Architektura MuratorWydarzeniaKościół Ducha Świętego w Tychach w rejestrze zabytków

Kościół Ducha Świętego w Tychach w rejestrze zabytków

Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowany przez zespół Stanisława Niemczyka i wykończony przy udziale Jerzego Nowosielskiego, został wpisany do rejestru zabytków. To obecnie najmłodszy zabytek w mieście!

Kościół Ducha Świętego w Tychach w rejestrze zabytków
Kościół Ducha Świętego w Tychach, proj. Stanisław Niemczyk z zespołem, fot. Olerys, CC BY-SA 3.0

Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach poświęcono w 1982 roku. Budowę rozpoczęto cztery lata wcześniej według projektu Stanisława Niemczyka, który przygotował go nieodpłatnie. Społecznie nad koncepcją pracowali też inżynier Jerzy Manjura i Janina Osoba. Polichromie dla świątyni wykonał w latach 1983-1986 Jerzy Nowosielski. Architekt odwołał się do symbolu starotestamentowego namiotu oraz do górnośląskich sobót, czyli podcieni otaczających kościoły drewniane, w fenomenalny sposób wykorzystał też cegłę, drewno i żelbet, zaprojektował także wyposażenie kościoła. Artysta natomiast wykonał dekoracje inspirowane malarstwem bizantyńskim o bogatej, symbolicznej kolorystyce. W efekcie powstała niezmiernie ciekawa budowla sakralna, która zachwyca – tłumaczy Anna Syska, miejska konserwator zabytków w Tychach.

Kościół Ducha Świętego w Tychach w rejestrze

18 grudnia ubiegłego roku konserwator wojewódzki wpisał obiekt do rejestru zabytków. Zakres wpisu obejmuje budynek kościoła wraz z wolno stojącą dzwonnicą oraz najbliższym otoczeniem. Decyzja uprawomocniła się 8 stycznia. Na liście tyskich zabytków znajdują się browary Książęcy i Obywatelski, Huta Paprocka, pałac myśliwski, kościół św. Marii Magdaleny oraz willa przy ul. Damrota.