Architektura MuratorWydarzeniaTrouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji

Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz redakcje „Autoportretu”, „Rrzutu” i „Architektury-murator” zapraszają na serię spotkań zapowiadających polską wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Wśród prelegentów m.in. kuratorzy z  kolektywu PROLOG +1, a także m.in. Aaron Betsky, David Basulto czy Ole Bouman.

Trouble in Paradise: seria spotkań wokół polskiej wystawy na Biennale Architektury w Wenecji

Gdyby nie pandemia COVID-19, pod koniec maja otwierałoby się Biennale Architektury w Wenecji. Choć wydarzenie przełożono ostatecznie na przyszły rok, to organizator ekspozycji w pawilonie polskim, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, postanowił już dziś rozpocząć dyskusję zapowiadającą wystawę. Do udziału, obok kuratorów pawilonu Polski z kolektywu PROLOG +1, zaprosił redakcje trzech magazynów: „Architektury-murator”, „Autoportretu” i „Rzutu”. Przez trzy dni, 21, 28 i 29 maja, ponad dwudziestu ekspertów z Polski i zagranicy, poszukiwać będzie odpowiedzi na pytanie postawione przez Hashima Sarkisa, głównego kuratora biennale, czyli „Jak będziemy żyć razem?”. Poniżej publikujemy szczegółowy program dyskusji.

Trouble in Paradise
Kiedy: 21 maja, godz. 17.00
Gdzie: Facebook Zachęty
Goście panelu: PROLOG +1 (Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak)
Prowadzenie: Hanna Wróblewska, komisarz pawilonu polskiego, Michał Duda, Muzeum Architektury we Wrocławiu

W dniu planowanej pierwotnie inauguracji wystawy Trouble in Paradise w pawilonie polskim odbędzie się spotkanie z jej kuratorami z kolektywu PROLOG +1. O związki wsi i architektury w kontekście ich projektu zapytają dyrektorka Zachęty i komisarz wystawy Hanna Wróblewska oraz Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kuratorzy „Trouble in Paradise” traktują wieś jako samodzielny obszar badań. Wystawa w Pawilonie Polskim, która powstaje we współpracy z międzynarodowym gronem architektów i artystów, zostanie otwarta 29 sierpnia. Autorzy pokażą, że w czasach narastających lokalnych i światowych kryzysów obszary wiejskie są istotnym elementem budowania zrównoważonych środowisk ludzkich. Kluczowa jest dla nich refleksja na temat skutków eksploatacji terytorium wiejskiego, klęsk klimatycznych czy globalnych kryzysów – także tych, których wpływ na los planety i obszarów wiejskich dopiero poznamy.  

What is the purpose of exhibitions of architecture? Development of architecture and critical thought

Kiedy: 27 maja, godz. 17.00
Gdzie: Facebook Zachęty
Organizator panelu: „Architektura-murator”
Goście: Aaron Betsky, kurator, krytyk, rektor School of Architecture at Taliesin (Stany Zjednoczone); David Basulto, redaktor naczelny i założyciel ArchDaily – czołowej platformy architektonicznej na świecie (z siedzibą w Chile); Ole Bouman, kurator, publicysta, krytyk, obecnie Dyrektor Design Society Shenzhen (Chiny); Juulia Kauste, historyczka i kuratorka architektury, była długoletnia dyrektorka Arkkitehtuurimuseo / Museum of Finnish Architecture, obecnie niezależna ekspertka
Prowadzenie: Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury (Architecture Snob)

Goście anglojęzycznej debaty magazynu „Architektura-murator”, zastanowią się nad nowymi wyzwaniami, jakie przed architektami postawiła pandemia COVID-19 oraz nad rolą wystaw architektonicznych w kształtowaniu ich postaw. Każda ważna wystawa architektoniczna pozwala nie tylko zapoznać się z aktualnymi problemami współczesnej architektury, ale także spojrzeć w przyszłość. Jednak pandemia sprawiła, że wiele nawet najnowszych wizji w ciągu miesiąca, dwóch przeszło do lamusa. Jakie pytania stały się istotne? Jakie powstały nowe zadania, jakie wyzwania dla architektury?

