W duchu Nikiszowca - pracownia 22Architekci projektuje nowe osiedle w Katowicach

i

Autor: archiwum serwisu Działka charakteryzuje się ponad sześciometrową różnicą poziomów, co pozwoliło na łatwiejsze strefowanie poszczególnych funkcji w obrębie osiedla.

Osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach

2017-09-29 14:27

Pracownia 22Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt nowego osiedla w Katowicach, które ma być realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus.

Na początku września poznaliśmy zwycięzców konkursu na projekt modelowego domu w programie Mieszkanie Plus, jednak już od ponad roku trwają przygotowania do budowy dostępnych cenowo mieszkań w ramach pilotażu przedsięwzięcia. Obecnie tego typu inwestycje rozpoczęły się już w pięciu miastach, a kolejne są w przygotowaniu. Jedną z nich jest zespół planowany przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach, w którym przewidziano ok. 500 mieszkań o średniej powierzchni 60 m2. Na projekt osiedla spółka BGK Nieruchomości ogłosiła odrębny konkurs. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie Plus uczestnicy musieli się zmieścić w określonych ramach budżetowych (2000 zł netto za m2 wybudowanej powierzchni), ale mieli też uwzględnić koncepcję urbanistyczną dla tego terenu opracowaną na zlecenie władz miasta przez Konior Studio. Autorzy zwycięskiej pracy potraktowali masterplan jedynie jako punkt wyjścia. Zamiast jednego kwartału na rzucie trójkąta zaprojektowali trzy mniejsze. Nasza koncepcja nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei osiedla Nikiszowiec. Zaproponowane rozwiązanie stanowi jednak jej krytyczne rozwinięcie, w celu uzyskania przestrzeni mieszkalnej na miarę XXI wieku – tłumaczy Aleksander Drzewiecki z 22Architekci. Czterokondygnacyjne kwartały projektanci zaakcentowali w narożnikach siedmiokondygnacyjnymi dominantami. Przy każdej z nich wysokość zabudowy obniżyli do poziomu parteru, tworząc tam miejsce na usługi oraz przejścia bramne. Założyli też, by liczba mieszkań dostępnych z jednej klatki schodowej na każdej kondygnacji sprzyjała integracji sąsiadów, przewidzieli więc średnio po cztery mieszkania na piętrze.

Rozpoczęcie realizacji: 2018