Architektura MuratorWydarzenia"Mamy środki, etaty, budżet. Zapraszamy młodych ludzi" - rozmowa z Bolesławem Stelmachem

"Mamy środki, etaty, budżet. Zapraszamy młodych ludzi" - rozmowa z Bolesławem Stelmachem

"Będę nakłaniał architektów, abyśmy wspólnie przekonali władze, że problem jakości przestrzeni wart jest namysłu" - z architektem obejmującym stery Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, nowej państowej instytucji, rozmawiamy o jego wizji i planach.

Bolesław Stelmach
Bolesław Stelmach. Fot. Marcin Czechowicz
Tagi:
Place Warszawy Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.
Miasto z unikalną cechą – rozmowa z urbanistą Paulem Goedknegtem W polskich miastach w stosunkowo krótkim czasie udało się dokonać rzeczy niezwykłych. Większą uwagę zwraca się na przestrzeń publiczną: jest więcej miejsca dla pieszych, więcej ścieżek i wypożyczalni rowerowych. W większym stopniu wykorzystywane są tereny nadrzeczne, często traktowane jako marka i ważny element tożsamości – mówi holenderski urbanista Paul Goedknegt, od lat 80. regularnie odwiedzający nasz kraj.
Nabór zgłoszeń do European Prize for Urban Public Space 2018 Od stycznia będzie można zgłaszać pracę do dziesiątej edycji międzynarodowego konkursu, mającego uhonorować najlepsze europejskie projekty urbanistyczne. W 2016 roku główną nagrodę ex aequo zdobyła polska realizacja - Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie.
Akupunktura Miasta 2017 - wyniki konkursu W ramach organizowanej corocznie przez SARP Wrocław oraz lokalne władze inicjatywy, zakładającej udział mieszkańców w kształtowanie przestrzeni miasta, wyłoniono zwycięzców konkursu na najlepsze rozwiązanie urbanistyczne dla okolic placu Św. Mikołaja.
BioTallinn 2017 Tegoroczne Tallinn Architecture Biennale zaplanowano pod hasłem bioTallinn, a jego kuratorką jest architektka, ekolożka i współzałożycielka londyńskiego ecoLogicStudio - Claudia Pasquero.
Pracownia ARCA z Nagrodą Ministra Infrastruktury i Budownictwa za plan miejscowy dla Tczewa Biuro Projektów Urbanistyki i Architektury ARCA otrzymało Nagrodę Ministra Infrastruktury i Budownictwa za wybitne osiągnięcia w dziedzinie planowania i zagospodarowania przestrzennego. Nagrodę przyznano za plan zagospodarowania Nowego Centrum Usługowego w Tczewie na obszarze po byłej jednostce wojskowej.