Długa ława okala drzewo, "wpada" do fontanny, a na końcu podnosi się i gwałtownie opada. W ten sposób wydłużona instalacja podkreśla osiowe barokowego założenia w Kolibkach. Na nawiązaniu do historycznego zagospodarowania dziedzińca oraz połączeniu istniejących tu obecnie i dawniej elementów zależało projektantom siedziska - Filipowi Kozarskiemu i pracowni Studiomania.
Odnieśliśmy się do zaleceń konserwatora zabytków. Z pierwotnego układu urbanistycznego zachowała się niecka fontanny i kasztanowiec. Prawdopodobnie stało tu również drugie drzewo, stąd czerwony szpic tworzący akcent w miejscu brakującej zieleni. Chcieliśmy tą instalacją nawiązać do historycznego układu kompozycyjnego zespołu dworskiego – mówi architekt Filip Kozarski.
Charakterystyczna instalacja ma zachęcać do korzystania z siedziska na różne sposoby - można usiąść w cieniu drzewa lub w fontannie, położyć się na szerokim wypłaszczeniu, oprzeć się o szpic lub pod nim schować. Intensywny czerwony kolor dodatkowo wyróżnia i podkreśla dynamiczną formę ławy.
Inicjatorem pomysłu jest Stowarzyszenie Traffic Design, znane m.in. z realizacji szeregu gdyńskich murali. Projekt poprzedziliśmy badaniami potrzeb użytkowników parku. Z ankiet i wywiadów wynikało, że osobom odwiedzającym tą przestrzeń brakuje siedzisk, stołów, a także sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała instalacja stara się odpowiedzieć na te potrzeby – dodaje Monika Domańska ze Stowarzyszenia Traffic Design.
Instalację zrealizowano we współpracy z gdyńskim Centrum Designu i przy wsparciu finansowym Miasta Gdyni, w ramach otwartego konkursu ofert na kształtowanie przyjaznej przestrzeni publicznej 2017.