Spis treści
- Wikarówka w Sławkowie – świadek historii miasta
- Przetarg za milion na konserwację drewnianego zabytku
- Ze Sławkowa do Murzasichle na konserwację
- Wikarówka - salka katechetyczna, miejsce spotkań, kwatery
- Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
Wikarówka w Sławkowie – świadek historii miasta
Budynek dawnej wikarówki” w Sławkowie przy ul. Kościelnej 22 wraz z XIII-wiecznym kościołem i XVIII-wieczną plebanią stanowią całość zabytkowego kompleksu parafialnego. To budynek, będący świadkiem historii Sławkowa, niewielkiego miasteczka na granicy województwa śląskiego i małopolskiego.
– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…
Przetarg za milion na konserwację drewnianego zabytku
Wikarówka służyła mieszkańcom Sławkowa jako m.in. salka katechetyczna, w której dawniej odbywały się lekcje religii, czy jako miejsce zamieszkania wikarych sławkowskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Budynek należy do parafii. W ubiegłym roku otwarto oferty w przetargu na remont zabytkowego budynku wikarówki. Na ten cel miasto przy współpracy z parafią pozyskało ponad milion złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Ze Sławkowa do Murzasichle na konserwację
Najlepszą ofertę złożyła wówczas Tatrzańska Firma „Junior” z Murzasichle. Renowacja zniszczonego, drewnianego budynku ma kosztować 1, 099 mln zł.
Od ubiegłego roku trwają prace związane z tym obiektem. Po konsultacji z konserwatorem, ustalono, że drewniana chata zostanie rozebrana i przeniesiona pod Tatry, gdzie przejdzie renowacje. Potem, trafi na powrót do Sławkowa, gdzie jak z klocków zostanie ponownie złożona.
Za zgodą konserwatora zabytków wykonawca prac, Tatrzańska Firma „Junior”, przeniósł cały obiekt na Podhale, gdzie prowadzi konserwację elementów, które mogą być zachowane oraz odtwarza elementy zniszczone przez czas. 9 maja 2025 roku odbył się odbiór pierwszego etapu prac wykonanych w ramach tej inwestycji, realizowanej przez naszą parafię przy pomocy miasta, z dofinansowania Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – informuje Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.
Wikarówka - salka katechetyczna, miejsce spotkań, kwatery
Jak mówił burmistrz Sławkowa, budynek zapadł w pamięć mieszkańcom jako salka katechetyczna, miejsce nie tylko nauczania religii, ale i spotkań z przyjaciółmi, zimowych zjazdów na tornistrach z pobliskiej górki i beztroskiego czasu, spędzanego „przed lekcjami”. W ostatnich latach pełnił funkcje kwater służbowych dla pracowników zatrudnionych przy remontach kościoła.
Remont wikarówki ma się zakończyć w drugiej połowie 2025 roku.
Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.
Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.
