak zapowiada ratusz, przebudowa tego odcinka Marszałkowskiej jest planowana najwcześniej w 2024 roku.

Zielona Marszałkowska

i

Autor: serwis prasowy Zielona Marszałkowska: projekt przebudowy torów i jezdni na blisko kilometrowym odcinku między Ogrodem Saskim a Rotundą; il. ZDM