Architecture Student Contest

W międzynarodowym finale Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023 Polskę reprezentować będą studentki Politechniki Wrocławskiej

2023-04-20 23:32

Za nami krajowy etap Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023. W międzynarodowym finale tego konkursu dla studentów architektury Polskę reprezentować będą Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Spis treści

  1. Wyniki Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023
  2. Na czym polegało zadanie Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023?
  3. O Architecture Student Contest

Wyniki Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023

W dniach 13-14 kwietnia w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie miał miejsce ogólnopolski finał 18. edycji Architecture Student Contest, organizowany przez Grupę Saint-Gobain. Podczas wydarzenia autorzy wszystkich najlepszych zdaniem jury projektów mieli za zadanie przedstawienie swoich prac podczas 5-minutowych prezentacji. Na tej podstawie, po burzliwych obradach, przyznane zostały nagrody za I, II i III miejsce na podium, a także wyróżnienia w kategoriach „Zrównoważony rozwój”, „Design” i „Innowacje” oraz nagrodę specjalną. Podczas obrad jury, studenci oraz ich promotorzy wysłuchali autorskiego wykładu architektki Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys, prezeski Stowarzyszenia Architektów Polskich, partnerki i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci, z zakresu zrównoważonego projektowania i wellbeingu, zmniejszania śladu węglowego obiektów i certyfikacji środowiskowych BREEAM, LEED, Well.

Zwyciężczyniami krajowego finału konkursu zostały Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka, reprezentantki Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej pod patronatem architektki Anny Bać, które stworzyły projekt „Yellow”. Nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych za zajęcie pierwszego miejsca wręczyła przewodnicząca jury, Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika Architektura-murator i uznana krytyczka, kuratorka oraz międzynarodowa ekspertka w dziedzinie architektury. Zwyciężczynie awansowały tym samym do finału międzynarodowego, który rozegra się między 26 a 28 czerwca w malowniczej Lizbonie.

Druga nagroda powędrowała do Aleksandry Tądel i Magdaleny Strauchmann z Politechniki Wrocławskiej za pracę „Obieg”, która dodatkowo została wyróżniona w kategorii „Zrównoważony Rozwój”. Trzecie miejsce przyznano studentkom Politechniki Warszawskiej, Daryi Golod i Verze Platonavej, za projekt „Miradouro clementina”. Wyróżnienie w kategorii „Design” otrzymały Kalina Zawada i Nikola Czech z Politechniki Wrocławskiej (projekt „Aisle”), wyróżnienie w kategorii „Innowacje” trafiło w ręce Michała Kolonko i Kajetana Rakoczego z Politechniki Śląskiej („Stairway Garden”). Nagrodą specjalną jury uhonorowało projekt „Individualmente” autorstwa Zofii Sobieraj i Bartosza Michałowskiego z Politechniki Wrocławskiej.

Architecture Student Contest 2023

i

Autor: serwis prasowy ASC 2023_Arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Konstancja Staniecka, Magdalena Kazulak, Monika Mazurek-Skrzekowska

Na czym polegało zadanie Saint-Gobain Architecture Student Contest 2023?

Tegoroczne zadanie konkursowe składało się z 3 wyzwań projektowych i polegało na opracowaniu propozycji rewitalizacji działki wchodzącej w skład obszaru urbanistycznego Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie, należącej obecnie do Urzędu Miasta i wykorzystywanej jako siedziba służb miejskich, z przeznaczeniem na cele publiczne i kulturalne. Założeniem było przekształcenie przedmiotowego obszaru w lokalne centrum kultury zorientowane na sztukę audiowizualną poprzez rewitalizację istniejącego budynku i utworzenie w tym miejscu nowej Lizbońskiej Wideoteki, usytuowanej w pobliżu szkół artystycznych i Kinoteki w słynnej dzielnicy Bairro Alto (budynek A), zaprojektowanie budynku mieszkalno-usługowego (budynek B), a także łącznika i zielonej przestrzeni między obiektami.Projekt musiał być zgodny z wytycznymi Miejskiego Planu Urbanistycznego i wpisywać się w krajobraz okolicy, wyróżniać innowacyjnym i zrównoważonym charakterem, być racjonalny z ekonomicznego punktu widzenia, posiadać pełną analizę cyklu życia budynków (LCA) z określeniem ich śladu węglowego, a także spełniać wytyczne techniczne opracowane przez Grupę Saint-Gobain.

