Dom w Krostoszowicach

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Tomasz Zakrzewski, dzięki uprzejmości pracowni RS+ Robert Skitek

Dom w Krostoszowicach

2016-10-27 13:00

Dom jednorodzinny we wsi Krostoszowice to enigmatyczny budynek, który odwraca się od swojego chaotycznego otoczenia. Obiekt powstał według projektu pracowni RS+ Robert Skitek.

Nazwa obiektuDom w Krostoszowicach
Adres obiektuKrostoszowice, województwo śląskie
AutorzyRS+ Robert Skitek
Zespół projektowyRobert Skitek, Jakub Zygmunt
Data realizacji (koniec)2016

Dom powstał we wsi Krostoszowice w województwie śląskim, na dużej działce o znacznym spadku po stronie wschodniej. Budynek usytuowano w najwyższym punkcie terenu, w pobliżu drogi, w północno-zachodnim narożniku działki.

Bardziej niż mało interesujący kontekst zabudowy, zainteresował nas otaczający krajobraz. Pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu w tle, stał się głównym punktem odniesienia. – czytamy w założeniach autorskich.

Budynek wpisuje się w zastaną topografię, otwiera na widoki i koresponduje z krajobrazem, jednocześnie odwracając się od pobliskiej zabudowy, zdominowanej przez budynki z lat 60. i 70. Od strony ulicy obiekt sprawia wrażenie budynku parterowego. Część mieszkalną oddzielono od części garażowej przeszklonym wiatrołapem. Geometrycznie ukształtowane bryły w całości pokryte łupkiem posiadają skośne, opadające do wewnątrz dachy. Dom obiega kontrastujący z ciemną elewacją murek z jasnego betonu. Dopiero od strony ogrodu staje się widoczne, że stanowi on część obiegającej budynek platformy, która mieści strefę wejściową z podjazdem oraz tworzy zawieszony nad terenem taras.

Strefa nocna mieści się w części niewidocznej od strony ulicy i zagłębionej w terenie. Pod górnym tarasem, na poziomie gruntu znajduje się drugi, całkowicie zadaszony taras. Oba tarasy połączone są wspornikowym biegiem schodowym. We wnętrzach dominuje biel ścian, którą dopełniają podłogi ze szlifowanego betonu i naturalnego drewna, szkło, drewniane schody oraz ciemne dodatki. Na górnym poziomie znajduje się otwarta przestrzeń dzienna. W białym prostopadłościanie ukryto spiżarnię, gabinet, toaletę oraz całą zabudowę kuchni. Powyżej zaprojektowano otwartą antresolę z biblioteczką. Drewniane schody są eksponowanym elementem wnętrza. Po zejściu na dolny poziom możemy wyjść bezpośrednio na dolny taras. Na tej kondygnacji znajdują się dwa pokoje, sypialnia główna z garderobą, łazienka, pomieszczenie techniczne z pralnią oraz bulderownia (ściana wspinaczkowa) do ćwiczeń. Pod garażem umieszczony jest dostępny z zewnątrz schowek gospodarczy.