Architektura MuratorKonkursySztuka w mieście, czyli 800 powodów do wypoczynku

Sztuka w mieście, czyli 800 powodów do wypoczynku

Opole czeka na projekt małej architektury spełniającej funkcję siedziska lub leżanki. Prace na otwarty ogólnopolski konkurs Sztuka w przestrzeni miejskiej – 800 powodów do wypoczynku można nadsyłać do 3 kwietnia.

Przedmiotem jednoetapowego konkursu - organizowanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu we współpracy z SARP Opole, Fundacją Górażdże – Aktywni w Regionie oraz Miastem Opolem - jest zaprojektowanie małej architektury wykonanej z betonu spełniającej funkcję siedziska lub leżanki, a także zaaranżowanie jej w formie powielonej w konkretnej lokalizacji oraz ustawienie w określonych konfiguracjach. Projekt powinna cechować ciekawa koncepcja formalna i opcjonalnie dodatkowa funkcja formy/mebla (np. funkcja interaktywna czy multimedialna, stojak rowerowy, kwietnik, ładowarka do urządzeń mobilnych i inne). Najlepsza praca zostanie zrealizowana we wrześniu obok ratusza w Opolu.

Konkurs przeprowadzany jest w ramach obchodów 800-lecia miasta i ma na celu uzyskanie ciekawych propozycji rozwiązania przestrzeni publicznej wokół siedziby opolskich władz (zwłaszcza jej wschodniej części, gdzie znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki). Stanowi również odpowiedź na zapotrzebowanie na charakterystyczny punkt na mapie miasta, służący do spotkań i wypoczynku. Konkurs skierowany jest w szczególności do artystów plastyków, studentów i absolwentów ASP, studentów i absolwentów kierunków architektonicznych i wzorniczych oraz innych wyższych szkół artystycznych, a także członków SARP, profesjonalnych biur architektonicznych czy projektowych.

Nagrody:
I miejsce - 14.000 PLN brutto
II miejsce - 8.000 PLN brutto
III miejsce - 5.000 PLN brutto
wyróżnienia - 2 x 1.000 PLN brutto

www.galeriaopole.pl

Nagroda POLITYKI – finaliści 2020 Znamy finalistów Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2020. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosił także zespół redakcji „Architektura-murator”.
Rewitalizacja centrum Myszkowa – konkurs Gmina Myszków we współpracy z częstochowskim oddziałem SARP zapraszają do udziału w konkursie na koncepcję rewitalizacji centrum 30-tysięcznego Myszkowa w województwie śląskim. Składanie wniosków do 18 lutego.
Prezydent Szczecina unieważnił konkurs na plac Orła Białego! Jak informuje urząd miasta Szczecina, zwycięska koncepcja pracowni Orłowski Szymański Architekci nie będzie realizowana. Interes publiczny wymaga ponownej weryfikacji założeń, doprowadzenia do końca procedury pozyskiwania od wszystkich zainteresowanych ich uwag i propozycji – mówi zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz.
Dwuetapowy konkurs na przebudowę siedziby Estrady Poznańskiej Estrada Poznańska ogłasza konkurs na przebudowę swojej siedziby w ponad stuletniej kamienicy przy ul. Masztalarskiej. Uczestnicy, których prace przejdą do II etapu otrzymają zwrot kosztów przygotowania koncepcji.
KoKA 2018, czyli konferencja o konkursach architektonicznych: FOTORELACJA W dniach 23-25 września w podkieleckich Chęcinach miała miejsce pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja o konkursach architektonicznych. W spotkaniu wzięło udział ponad 130 osób, nie tylko architekci, ale też przedstawiciele samorządów i biznesu. Wśród gości z zagranicy znaleźli się m.in. Thomas Vonier, przewodniczący UIA, Renato Rizzi, autor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, Rūta Leitanaitė, przewodnicząca Stowarzyszenia Architektów Litewskich i Hanna Bondar, była architekt miasta Kijowa.
Jak przeprowadzić modelowy konkurs architektoniczny: konferencja w Chęcinach Tylko do 31 sierpnia można rejestrować się do udziału w pierwszej międzynarodowej konferencji dotyczącej organizowania konkursów architektonicznych. W programie między innymi prezentacja dokonań fundacji Architectuur Lokaal, która z powodzeniem stosuje w Holandii korzystną dla architektów, inwestorów i społeczności lokalnych procedurę dwuetapowych konkursów o bardzo ograniczonym zakresie zadania w pierwszym etapie.