Architecture Student Contest 2023

i

Autor: serwis prasowy „Yellow”, zwycięski projekt ogólnopolskiego etapu Architecture Student Contest 2023 autorstwa Magdaleny Kazulak i Konstancji Stanieckiej, studentek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

W tym roku prace konkursowe oceniało jury w składzie: Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”, przewodnicząca jury polskiej edycji ASC 2023, architektki Anna Barwińska i Joanna Klimasz (Baza Group), zwyciężczynie światowego finału ASC 2019, architekt Michał Pierzchalski z firmy KAPE, Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Saint-Gobain w Polsce, Benedykt Korduła, Strategic Marketing & Innovations Director Saint-Gobain Solutions oraz Piotr Wereski i Sławomir Kocur, eksperci Systemów PreFab Saint-Gobain Solutions.

Brawurowo i dynamicznie zaprezentowana przed publicznością praca „Yellow” autorstwa Magdaleny Kazulak i Konstancji Stanieckiej zdobyła jednogłośne uznanie jury. Projekt charakteryzuje się oryginalną i świetnie uzasadnioną koncepcją - zrozumieniem procesów miastotwórczych, analizą usytuowania działki w mieście, wykorzystaniem kodów kolorystycznych przestrzeni, użyciem rodzimej zieleni spontanicznej, budowaniem właściwych relacji pomiędzy tym, co nowe, a tym, co zastane. Wszystko ukazane poprzez serię szkiców, schematów i eleganckich wizualizacji. Także kwestie techniczne zostały opracowane właściwie w stosunku do zadania konkursowego. Projektowany zespół przestrzenny zapada w pamięć i wyróżnia się w otoczeniu, stanowiąc ciekawe uzupełnienie zastanej tkanki – uzasadnia Ewa P. Porębska.

 Architecture Student Contest 2023

i

Autor: serwis prasowy Ogólnopolskie finały Architecture Student Contest 2023 w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie.

Jako promotorka prac studentek i studentów od wielu lat biorących udział w konkursie Architecture Student Contest bardzo popieram inicjatywy, w których młodzi ludzie pogłębiają swoje umiejętności i zdobywają doświadczenia projektowe. Uważam, że architekci są w sposób szczególny odpowiedzialni za dobrostan ludzi i planety, a uczestnicy ASC mieli doskonałą okazję zmierzyć się z tym problemem. Edycja w Lisbonie jest szczególnie ciekawa, ponieważ zadanie zakładało projekt obiektu mieszkalno-usługowego o ustalonych gabarytach i rewitalizację budynku istniejącego w zwartej tkance miejskiej w sąsiedztwie realizacji znanych architektów o światowej renomie, a to nie lada wyzwanie – zwraca uwagę architektka Anna Bać, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Tak o swoim projekcie mówią same autorki: „Yellow” skupia się na tym, by przyciągnąć użytkowników i prowadzić ich przez zieleń, której tak brakuje w miastach, do kultury, czyli lizbońskiego centrum audiowizualnego. Bryła projektowanego budynku mieszkalnego powstała poprzez pocięcie jej na moduły i obrócenie równolegle do ulicy. Dzięki temu uzyskałyśmy miejsca o ekspozycji południowej, w których zaprojektowałyśmy kominy solarne. W ten sposób powstała nam zrównoważona, plisowana fasada. Inspirując się zrewaloryzowanymi ulicami Lizbony, tj. Pink Street i Blue Street, zaprojektowałyśmy Yellow Street. Kolor żółty nieprzypadkowo znalazł się także na elewacji naszego budynku. Lizbona to nie tylko słynne płytki azulejos, ale także słońce, żółte tramwaje, barwne budynki. Od wieków portugalskie domy pokrywano żółtym pigmentem, również słynny Plac Comércio otoczony jest zabudową w tym słonecznym kolorze.