Wieś w czasie katastrofy klimatu. Produkcja żywności, łańcuchy dostaw, rola państwa, relacja z ziemią, wieś jako miejsce zamieszkania
Kiedy: 28 maja, godz. 17.00
Gdzie: Facebook Zachęty
Organizator panelu: „Autoportret”
Goście: dr hab. Piotr Nowak, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi badania nad rozwojem obszarów wiejskich i polityki rolnej; Magdalena Zych, antropolożka kultury, koordynatorka projektów badawczych w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie; Paweł Hałat, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto, zajmuje się opracowywaniem regionalnych strategii; Jan Czaja, lider lokalnej społeczności w powiecie tarnowskim, m.in. inicjator projektu Paczka od rolnika, prowadzi gospodarstwo rolne
Prowadzenie: Marta Karpińska i Dorota Leśniak-Rychlak, redaktorki pisma „Autoportret”

O najważniejszych zjawiskach globalnych i lokalnych, wpływających na współczesną wieś, a także o skutkach uprzemysłowienia obszarów wiejskich w kontekście kryzysu klimatycznego podyskutują uczestnicy spotkania kwartalnika „Autoportet”. Jakie są najważniejsze tendencje kształtujące dzisiejszą wieś w skali globalnej i lokalnej? W XXI wieku wieś staje się miejscem produkcji przemysłowej na ogromną skalę. Jaki ma to wpływ na przemiany obszarów wiejskich? Jak te przemiany wpływają na przemiany społeczne? Jakie podmioty stają się właścicielami ziemi na obszarach wiejskich? Co dzieje się z indywidualnymi rolnikami?

Wieszczanie, czyli o nowych mieszkańcach wsi
Kiedy: 29 maja, godz. 17.00
Gdzie: Facebook Zachęty
Organizator panelu: „RZUT”
Goście: Krzysztof Janas i Jan Szeliga, autorzy pracy Wieśland nagrodzonej przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza; Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych; dr Ruta Śpiewak, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN; dr hab. Marcin Wójcik, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Organizacji Przestrzeni na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego
Prowadzenie: Milena Trzcińska i Łukasz Stępnik, redaktorzy kwartalnika „RZUT”

Punktem wyjścia do dyskusji będą napięcia pomiędzy przyjezdnymi i miejscowymi, które unaoczniły się w czasie trwającej pandemii, kiedy fala mieszkańców miast zalała tereny wiejskie, wzbudzając niepokój wśród lokalnych społeczności. Ucieczka miejskiej klasy średniej na wieś nie jest już zjawiskiem marginalnym, ale procesem zdefiniowanym i analizowanym przez socjologów. Uczestnicy dyskusji będą próbowali odpowiedzieć na pytania: czy uciekinierzy z miasta kolonizują, czy gentryfikują wieś i w jaki sposób wpływa to na jej tożsamość? Czym jest współczesna chłopomania i czy architekci mogą zaproponować wsi nową tożsamość?

Biennale architektury 2020 – znamy nazwisko kuratora weneckiej wystawy! Zarząd la Biennale di Venezia wyznaczył kuratora 17. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. W 2020 roku będzie nim libański architekt Hashim Sarkis.
Amplifikacja natury. Polski pawilon na Biennale w Wenecji [WIDEO] Architektura przez pryzmat synchronizacji z przyrodą - przyglądamy się projektowi Grupy Centrala i kuratorki Anny Ptak, zaprezentowanym na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury.
Szwajcarzy ze Złotym Lwem. Oto najlepszy pawilon tegorocznego Biennale Standardowe mieszkanie pod klucz, doprowadzone do granicy abstrakcji - tak wygląda House Tour, najlepszy pawilon narodowy 16-go Biennale Architektury.
Zaczyna się XVI Biennale Architektury 26 maja w Wenecji rozpoczyna się wielkie święto architektury. Tegoroczny temat Freespace ma ucieleśnić w sobie nieoczekiwane możliwości i naturalną szczodrość przestrzeni, w jakiej żyjemy.  
Wokół wyników konkursu na Pawilon Polski - spotkanie W piątek 8 grudnia warszawska Zachęta zaprasza na wydarzenie poświęcone „Amplifikacji natury” kuratorki Anny Ptak - zwycięskiemu projektowi polskiej wystawy na przyszłoroczne Biennale Architektury w Wenecji.
Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie Z edycji na edycję krakowskie biennale, w nowym emploi nadanym mu przez obecny zarząd lokalnego SARP-u, angażuje coraz to większe obszary miasta. Tradycyjnie już miejscem architektonicznych wydarzeń w stolicy Małopolski staje się Centrum Kongresowe ICE. Tegoroczna odsłona miała jednak również inne miejskie „odpryski” – odbywała się m.in. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Galerii Europa – Daleki Wschód, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Hotelu Cracovia, Galerii Forum Przestrzenie, Galerii Architektury SARP i na placu Szczepańskim – sprawozdanie Dawida Hajoka.