Konkurs eVolo 2017

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja budynku. Il. Mateusz Frankowski, Paweł Lipiński.

Konkurs eVolo 2017 – prezentacja zwycięskiego projektu studentów z WA PŚl

2017-05-31 11:35

EVolo Skyscraper Competition organizowany przez magazyn eVolo to odbywający się od 2006 roku konkurs, w którym nagradzane są wizjonerskie koncepcje budynków wysokich, wyróżniające się innowacyjnym zastosowaniem technologii, materiałów, a także programem, estetyką, organizacją przestrzenną. W tym roku zwyciężyli w nim studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej Mateusz Frankowski i Paweł Lipiński, których projekt publikujemy.

EVolo Skyscraper Competition organizowany przez magazyn eVolo to odbywający się od 2006 roku konkurs, w którym nagradzane są wizjonerskie koncepcje budynków wysokich, wyróżniające się innowacyjnym zastosowaniem technologii, materiałów, a także programem, estetyką, organizacją przestrzenną. Doceniane są te projekty, które zmieniają spojrzenie na architekturę wysoką oraz jej związki z otoczeniem. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 444 prac.

(RED.)

I NAGRODA AUTORZY: Mateusz Frankowski, Paweł Lipiński

UCZELNIA: Politechnika Śląska, Wydział Architektury, I Rok studiów magisterskich

OPIS AUTORSKI (fragment): Prawie połowa ludności mieszkającej w Afryce Centralnej żyje poniżej granicy ubóstwa. Zielona rewolucja, która przyniosła światu nowe nawozy, nowe metody nawadniania i bardziej efektywne odmiany roślin podwajając w ten sposób światową produkcję żywności nigdy nie rozkwitła w Afryce. Celem projektu było zainicjowanie zielonej rewolucji w najbiedniejszych rejonach świata. Ucząc ubogich rolników efektywnych technik uprawy, dostarczając im nowoczesne nawozy i nasiona dajemy im możliwość produkowania niemal tyle żywności na hektar co nowoczesne farmy. Mashambas jest mobilnym i modułowym centrum edukacyjnym. Budynek dostarcza lokalnej społeczności teoretyczną i praktyczną wiedzę o uprawie ziemi, tanie nawozy i podstawowe narzędzia rolnicze. Drugą funkcją jest znajdujące się na parterze targowisko, które maksymalizuje zyski rolników z ich zbiorów. Struktura rośnie tak długo jak zwiększa się liczba uczestników, gdy lokalna społeczność stanie się samowystarczalna, zostaje on przeniesiony w kolejne miejsce z podobnymi problemami. Po budynku zostanie jedynie parter, który będzie pełnił funkcję lokalnego centrum. Struktura wykonana jest z prostych modularnych elementów, łatwo ją złożyć, rozłożyć i transportować. Moduły stawiane jeden na drugim tworzą wieżowiec, jest to forma, która zabiera lokalnej społeczności najmniejszą możliwą ilość terenu.