Architecture Student Contest 2023

i

Autor: serwis prasowy „Yellow”, zwycięski projekt ogólnopolskiego etapu Architecture Student Contest 2023 autorstwa Magdaleny Kazulak i Konstancji Stanieckiej, studentek Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej

O Architecture Student Contest

Celem Architecture Student Contest jest zachęcanie studentów architektury z całego świata do prezentowania autorskich pomysłów aktywnego ratowania zdegradowanej planety poprzez wdrażanie w życie innowacyjnych technologii oraz materiałów budowlanych, realnie zwiększających efektywność energetyczną budynków i ograniczających ich wbudowany ślad węglowy oraz emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.Powstały z inicjatywy Grupy Saint-Gobain konkurs wyróżnia wieloletnia tradycja. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku w Serbii. Od tego czasu odbywa się on rokrocznie, a międzynarodowe finały organizowane są zawsze w lokalizacji zadania konkursowego. Na przestrzeni lat były to między innymi takie miasta, jak Dubaj, Madryt, Mediolan, Paryż czy Warszawa.

Jako organizatorzy z dumą obserwujemy, iż zainteresowanie konkursem Architecture Student Contest z roku na rok jest coraz większe - zarówno w skali krajowej, jak i globalnej. Dla przypomnienia, w ubiegłorocznej, 17. edycji ASC udział wzięło niemal 1600 studentów, reprezentantów 220 uczelni wyższych z 32 krajów. Podczas kilku dni międzynarodowych finałów, które mieliśmy przyjemność organizować w Warszawie, gościliśmy 110 studentów i 48 wykładowców z całego świata. Szerzenie wiedzy z zakresu zrównoważonego budownictwa Saint-Gobain to jeden z filarów naszej strategii „Grow&Impact”. Możliwość wytwarzania przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i obserwowania, jak w rękach młodych architektów stają się narzędziem do zapewniania komfortu ludziom i dbania o planetę, napędza nas do tworzenia innowacji – mówi Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Saint-Gobain w Polsce.

Uwrażliwianie projektantów na kwestie związane ze środowiskiem i potrzebami społecznymi jest bardzo pragmatycznym podejściem. Uczymy przecież zmieniać przestrzeń w taki sposób, aby jakość życia każdego z nas była coraz lepsza. W tym celu niezbędne jest projektowanie architektury zrównoważonej, co doskonale pokazały prace w tegorocznej edycji konkursu. Jeżeli będziemy wspierać rozwój przyszłych architektów w tym kierunku, to możemy mieć nadzieję na lepszą przyszłość, której chcemy być częścią – dodaje architektka Lea Kazanecka-Olejnik z Politechniki Wrocławskiej.

Uczestnictwo w konkursie Architecture Student Contest to doskonały sprawdzian dla przyszłych specjalistów, którzy rozpoczynając pracę w zawodzie muszą mierzyć się z wyzwaniem dostosowywania projektów do specyfiki otoczenia, jak i odpowiedzialnego wykorzystywania posiadanej wiedzy oraz umiejętności w kontekście doboru rozwiązań budowlanych odpowiadających na potrzeby użytkowników i szanujących jednocześnie środowisko naturalne. Zadania konkursowe ASC pozwalają zaprezentować własny punkt widzenia na arenie międzynarodowej i zderzyć go z opiniami rówieśników czy zasiadających w jury specjalistów. To także miejsce poszerzonej dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa i materiałów tworzących miasta przyszłości, mających na celu dobro ludzi oraz planety.

Udział w ASC to przede wszystkim zgłębianie wiedzy o zrównoważonym projektowaniu. To także możliwość zapoznania się z rozwiązaniami Saint-Gobain. Ciekawym wyzwaniem było dla nas zmierzenie się z różnymi formami prezentacji projektu, m.in. przez przedstawienie swojej idei na żywo przed Jury. Nie możemy się doczekać etapu międzynarodowego i spojrzenia na architekturę z perspektywy studentów i studentek z różnych krajów – dodają laureatki. Partnerami międzynarodowego konkursu ASC 2023 są World Green Building Council, OneClick LCA oraz miasto Lizbona.