Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych

Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.

Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych

Jak poinformował niedawno premier Mateusz Morawiecki, w ramach Polskiego Ładu, sztandarowego programu społeczno-gospodarczego rządu PiS, pojawią się nowe możliwości budowy niewielkich domów jednorodzinnych. Dzięki zmofyfikowanym przepisom można będzie bez pozwolenia wybudować dom o płaskim dachu i powierzchni nie większej niż 70 m², a projekt takiego obiektu „pobrać za symboliczną złotówkę”. W środowisku architektonicznym nie ustaje krytyka rządowego pomysłu i spekulacje na temat tego, kto takie projekty ma przygotować.

Tymczasem 7 września Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego ogłosiło dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Założenia są bardzo optymistyczne. Na podstawie opracowań studialnych do drugiego etapu zostanie zakwalifikowanych 100 najlepszych propozycji, spośród których sędziowie wybiorą 50 finałowych.

Projekt koncepcyjny ma dotyczyć wolno stojącego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego budynku mieszkalnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Dom ma być przeznaczony dla czteroosobowej rodziny i spełniać współczesne oczekiwania użytkowe. Należy także przedstawić istotne elementy zagospodarowania przykładowej działki, w tym możliwość parkowania na działce własnej dwóch samochodów osobowych
– czytamy w regulaminie. 

W pięcioosobowym jury zasiadają architekt Adam Baryłka (przewodniczący), architekt Piotr Wis, prof. Zbigniew Kledyński, prof. Jerzy Obolewicz i Tomasz Saciłowski. Funkcję sędziów rezerwowych przypisano Radosławowi Sekundzie, Wiesławowi Leszkowi Baranowiczowi i architektowi Adamowi Popielewskiemu.

Pula nagród w konkursie wynosi 500 tys. zł, tyle że suma ta zostanie rozdysponowana między 100 laureatów. Przewidziano 100 nagród pieniężnych po 5 tys. zł brutto każda, 6 nagród rzeczowych w formie honorowego dyplomu, a także 50 nagród dla prac wyłonionych w drugim etapie w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 29 września 2021 roku. Więcej informacji na: www.gunb.gov.pl.

Polski Ład okiem architekta. Rozmowa z Piotrem Orzeszkiem Wszelkie koncepcje ułatwiające budowanie są słuszne, ponieważ procedura, przez którą trzeba obecnie przebrnąć przed realizacją domu jest taka sama jak w przypadku osiedla czy biurowca. Logiczna więc jest konieczność uproszczenia. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany. O założeniach Polskiego Ładu z architektem Piotrem Orzeszkiem z krakowskiej pracowni architektonicznej Stvosh rozmawia Robert Siemiński.
Nowa kostka polska, czyli Polski Ład i domy za złotówkę: felieton Aleksandra Krajewskiego „Po sześciu latach nieudanych prób poprawy sytuacji mieszkaniowej państwo polskie ogłasza kapitulację i deleguje obowiązki na samych obywateli: zbudujcie sobie te mieszkania sami! Proponuje wsparcie indywidualnego budownictwa jednorodzinnego i typowe projekty gotowe, do pobrania za symboliczną złotówkę” – o nowej propozycji rządu w ramach programu społeczno-gospodarczego Polski Ład pisze Aleksander Krajewski, pełnomocnik SARP Katowice ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Roca One Day Design Challenge: III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule on-line Już 8 października powraca międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów i architektów organizowany przez firmę Roca. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” będzie miała charakter cyfrowy. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej w zaledwie jeden dzień. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.
Konkurs na instalację upamiętniającą manifestację gorzowian przeciwko stanowi wojennemu Trwa konkurs na opracowanie koncepcji instalacji artystycznej upamiętniającej tzw. wydarzenia gorzowskie z 31 sierpnia 1982 roku.
Konkursy uczą. Rozmowa z Robertem Koniecznym Uczymy się na własnych błędach, na przegranych, dlatego udział w konkursach jest szalenie rozwijający – rozmowa z Robertem Koniecznym, jednym z jurorów tegorocznego konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”.
Konkurs na projekt obiektu wystawienniczego na terenie dawnego obozu w Treblince Muzeum Treblinka i Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają do udziału w jednoetapowym konkursie na projekt nowego obiektu wystawienniczo-edukacyjnego. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie do 7 września.
Konkurs na projekt instalacji poruszanej siłą wiatru Instytut Dizajnu w Kielcach zaprasza do udziału w konkursie Wieje jak w…? Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie instalacji artystycznej poruszanej siłą wiatru, która mogłaby stanąć w przestrzeni publicznej. Nadsyłanie prac do 8 września!