Planeta Lem: konkurs na centrum literackie w Krakowie

i

Autor: Archiwum Architektury Stanisław Lem (1966), Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Planeta Lem: międzynarodowy konkurs na centrum literackie w Krakowie

2018-09-12 15:38

Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z lokalnym SARP-em ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Centrum Literatury i Języka – Planeta Lem. W jury pod przewodnictwem Piotra Lewickiego między innymi Marcin Brataniec, Zbigniew Maćków i Alberto Veiga.

Planeta Lem, czyli wielofunkcyjne centrum literackiego, któremu patronować będzie Stanisław Lem, powstać ma na terenie dawnego Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie. Zadaniem uczestników będzie adaptacja i rozbudowa XVIII-wiecznego magazynu soli na Zabłociu. W obiekcie znajdzie się interaktywna wystawa inspirowana dziedzictwem myśli Lema, wielofunkcyjna sala z przeznaczeniem na organizowane w Krakowie wydarzenia literackie, a także przestrzeń na wystawy poświęcone literaturze i językowi, ogólnodostępna mediateka, pracownia multimedialna i kawiarnio-księgarnia. W przyszłości budynek stanowić będzie też centrum operacyjne dla programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

W jury pod przewodnictwem Piotra Lewickiego znaleźli się architekci Marcin Brataniec, Zbigniew Maćków, Alberto Veiga i Grzegorz Lechowicz, a także Wojciech Zemek, przedstawiciel spadkobiercy Stanisława Lema, Jacek Dukaj, autor koncepcji wystawy stałej, Agata Kwaśnicka-Janowicz z Fundacji na rzecz Muzeum Języka Polskiego, Grzegorz Grabowski, zastępca dyrektora ds. operacyjnych Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta. Jak czytamy w regulaminie, istotne jest powiązanie zastosowanych rozwiązań z kontekstami dalekimi i bliskimi Małopolski i Krakowa – miasta kultury, nauki i sztuki. W przedmiotowej lokalizacji Krakowskie Biuro Festiwalowe spodziewa się współczesnej formy architektonicznej najwyższej jakości, mogącej stać się wizytówką miasta i regionu. Pula nagród wynosi 200 000 zł (pierwsza nagroda: 75 000 zł, nagrody dla uczestników etapu drugiego – 25 000 zł). Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 28 września 2018 roku. Termin składania opracowań studialnych w pierwszym etapie upływa 30 listopada. Rozstrzygnięcie i publiczne ogłoszenie wyników planowane jest 15 marca 2019 roku. Więcej informacji oraz regulamin dostępne tu.