Teatr Kwadrat w Warszawie

i

Autor: archiwum serwisu W projekcie wykorzystano płyty okładzionowe Cembrit, fotele Megan Seating, oświetlenie Lira Lighting. Fot. Marcin Czechowicz

Teatr Kwadrat w Warszawie

2016-05-31 11:59

Dominującą estetyką wnętrza jest styl glamour. Kontrastowo zestawione kolory, fiolet, biel oraz czerń, połączone są z motywem rombów inspirowanych postacią arlekina – pisze Dominika Olszyna.

Koncepcja przebudowy warszawskiego kina Bajka była nie lada wyzwaniem. Pracownia architektoniczna ARÉ Stiasny/ Wacławek musiała nie tylko dostosować bardzo zaniedbaną przestrzeń do nowego przeznaczenia, ale stworzyć również nowoczesny ośrodek kultury w konkretnym stylu, oddającym charakter instytucji. Miejsce dopasowane do repertuaru i gustu licznie odwiedzającej je publiczności. Teatr Kwadrat słynie z komediowych przedstawień skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Potrzebował nowej sali teatralnej z nowczesną akustyką, większą ilością miejsc, zorganizowanego zaplecza technicznego, a także eleganckiego foyer.

Budynek kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej 138, w której jest wejście do teatru oraz jego przestrzeń zaprojektowano jeszcze w latach 60. Autorami koncepcji był tercet warszawskich architektów: Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński, Eugeniusz Wierzbicki. Kino Bajka działało do lat 90., a później w jego miejscu funkcjonował Teatr Bajka z prowizorycznie zorganizowaną sceną przed kinowym ekranem.

Teatr Kwadrat w Warszawie

i

Autor: archiwum serwisu Wyposażenie sali głównej sprzyja dobrej akustyce. Fot. Marcin Czechowicz

Architekci musieli zmienić geometrię sali kinowej na teatralną. W rezultacie została wyburzona do konstrukcji i zaplanowana od początku. Zmieniony został również kształt widowni, wyjście ewakuacyjne przesunięto, storzono system akustyki oraz oświetlenia dostosowany do potrzeb teatru. Dzisiaj sala może pomieścić 360 osób. W dawnej wentylatornii udało się zrealizować dodatkową salę zwaną kameralną dla 80, 100, a nawet 130 osób – zależnie od ustawienia konstrukcji widowni. W miejscu usuniętych wentylatorów pojawiła się klimatyzacja, a cała część techniczna teatru została umieszczona na dachu budynku. Przy sali głównej, za sceną powstały kulisy oraz tzw. kieszenie sceniczne, w których można przechowywać dekoracje. Wcześniej przebiegały tamtędy ciągi komunikacyjne i drogi ewakuacyjne. Teraz wyjścia ewakuacyjne są wybite w ścianach bocznych, dlatego można korzystać z całej przestrzeni otaczającej scenę. Od strony ulicy Szkolnej powstał specjalny dok ładunkowy, przez który ekipa techniczna może przenosić scenografię prosto z ulicy. Zaadaptowane na nowo zostały również piwnice oraz schrony, a w nich urządzono garderoby oraz zaplecze sceniczne.

Teatr Kwadrat w Warszawie

i

Autor: archiwum serwisu System mebli mobilnych w szatni umożliwia zwiększenie powierzchni podczas premier i bankietów. W foyer zastosowano różne rodzaje światła. Dekoracyjne żyrandole z kryształami Murano, LED-y oraz oprawy RGB sterowane z komuptera technika oświetlenia. Fot. Marcin Czechowicz

Architekci zdecydowali się wykończyć wnętrze w stylu glamour. Kontrastowo zestawili kolory: fiolet, biel oraz czerń („ukrywa” wszystkie elementy techniczne) w połączeniu z pojawiającym się konsekwentnie motywem rombów inspirowanych postacią Arlekina. W sali głównej wzór użyty został na suficie i ścianach tworząc wizualnie bardzo dynamiczny efekt. Przy wejściu publiczność witają zachowane warszawskie mozaiki ceramiczne autorstwa Zbigniewa Brodowskiego. Nowe oblicze Teatru Kwadrat to projekt dobrze zaplanowany i urządzony zgodnie z potrzebami inwestora. Eklektyczne i nowocześnie wyposażone wnętrze jest nie tylko przestrzenią na miarę czasów, ale także pasuje do charakteru instytucji i realizowanej konwencji.

Metryka
 • Autorzy: ARÉ Stiasny/ Wacławek, architekci Grzegorz Stiasny, Jakub Wacławek, Jan Bagiński
 • Współpraca autorska: architekci Izabela Bartosik, Alicja Ostafin, Michalina Salamandra, Paweł Artyfikiewicz, Piotr Dziedzic, Adam Kluczek, Maciej Sawiński, studenci Martyna Dziurska, Karolina Krupa, Justyna Lebiedzik
 • Powierzchnia zabudowy: 933.0
 • Konstrukcja: Artur Sieczkowski; KBiI Sieczkowski i Nikoniuk
 • Kubatura: 9700.0
 • Inwestor: Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego
 • Adres obiektu: Warszawa, ul. Marszałkowska 138
 • Nazwa obiektu: Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego – przebudowa pawilonu dawnego kina Bajka
 • Generalny wykonawca: Kartel S.A.
 • Projekt: 2012
 • Data realizacji (koniec): 2016
 • Data realizacji (początek): 2015
 • Powierzchnia całkowita: 2022.0
 • Powierzchnia użytkowa: 1517.0