Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie

i

Autor: archiwum serwisu Widok z jednego z tarasów na południowo-wschodnią część miasta Taichung; fot. ©Iwan Baan

Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie

2016-11-30 11:35

Zaprojektowany przez Toyo Ito gmach oprócz trzech sal teatralnych mieści sklepy, restauracje i galerie. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są wielokrzywiznowe ściany wewnętrzne, dzięki którym światło i dźwięki rozchodzą się po budynku w podobny sposób jak w jaskini. Żelbetową konstrukcję ukształtowano z niemal 29 000 stalowych, płaskich kratownic, na których rozpinano gęste zbrojenie, od razu zalewane betonem, bez użycia tradycyjnych szalunków.

Zespół Teatru Narodowego w Taichung tworzą trzy obiekty: Teatr Wielki na 2007 miejsc, i dwa teatry kameralne: jeden na 800 miejsc (Play House) i drugi na 200 miejsc (Black Box). Funkcje uzupełniające pełnią sklepy, restauracje i galerie zlokalizowane na piątej kondygnacji. Budowę rozpoczęto w grudniu 2009 roku, projekt powstawał w okresie boomu budowlanego na Tajwanie, otwarcie nastąpiło we wrześniu 2016 roku.

Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie

i

Autor: archiwum serwisu Budynek Teatru Narodowego zlokalizowano w zachodniej części miasta Taichung, jednego z ważniejszych węzłów komunikacyjnych zachodniego Tajwanu. To pierwsze na szczeblu krajowym tak duże centrum widowiskowe na wyspie; fot. ©Toyo Ito & Associates, Architects

Najbardziej charakterystycznym elementem obiektu są wielokrzywiznowe ściany wewnętrzne. Ich skomplikowana geometria sprowadza się do prostych zależności matematycznych. Powierzchnie ścian przypominają katenoidy – powierzchnie minimalne powstałe przez obrót linii łańcuchowych wokół osi odciętych. Wnętrze zbudowane jest z 58 takich katenoidalnych elementów. Tworzące je segmenty ścienne były częściowo montowane poza placem budowy, opisywane i ustawiane w miejscach docelowych ściśle określonych za pomocą współrzędnych przestrzennych odnoszących się do jednego dla całej inwestycji punktu 0. Wielokrzywiznowa geometria wnętrza powoduje, że światło i dźwięki rozchodzą się po budynku w podobny sposób jak w jaskini.

Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie

i

Autor: archiwum serwisu Elewacja południowo-wschodnia; fot. ©Toyo Ito & Associates, Architects

Konstrukcja

Żelbetową konstrukcję o grubości 40 cm i łącznej powierzchni około 21 640 m2 ukształtowano z niemal 29 000 stalowych, płaskich kratownic o różnorodnej geometrii w rozstawie co 20 cm. Na kratownicach rozpinano gęste zbrojenie, które od razu zalewano betonem, bez użycia tradycyjnych szalunków. Łącznie z warstwami wykończeniowymi ściany mają grubość 46 cm.

Geometrię katenoidalnych elementów konstrukcyjnych określano za pomocą algorytmów, które drogą kolejnych iteracji generowały coraz dokładniejszy ich kształt, począwszy od bardzo schematycznego, do dokładnego, w oparciu o trzy podstawowe zestawy danych: krzywą wewnętrzną, krawędzie zewnętrzne oraz schematyczny model bryłowy.

Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie

i

Autor: archiwum serwisu Naturalne światło do przestrzeni wspólnych doprowadzono za pomocą wielkogabarytowych świetlików; fot. ©Kai Nakamura

Powierzchnia katenoid była przycinana na styku z elewacjami, podłogą i dachem, co powodowało powstanie na tych płaszczyznach charakterystycznych konturów określających wyraz architektoniczny budynku. Choć konstrukcję zaprojektowano przy zastosowaniu technologii cyfrowych, jej realizacja była możliwa tylko dzięki fizycznej pracy rzemieślników budowlanych.

Ze względu na ograniczenia prawne płynące z tajwańskich tradycji budowlanych, ustalenie właściwych metod realizacji wymagało długotrwałych dyskusji między projektantami i wykonawcami oraz stosowania na budowie metod „prób i błędów”, między innymi w oparciu o modele w skali 1:1.

Metryka
 • Autorzy: Toyo Ito & Associates, Architects; Da-Ju Architects & Associates
 • Inwestor: Taichung City Government, Republic of China (Tajwan)
 • Adres obiektu: Taichung, Tajwan
 • Nazwa obiektu: Teatr Narodowy
 • Projekt: 2006-2008
 • Data realizacji (koniec): 2016
 • Data realizacji (początek): 2009
 • Powierzchnia terenu: 57020.0
 • Powierzchnia całkowita: 51152.0
 • Konsultant ds. konstrukcji: ARUP;Evergreen Consulting Engineering
 • Konsultant ds. akustyki: Nagata Acoustic; National Taiwan University of Science and Technology
 • Modelowanie 3d: Lead Dao Technology and Engineering Ltd.
 • Wykonawca: Lee Ming Construction