pawilon serpentine 2024

W Londynie otwiera się pawilon złożony z 5 "wysp"

2024-06-03 15:29

23 Pawilon galerii Serpentine Gallery z Londynu, „Archipelagic void”, zaprojektował koreański architekt z Seulu, Minsuk Cho i jego pracownia Mass Studies. Pawilon zostanie otwarty 7 czerwca i będzie można go odwiedzać do 27 października tego roku.

Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania

Spis treści

  1. Letni pawilon pięciu "wysp"
  2. Muzyczne pory roku przy wejściu
  3. Wyspy: Biblioteka Nieprzeczytanych Książek, Herbaciarnia, Wieża Zabawy i Audytorium
  4. Budynki i letnie pawilony Serpentine projektowała plejada star-architektów

Letni pawilon pięciu "wysp"

Od 2000 roku Serpentine Gallery powierza kolejnym architektom zaprojektowanie tymczasowego letniego pawilonu. Na przygotowania jest 6 miesięcy a pawilony funkcjonują przez trzy miesiące w lecie. Tegoroczny pawilon nazywa się "Archipelagic void" (Pustka archipelagu) składa się z pięciu „wysp” i każda jego część ma inny rozmiar, formę, nazwę i przeznaczenie. Będą one areną programu wydarzeń galerii, toczących się od czerwca do października.

Serpentine Pavilion 2024 designed by Minsuk Cho, Mass Studies. Design render, exterior view.

i

Autor: Mass Studies, Courtesy: Serpentine. Pawilon Serpentine 2024 - "Archipelagic void" - widok zewnętrzny

Muzyczne pory roku przy wejściu

Przy głównym wejściu odwiedzający natkną się na instalację dźwiękową muzyka i kompozytora Jang Young-Gyu. Jang Young-Gyu latem będzie prezentował The Willow <버들은>, czyli Wierzbę, a jesienią Moonlight <월정명>, Światło księżyca. Instalacje te będą zainsporowane bezpośrednim otoczeniem pawilony Minsuka Cho, a więc między innymi ogrodami Kensinton, których dźwięki, nagrane, wzbogacono o tradycyjną koreańską muzykę wokalną i instrumentalną. Instalacja dźwiękowa ma odzwierciedlać zmieniające się pory roku.

Serpentine Pavilion 2024 designed by Minsuk Cho, Mass Studies. Design render, view of void from the Tea House and Library.

i

Autor: Mass Studies, Courtesy: Serpentine. Pawilon Serpentine 2024 - "Archipelagic void" - widok pustki z Audytorium

Wyspy: Biblioteka Nieprzeczytanych Książek, Herbaciarnia, Wieża Zabawy i Audytorium

W północnej części pawilonu ma być Biblioteka Nieprzeczytanych Książek (Heman Chong z Renée Staal) zaś, w odwołaniu do historii jednego z dwóch stałych budynków galerii Serpentine, na wchód od pawilonu stanie Herbaciarnia (Tea House) – południowy budynek galerii, zaprojektowany przez Jamesa Greya Westa, otwarty w 1934 roku, służył bowiem pierwotnie jako herbaciarnia, aż - po tymczasowym zamknięciu w latach 60. - otwarto go ponownie jako galerię sztuki, w 1970 roku. Pawilon będzie także zawierał Play Tower – strukturę przypominająca piramidę, przeznaczoną do wspinania i wchodzenia z nią w interakcje przez zwiedzających. Od zachodu będzie Audytorium, stanowiące największą z „wysp”.

Serpentine Pavilion 2024 designed by Minsuk Cho, Mass Studies. Design render, view of void from the Auditorium.

i

Autor: Mass Studies, Courtesy: Serpentine. Pawilon Serpentine 2024 - "Archipelagic void" - widok pustki z Audytorium

Budynki i letnie pawilony Serpentine projektowała plejada star-architektów

Wstęp do galerii sztuki współczesnej Serpentine jest bezpłatny. Jej dwie stałe części – Serpentine Gallery i Serpentine Sackler Gallery odwiedza rocznie do 1,2 miliona ludzi. Serpentine Sackler Gallery to projekt Zaha Hadid Architects. Została otwarta 11 lat temu w danym sklepie z prochem „The Magazine”, wybudowanym w 1805 roku i znajdującym się na liście brytyjskich zabytków. Autorami poprzednich pawilonów Serpentine byli, kolejno: Zaha Hadid; Daniel Libeskind i Cecil Balmond; Toyoo Itō i Cecil Balmond; Oscar Niemeyer; Álvaro Siza,Eduardo Souto de Moura i Cecil Balmond; Rem Koolhaas, Cecil Balmond i Arup; Zaha Hadid i Patrik Schumacher; Olafur Eliasson, Cecil Balmond iKjetil Thorse; Frank Gehry; SANAA; Jean Nouvel; Peter Zumthor i Piet Oudolf; Ai Weiwei i Herzog & de Meuron; Sou Fujimoto; Smiljan Radic; Selgas Cano; Bjarke Ingels; Diébédo Francis Kéré; Frida Escobedo; Junya Ishigami; Sumayya Vally, Sarah de Villiers i Amina Kaskar.

Minsuk Cho, Mass Studies

i

Autor: Mok Jungwook, materiały prasowe Serpentine Minsuk Cho, autor pawilonu Serpentine 2024 - "Archipelagic void", foto: Mok Jungwook