fotka z /zdjecia/odblokuj.JPG

i

Autor: Archiwum Architektury

Stowarzyszenie Odblokuj na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego

2011-08-08 2:00

Projekt M3 to odwzorowanie typowego dwupokojowego mieszkania na warszawskim osiedlu Służew nad Dolinką. Symboliczny pawilon który stanie się miejscem akcji, warsztatów, wystaw poświęconych architekturze osiedla, jego przeszłości oraz wizjom przyszłych zmian ma sprowokować dyskusję o podnoszeniu jakości życia ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie potencjału zielonej przestrzeni.

Projekt M3 realizowany będzie się w dniach 20 sierpnia – 17 września 2011 roku w Dolince Służewieckiej. Złożą się na niego pawilon – odwzorowujący typowe mieszkanie M3 z okolicznych bloków, szereg interwencji artystycznych w przestrzeni dolinki między innymi tymczasowa plaża, ławki, kładki, zadaszenia, które będą tworzone przez uznanych architektów i artystów. W pawilonie zorganizowane zostaną wystawy poświęcone architekturze osiedla, jego przeszłości i możliwym scenariuszom rozwoju. Znani fotograficy stworzą dwa cykle fotografii o przestrzeni osiedla oraz portrety mieszkańców. Architekci wnętrz zaproponuję możliwe sposoby przekształceń typowego M3 pod kątem potrzeb mieszkańców różnych pokoleń i o różnym stylu życia. Architekci będą służyć mieszkańcom poradami projektowymi w ramach „pogotowia konsultacyjnego”. W „dużym pokoju” M3 powstanie sąsiedzka biblioteka, z której książki przyniesione przez mieszkańców po zakończeniu projektu trafią do nowych właścicieli. Wokół interwencji będą toczyć się dyskusje z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi o architekturze i przestrzeni, tożsamości osiedla i mieszkańców, a także o możliwych sposobach podnoszenia jakości życia ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie potencjału zielonej przestrzeni Dolinki Służewieckiej.

Projekt wspiera Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, dzięki dotacji przyznanej w konkursie dotyczącym Sztuki w przestrzeni publicznej, w ramach starań Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Patronat nad projektem objęły Urzędy Dzielnic Mokotów i Ursynów, instytucje kultury Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Służewski Dom Kultury.

Stowarzyszenie na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj” to grupa architektów, projektantów, grafików, artystów, socjologów, która podejmuje interdyscyplinarne projekty miejskie. Działamy od 2005 roku jako kolektyw a w 2010 roku założyliśmy stowarzyszenie.

fotka z /zdjecia/odblokuj.JPG

i

Autor: Archiwum Architektury