Architektura MuratorWydarzeniaNiemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka

Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka
Kadr z filmu „Niemczyk – ostatni buntownik architektury” w reżyserii Marcina Zasady i Marcina Nowaka

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury” w reżyserii Marcina Zasady i Marcina Nowaka to pierwszy film poświęcony Stanisławowi Niemczykowi – wybitnemu architektowi zmarłemu 13 maja 2019 roku. Ten ważny dla Tychów projektant był autorem takich realizacji jak zabudowa ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach czy osiedla mieszkaniowego H7 na terenie dzielnicy Glinka. Ale zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowych kościołów, by wymienić tylko kościół  pw. Ducha Świętego w Tychach, kościół Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach czy powstający wciąż kościoła św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Stanisław Niemczyk był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. honorowej nagrody SARP (1996) czy medalu Per Artem ad Deum przyznanego przez Papieską Radę ds. Kultury za zasługi dla budownictwa sakralnego.

Czytaj też: Kościół Ducha Świętego w Tychach w rejestrze zabytków |

Film to nasz hołd dla wspaniałego twórcy, który pozostawił swoje prace w Tychach, z ikonicznym już dzisiaj dla powojennej architektury sakralnej kościołem pw. Ducha Świętego, oraz – w pół zdania zatrzymaną – wielką realizacją kościoła pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Klary. To nasz ukłon w stronę potęgi wyobraźni, indywidualizmu i talentu – mówi Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach, które jest producentem filmu. Jestem ogromnie dumna, iż film powstał i udało się namówić do jego stworzenia autorów „Archikosmosu” z jednej strony i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziubę – z drugiej – dodaje.

Film Marcina Zasady i Marcina Nowaka, którego producentem są Miasto Tychy i Muzeum Miejskie w Tychach, pokazuje twórczość architekta w szerokim kontekście przemian społeczno-kulturowych w Polsce. Postać projektanta przybliżają widzom m.in. Tomasz Konior, Przemo Łukasik, Maciej Miłobędzki, Ryszard Nakonieczny, Robert Skitek i Dietmar Eberle, a także najbliżsi przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Boczar, Wojciech Czech, Marek Niklewicz i ks. Franciszek Resiak. Nowe światło na dziedzictwo projektowe bohatera filmu rzucają perspektywy historyka dr. Sebastiana Rosenbauma, reportażystki Doroty Brauntsch i filozofki Ewy Chudyby.

Największym wyzwaniem filmu było opowiedzenie historii o Stanisławie Niemczyku i jego dziełach w taki sposób, by udowodnić ich przynależność do współczesnej kultury europejskiej. Z całą pewnością Niemczyk zasługuje na miejsce w podręcznikach architektury. I ulokowanie go w czymś, co możemy nazwać „przestrzenią uniwersalnych wartości” było też celem filmu. Niemczyk w wielu etapach swojej kariery udowadniał swoje wizjonerstwo: gdy jako jeden z pierwszych zaczął hołdować ekologii w architekturze, gdy przeciwstawiał się modernizmowi, poszukując wyjątkowości indywidualizmu, gdy w architekturze sakralnej potrafił łączyć sacrum z brakiem przepychu, gdy stawiał kameralność ponad wielką skalą… W tych i nie tylko tych kwestiach architektura przyznała mu rację dopiero po latach – tłumaczy Marcin Zasada, współautor dokumentu. Poruszając temat architektury modernistycznej powojennej w „Archikosmosie” i widząc, jaką konsternację i zaintrygowanie budził na Śląsku, ale głównie poza nim, postanowiliśmy, że powinniśmy kontynuować opowieść o tych czasach i tej wrażliwości – dodaje Marcin Nowak.

Uroczysta premiera filmu odbyła się 27 czerwca 2020 roku. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic. Najbliższe seanse jeszcze w listopadzie. 10 listopada o 19.00 w krakowskim kinie Agrafka, 18 listopada w warszawskim Iluzjonie, a 27 listopada w kinie Kosmos w Katowiach.

Zobacz też zwiastun filmu „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”

„Niemczyk – ostatni buntownik architektury”
scenariusz, reżyseria: Marcin Zasada
zdjęcia, montaż: Marcin Nowak
muzyka: Krzysztof Wołoszyn
dźwięk: Krzysztof Czmiel
korekta barwna i oprawa graficzna: Marcin Staszewski
narrator: Jarosław Juszkiewicz
producent wykonawczy: Anna Nowak
zdjęcia: Tomasz Kiełkowski, Bartosz Pudełko
producent: Miasto Tychy, Muzeum Miejskie w Tychach
czas trwania: 52 minuty

Autor: (Red.)
Świątynia Opatrzności Bożej: wyniki konkursu na projekt wystroju wnętrz Świątyni Opatrzności Bożej Choć budowa Świątyni Opatrzności Bożej została zakończona, prace wykończeniowe nadal trwają. Trwa również dyskusja nad ostatecznym projektem wystroju. Prezentujemy nagrodzone koncepcje aranżacji wnętrz Świątyni Opatrzności Bożej, w tym szkice Stanisława Niemczyka.
Kościół Ducha Świętego w Tychach w rejestrze zabytków Kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowany przez zespół Stanisława Niemczyka i wykończony przy udziale Jerzego Nowosielskiego, został wpisany do rejestru zabytków. To obecnie najmłodszy zabytek w mieście!
Stanisław Niemczyk – Szkoła polskości Ci, którzy odpowiadają za politykę inwestycji oświatowych, muszą mieć świadomość, że szkoła wychowuje poprzez to, jak sama jest ukształtowana. Obraz swojej podstawówki zachowujemy na całe życie. I dlatego dzieci nie powinny odczuć jej bylejakości – przypominamy esej Stanisława Niemczyka, opublikowany w cyklu Mój ulubiony budynek w „A-m” 2/2001.
Spotkanie z Mistrzem - Stanisław Niemczyk SARP Oddział Kraków zaprasza na wykład śląskiego architekta Stanisława Niemczyka, laureata Honorowej Nagrody SARP w 1998 roku.