Architektura MuratorKonkursyKolejny konkurs na zespół budynków Akademii Muzycznej w Krakowie

Kolejny konkurs na zespół budynków Akademii Muzycznej w Krakowie

Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego ogłosiła nowy konkurs na zespół budynków dydaktycznych na Grzegórzkach. Realizacja projektu Franka Gehry’ego z 2017 roku okazała się zbyt droga.

Kolejny konkurs na zespół budynków Akademii Muzycznej w Krakowie
Zespół dydaktyczny Akademii Muzycznej w Krakowie według projektu pracowni Gehry Partners z 2017 roku

W 2021 roku na Grzegórzkach miała zakończyć się budowa nowego zespołu dydaktycznego krakowskiej Akademii Muzycznej według projektu Franka Gehry’ego. Koncepcja architekta zwyciężyła w dwuetapowym konkursie z 2017 roku. Zakładała ona wzniesienie zróżnicowanych kubaturowo pawilonów wkomponowanych między istniejące drzewa i otwierających się w stronę pobliskiej rzeki. W centrum założenia, na planie zbliżonym do litery U, miał powstać blok dydaktyczny o dekonstruktywistycznej formie, a obok sześcienna bryła głównej sali koncertowej na 669 miejsc. Ostatecznie projekt okazał się zbyt drogi w realizacji i władze uczelni zdecydowały się na przeprowadzenie kolejnego konkursu architektonicznego. Nowa procedura uzyskała rekomendację SARP.

Czytaj też: Frank Gehry zaprojektuje siedzibę Akademii Muzycznej w Krakowie |

Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie zespołu budynków, w którym znalazłoby się ok. 100 sal dydaktycznych na potrzeby zajęć indywidualnych, grupowych i zbiorowych oraz cztery sale koncertowe, w tym główna, z pełnowymiarową estradą i widownią na 500-600 miejsc. Nowy kompleks to również studia i pracownie badawcze, sale konferencyjno-audytoryjne, biblioteka z czytelnią i fonoteką, studio multimedialne hemisferyczne, pomieszczenia do reżyserii i montażu dźwięku, a także Centrum Dokumentacji Kompozytorów Krakowskich. Powierzchnia całkowita obiektów nie powinna przekroczyć 20 tys. m², a koszt inwestycji 339 mln zł. Zespół zaplanowano na czterohektarowej działce przy ul. Skrzatów 4 w południowej części dzielnicy Grzegórzki, tuż obok reprezentacyjnych bulwarów wiślanych, ale też przebiegających w sąsiedztwie torów kolejowych, co dla architektów biorących udział w poprzednim konkursie stanowiło duże wyzwanie z uwagi na charakter uczelni i wymóg zlokalizowania na działce sali koncertowej.

Do udziału w jury zaproszono architektów: Marka Dunikowskiego (który będzie pełnił rolę przewodniczącego), Marcina Pawłowskiego, Piotra Śmierzewskiego i Adama Bielańskiego. Pozostali sędziowie to: prof. dr hab. Stanisław Krawczyński,  dr hab. Wiesław Suruło i Artur Wolanin, kanclerz Akademii Muzycznej w Krakowie. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 20 kwietnia, składania opracowań studialnych w pierwszym etapie – 30 czerwca, składania prac – 20 września. Planowane rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 września 2022 roku.

Pula nagród wynosi 270 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 60 tys. zł, za miejsce drugie – 40 tys. zł, a za trzecie 20 tys. zł. Dodatkowo uczestnicy zaproszenie do drugiego etapu otrzymają po 30 tys. zł. Więcej informacji oraz regulamin konkursu na stronie: www.sarp.krakow.pl.

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.