Piotr Zybura to wrocławski architekt, założyciel pracowni Arch_it, która na koncie ma takie realizacje jak budynek mieszkalny przy ul. Zatorskiej, osiedle Atmosfera na Nowych Żernikach, nominowane do tegorocznej UE Mies Award, czy przebudowa Muzeum Architektury we Wrocławiu wraz z nowym systemem identyfikacji. Biuro zdobyło też pierwsze miejsce w konkursie na zagospodarowanie obszaru Wzgórza Andersa we Wrocławiu oraz na przebudowę schodów terenowych na ulicy Śliskiej w Krakowie.
Od 2017 roku Piotr Zybura tworzy również architektoniczne grafiki, prezentujące wybrane budynki i ich detale. Jak tłumaczy, nad plakatami pracuje wyłącznie nocami „w ramach walki ze stresem i zawodowymi frustracjami”. Plakaty tworzę jako odskocznię od realiów pracy architekta, gdzie na efekt procesu projektowego i realizacyjnego często trzeba czekać kilka lat. Plakat może powstać stosunkowo szybko, co daje dużo radości i satysfakcji. Pierwszy powstał niejako przypadkiem, jako część opracowania konkursowego dla projektu zespołu sal gimnastycznych z salą do szermierki we Wrocławiu. Na kolejnych pokazuję budynki, które cenię i lubię, a przede wszystkim uważam za interesujące – mówi Zybura.
Wśród zilustrowanych przez projektanta obiektów są zarówno realizacje polskie, jak i zagraniczne. Do tej pierwszej grupy należą m.in. ikony wrocławskiego modernizmu – hotel Hansa Scharouna, audytorium Chemii Krystyny i Mariana Barskich czy bloki osiedla Plac Grunwaldzki Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, ale też budynki oddane w ostatnich latach, jak CINiBA projektu HS99 i Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach autorstwa JEMS Architekci czy Filharmonia w Szczecinie, za którą odpowiada biuro Barozzi Veiga.
Na plakatach staram się najczęściej oddać istotę budynku poprzez graficzną redukcję zbędnych elementów. To pozwala na wydobycie znaczeń i relacji, które na pierwszy rzut oka są nieczytelne, lub podkreślenie istotnych cech architektonicznych i kompozycyjnych. Znaczna ich część powstaje nie ze zdjęć, ale na podstawie rzutów i przekrojów, w tradycyjnej geometrii wykreślnej. Część tworzę na podstawie szkiców z natury, część na podstawie modeli 3D przygotowywanych specjalnie do tego celu. Taki proces – pomimo iż często dość pracochłonny – pozwala na zrozumienie istoty rozwiązań projektowych i jest ciekawym sposobem poznawanie architektury – podsumowuje Piotr Zybura. Wszystkie grafiki obejrzeć można na stronie: www.piotrzybura.com