Architektura MuratorKonkursyMiędzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt przebudowy placu miejskiego w mieście Płowdiw w Bułgarii

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt przebudowy placu miejskiego w mieście Płowdiw w Bułgarii

Do udziału w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt placu miejskiego w mieście Płowdiw w Bułgarii zapraszają władze miasta Płowdiw oraz One Architecture Week

Konkurs architektoniczny, przebudowa placu miejskiego
Widok Placu Centralnego w mieście Płowdiw

Zadanie projektowe w konkursie architektonicznym na projekt Placu Centralnego w mieście Płowdiw polega na stworzeniu rozwiązania dla bezkonfliktowego przenikania się reprezentowanych tu różnych okresów historycznych i warstw zabudowy. Znajdują się tu m.in. wykopaliska archeologiczne, socjalistyczny Dom Partii, budynek poczty, park z końca XIX wieku oraz trasy komunikacyjne. Nadrzędnym celem konkursu nie jest renowacja placu, lecz dostarczenie strategii harmonizacji wymienionych elementów we współczesną i funkcjonalną przestrzeń. Projekt powinien eksponować oraz integrować zabytki archeologiczne i kulturowe, reorganizować przestrzeń publiczną, proponować rozwiązania miejskiego dizajnu, terenów zielonych i chodników.

W konkursie mogą brać udział architekci z Bułgarii i zza granicy oraz zespoły z przynajmniej jednym architektem z uprawnieniami do wykonywania zawodu. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na drodze dwuetapowego postępowania. W pierwszym etapie międzynarodowe jury wyłoni trzy projekty, które zostaną poddane publicznej dyskusji. W drugim władze miasta Płowdiw wybiorą zwycięzcę spośród trzech finalistów.

Udział w konkursie nie podlega opłatom. Nie ma również konieczności rejestracji. Projekty powinny być przesyłane online za pomocą formularza, który zostanie udostępniony w dniach 14 – 20 czerwca na oficjalnej stronie internetowej konkursu.

Terminy w konkursie architektonicznym:

11 kwietnia 2014 – ogłoszenie konkursu
11 kwietnia – 20 czerwca – przygotowanie projektów, czas na pytania i odpowiedzi
14-20 czerwca – termin złożenia projektów
21-23 czerwca – obrady komitetu technicznego
24-27 czerwca – obrady komitetu ekspertów
28-29 czerwca – spotkanie międzynarodowego jury, ogłoszenie trzech finalistów
30 czerwca – 14 lipca – dyskusja publiczna i wybór zwycięzcy
15 lipca – ogłoszenie zwycięzcy konkursu

Nagrody w konkursie architektonicznym:

I nagroda 20.000 BGN (około 10.000 EUR)
II nagroda 10.000 BGN (około 5.000 EUR)
III nagroda 10.000 BGN (około 5.000 EUR)

Jury konkursu:

architekt Saša Begović, 3HDL, Chorwacja
architekt Jeroen Zuidgeest, MVRDV, Holandia
architekt Elena Arguirova, Olivier Gahinet Architecture, Francja
architekt Ilko Nikolov,Przewodniczący Rady Miasta Płowdiw
Roumen Roussev, Główny Architekt Miasta Płowdiw
architekt Ljubo Georgiev, One Architecture Week
architekt, Bułgaria (nazwisko zostanie ogłoszone wkrótce)

Szczegółowe informacje, zdjęcia i inne materiały znajdują się na stronie internetowej konkursu: http://plovdivsquare.com/

Miejscy aktywiści w natarciu. Oddolne inicjatywy w przestrzeni publicznej W Polsce wysyp oddolnych inicjatyw i różnego rodzaju akcji w przestrzeni miejskiej trwa od ponad dekady. Inicjatorami zmian coraz częściej stają się organizacje pozarządowe, nieformalne ruchy miejskie oraz architekci. Przykładem zaangażowania tych ostatnich jest Skwer Sportów Miejskich w Warszawie
Poprawa przestrzeni publicznej. Program „Kształtowanie przestrzeni” Izba Architektów RP zakończyła pierwszą edycję programu edukacyjnego „Kształtowanie przestrzeni”, adresowanego do uczniów szkół ponad podstawowych
Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.