Architektura MuratorKonkursyStirling Prize 2018 dla Foster + Partners

Stirling Prize 2018 dla Foster + Partners

Pracownia Foster + Partners już po raz trzeci została uhonorowana prestiżową Nagrodą Stirlinga przyznawaną przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA). Jury wyróżniło nowo otwartą siedzibę firmy Bloomberg, największej na świecie agencji prasowej.

Stirling Prize 2018 dla Foster + Partners
Siedziba firmy Bloomberg w Londynie, proj. Foster + Partners; fot. Nigel Young/Foster + Partners

Nagroda Stirlinga, przyznawana od 1996 roku przez Królewski Instytut Architektów Brytyjskich (RIBA), uznawana jest za najbardziej prestiżową w Wielkiej Brytanii. Otrzymują ją autorzy budynku, który w minionym roku wniósł największy wkład w rozwój architektury. Przy czym projektanci muszą być członkami RIBA, a obiekt zrealizowany na terenie Wielkiej Brytanii. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się Waugh Thistleton Architects za cmentarz Bushey w Hertfordshire, Henley Halebrown za Chadwick Hall w Londonie, Jamie Fobert Architects i Evans & Shalev za nowy budynek Tate St Ives w Kornwalii, MUMA za centrum Storey's Field w Cambridge, Niall McLaughlin Architects za The Sultan Nazrin Shah Centre w Oxfordzie oraz Foster + Partners za siedzibę firmy Bloomberg w Londynie. Nagrodę przyznano temu ostatniemu.

Jury uznało, że budynek Fostera to przykład projektu, który trafia się raz na pokolenie, i dzięki któremu możliwe było przesunięcie granic badań i innowacji w architekturze. Kreatywność i nieustępliwość pracowni Foster + Partners w połączeniu ze wsparciem, jakiego projektowi udzielił Bloomberg nie tyle spowodowały podniesienie poprzeczki w obszarze projektowania biurowców i przestrzeni miejskich, ile przebiły się przez sufit – mówił po ogłoszeniu wyników Ben Derbyshire, przewodniczący RIBA. Inwestor chciał, aby budynek był ponadczasowy i dostosowany do potrzeb pracowników, jednak dobór materiałów miał odzwierciedlać kontekst tego miejsca. Dlatego w realizacji wykorzystano duże ilości brązu i kamienia z Derbyshire, a także drewna – czerwonego dębu amerykańskiego. Naszym zadaniem było znalezienie nowego, innowacyjnego sposobu ich użycia – dodawał Michael Jones, architekt prowadzący projekt.

To nie pierwsza Nagroda Stirlinga dla Foster + Partners. W 1998 roku biuro wyróżniono za Imperial War Museum koło Duxford, a w 2004 roku za wieżowiec 30 St Mary Axe w Londynie, znany też jako londyńskie jajo.

Connected: uniwersalne meble czasu pandemii Muzeum Designu w Londynie, Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) oraz zakład produkcji mebli Benchmark rzuciły wyzwanie projektantom stworzenia uniwersalnych mebli, które spełniłyby potrzeby pracy i życia w domu. Wśród dziewięciu twórców zaproszonych do projektu znalazła się Polka Maria Jeglińska.
Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zalety wykorzystania drewna w architekturze”. Na przykładzie konkretnych realizacji brytyjski specjalista Neil Summers omawia walory ekologiczne i potencjał budowlany twardego drewna.
Krzesło Natural Born to najnowszy projekt Tomka Rygalika, wykonany w całości z czerwonego dębu amerykańskiego, najobficiej występującego gatunku drewna liściastego w USA. Jak podaje Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), które współpracowało z projektantem przy wykonaniu prototypu, ślad węglowy mebla jest dzięki temu niezwykle niski i wynosi mniej więcej tyle, ile przejechanie 100-kilometrowego odcinka samochodem.
10 instalacji wyobrażających marzenia wpływowych osobistości świata kultury O czym marzą dyrektorzy najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych Wielkiej Brytanii? Jakie mają pragnienia? Kilkunastu młodych europejskich projektantów zmierzyło się z pomysłami 10 wpływowych osobistości świata kultury. Efekty ich pracy można oglądać podczas tegorocznego London Design Festival.
Centrum onkologiczne w Barcelonie projektu Benedetty Tabgliabue Wzorowany na obiektach sieci Maggie’s Centre ośrodek zaoferuje wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Projekt budynku opracowała włoska architektka Benedetta Tabgliabue z pracowni Miralles Tagliabue.
MultiPly – nowy manifest prefabrykacji? Jedną z instalacji promujących tegoroczny London Design Festival była 9-metrowa Multiply. Obiekt popularyzować miał jednocześnie modułowe konstrukcje z drewna klejonego warstwowo, które – zdaniem autorów – mogą stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy na świecie.