Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych

Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.

Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych

Jak poinformował niedawno premier Mateusz Morawiecki, w ramach Polskiego Ładu, sztandarowego programu społeczno-gospodarczego rządu PiS, pojawią się nowe możliwości budowy niewielkich domów jednorodzinnych. Dzięki zmofyfikowanym przepisom można będzie bez pozwolenia wybudować dom o płaskim dachu i powierzchni nie większej niż 70 m², a projekt takiego obiektu „pobrać za symboliczną złotówkę”. W środowisku architektonicznym nie ustaje krytyka rządowego pomysłu i spekulacje na temat tego, kto takie projekty ma przygotować.

Tymczasem 7 września Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego ogłosiło dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Założenia są bardzo optymistyczne. Na podstawie opracowań studialnych do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych 100 najlepszych propozycji, spośród których sędziowie wybiorą 50 finałowych.

Projekt koncepcyjny ma dotyczyć wolno stojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Dom ma być przeznaczony dla czteroosobowej rodziny i spełniać współczesne oczekiwania użytkowe. Należy także przedstawić istotne elementy zagospodarowania przykładowej działki, w tym możliwość parkowania na działce własnej dwóch samochodów osobowych
– czytamy w regulaminie. 

W pięcioosobowym jury zasiadają architekt Adam Baryłka (przewodniczący), architekt Piotr Wis, prof. Zbigniew Kledyński, prof. Jerzy Obolewicz i Tomasz Saciłowski. Funkcję sędziów rezerwowych przypisano Radosławowi Sekundzie, Wiesławowi Leszkowi Baranowiczowi i architektowi Adamowi Popielewskiemu.

Pula nagród w konkursie wynosi 500 tys. zł, tyle że suma ta zostanie rozdysponowana między 100 laureatów. Przewidziano 100 nagród pieniężnych po 5 tys. zł brutto każda, 6 nagród rzeczowych w formie honorowego dyplomu, a także 50 nagród dla prac wyłonionych w drugim etapie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 29 września 2021 roku. Więcej informacji na: www.gunb.gov.pl.

Polski Ład okiem architekta. Rozmowa z Piotrem Orzeszkiem Wszelkie koncepcje ułatwiające budowanie są słuszne, ponieważ procedura, przez którą trzeba obecnie przebrnąć przed realizacją domu jest taka sama jak w przypadku osiedla czy biurowca. Logiczna więc jest konieczność uproszczenia. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany. O założeniach Polskiego Ładu z architektem Piotrem Orzeszkiem z krakowskiej pracowni architektonicznej Stvosh rozmawia Robert Siemiński.
Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego „Po sześciu latach nieudanych prób poprawy sytuacji mieszkaniowej państwo polskie ogłasza kapitulację i deleguje obowiązki na samych obywateli: zbudujcie sobie te mieszkania sami! Proponuje wsparcie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego i typowe projekty gotowe, do pobrania za symboliczną złotówkę” – o nowej propozycji rządu w ramach programu społeczno-gospodarczego Polski Ład pisze Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
BDR Architekci z nagrodą w konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie Poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki. Trzecie miejsce zajęła pracownia BDR Architekci z Warszawy. Dostrzeżono też koncepcję biura WXCA.
Rozstrzygnięcie konkursu Drewno w Architekturze 2021 Rozstrzygnięto kolejną edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Pierwszą nagrodę zdobył Michał Kołodziej z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej za projekt rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Przedborzu.
Nagrody Salonu Architektury 2021 W tym roku do konkursu o nagrody Salonu Architektury zgłoszono 21 realizacji. Zwycięzcą został obiekt sakralny autorstwa Jakuba Turbasy i Bartłomieja Pyrzyka. Statuetki zostały wręczone podczas drugiego dnia Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.
International VELUX Award 2022: konkurs dla studentów architektury Rozpoczęła się 10., jubileuszowa edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2022 organizowanego przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów. Pula nagród wynosi 30 tys. euro.
Wzorcowy dom dla Śląska – wyniki konkursu Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z katowickim oddziałem SARP rozstrzygnął konkurs na projekt modelowego domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa śląskiego. Nagrodzone i wyróżnione projekty będą przeznaczone do sprzedaży i ukażą się w specjalnej pokonkursowej publikacji. „Architektura-murator” jest partnerem medialnym tej inicjatywy.
2031 NOW_our cities in 10 years: międzynarodowy konkurs dla studentów architektury Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs na projekt miast przyszłości 2031 NOW_our cities in 10 years. Pula nagród wynosi 11 tys. euro.