Architektura MuratorKonkursyWyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Gmina Piaseczno oraz oddział warszawski SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt budynku świetlicy sportowej we wsi Żabieniec. Zwyciężyła pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

W Żabieńcu, niewielkiej miejscowości w gminie Piaseczno, działa jeden z najstarszych klubów piłkarskich na Mazowszu: klub sportowy „Jedność”. Obecnie rzesza ponad 300 zawodników, którzy uczestniczą w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, licznych turniejach i obozach. Władze miasta postanowiły ostatnio zastąpić istniejącą siedzibę klubu nowym obiektem, w którym możliwa byłaby organizacja zajęć świetlicowych dla dzieci i młodzieży, a także dla pozostałych mieszkańców, w tym w szczególności dla seniorów. Na projekt obiektu we współpracy z warszawskim SARP-em zorganizowały konkurs architektoniczny. W jury pod przewodnictwem Jakuba Wacławka znaleźli się Przemysław Kaczkowski, Marcin Pałuba, Kinga Socha, Robert Widz, Bartłomiej Gajewski i Leszek Trzmiel. Funkcję sekretarza pełnił Rafał Mroczkowski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, który oprócz przestrzeni dla klubu pomieściłby świetlicę sportową dla lokalnej społeczności, kawiarnię z tarasem widokowym oraz pomieszczenia sołeckie. Do dyspozycji mieli działkę przy ul. Leśnej o powierzchni ok. 19,3 tys. m².

Pierwszą nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymało biuro M.O.C. Architekci (w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Machnio, Olga Lipińska) za udaną próbę stworzenia ogólnodostępnej, atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Żabieńca i użytkowników klubu. Sędziowie docenili projekt za klarowne dyspozycje urbanistyczno – przestrzenne pozwalające w naturalny i bezkolizyjny sposób użytkować obszary o różnej funkcji i przeznaczeniu, oszczędny i właściwy dobór środków wyrazu architektonicznego, harmonijną i funkcjonalną bryłę dobrze wpisującą się w charakter otoczenia, czytelność i estetykę rozwiązań wnętrz obiektu. Pracę charakteryzują wysokie walory eksploatacyjno-ekonomiczne przyjętych rozwiązań; prosta i niedroga konstrukcja obiektu, ekonomika komunikacji wewnętrznej, rozsądne założenia powierzchniowe i budowa z łatwo dostępnych i prostych materiałów – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę zdobyło biuro BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski m.in. za czytelne rozwiązania urbanistyczne z wykorzystaniem zielonych skarp separujących teren funkcjonalnie i tworzących kameralny plac przed wejściem do budynku, a trzecią Krzysztof Makowski, Renata Telacka i Dariusz Makowski m.in. za wyważoną i ponadczasową architekturę oraz nieszablonową urbanistyką.

Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia finansowe: pracy Michała Bali, Soni Manssour Stawiarskiej i Edyty Węgrzynowicz oraz pracy Macieja Kolędowicza, Jana Biernawskiego, Janusza Marchwińskiego i Michała Dołbniaka, oraz trzy honorowe: projektowi Filipa Zielińskiego, Jakuba Wójtowicza i Grzegorza Tracza, pracy Łukasza Umińskiego, Karola Mądreckiego, Bartosza Jaskulskiego i Adama Januszka oraz pracowni Prolog, w składzie Bartosz Kowal, Mirabela Jurczenka, Wojciech Mazan , Bartłomiej Poteralski, Maciej Kowal.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu Trwa dwuetapowy konkurs na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu. W skład zespołu projektowego muszą wejść nie tylko architekci, ale też urbaniści. Składanie wniosków do 28 października.
Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020 Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.