Architektura MuratorKonkursyWyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Gmina Piaseczno oraz oddział warszawski SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt budynku świetlicy sportowej we wsi Żabieniec. Zwyciężyła pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

W Żabieńcu, niewielkiej miejscowości w gminie Piaseczno, działa jeden z najstarszych klubów piłkarskich na Mazowszu: klub sportowy „Jedność”. Obecnie rzesza ponad 300 zawodników, którzy uczestniczą w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, licznych turniejach i obozach. Władze miasta postanowiły ostatnio zastąpić istniejącą siedzibę klubu nowym obiektem, w którym możliwa byłaby organizacja zajęć świetlicowych dla dzieci i młodzieży, a także dla pozostałych mieszkańców, w tym w szczególności dla seniorów. Na projekt obiektu we współpracy z warszawskim SARP-em zorganizowały konkurs architektoniczny. W jury pod przewodnictwem Jakuba Wacławka znaleźli się Przemysław Kaczkowski, Marcin Pałuba, Kinga Socha, Robert Widz, Bartłomiej Gajewski i Leszek Trzmiel. Funkcję sekretarza pełnił Rafał Mroczkowski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, który oprócz przestrzeni dla klubu pomieściłby świetlicę sportową dla lokalnej społeczności, kawiarnię z tarasem widokowym oraz pomieszczenia sołeckie. Do dyspozycji mieli działkę przy ul. Leśnej o powierzchni ok. 19,3 tys. m².

Pierwszą nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymało biuro M.O.C. Architekci (w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Machnio, Olga Lipińska) za udaną próbę stworzenia ogólnodostępnej, atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Żabieńca i użytkowników klubu. Sędziowie docenili projekt za klarowne dyspozycje urbanistyczno – przestrzenne pozwalające w naturalny i bezkolizyjny sposób użytkować obszary o różnej funkcji i przeznaczeniu, oszczędny i właściwy dobór środków wyrazu architektonicznego, harmonijną i funkcjonalną bryłę dobrze wpisującą się w charakter otoczenia, czytelność i estetykę rozwiązań wnętrz obiektu. Pracę charakteryzują wysokie walory eksploatacyjno-ekonomiczne przyjętych rozwiązań; prosta i niedroga konstrukcja obiektu, ekonomika komunikacji wewnętrznej, rozsądne założenia powierzchniowe i budowa z łatwo dostępnych i prostych materiałów – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę zdobyło biuro BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski m.in. za czytelne rozwiązania urbanistyczne z wykorzystaniem zielonych skarp separujących teren funkcjonalnie i tworzących kameralny plac przed wejściem do budynku, a trzecią Krzysztof Makowski, Renata Telacka i Dariusz Makowski m.in. za wyważoną i ponadczasową architekturę oraz nieszablonową urbanistyką.

Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia finansowe: pracy Michała Bali, Soni Manssour Stawiarskiej i Edyty Węgrzynowicz oraz pracy Macieja Kolędowicza, Jana Biernawskiego, Janusza Marchwińskiego i Michała Dołbniaka, oraz trzy honorowe: projektowi Filipa Zielińskiego, Jakuba Wójtowicza i Grzegorza Tracza, pracy Łukasza Umińskiego, Karola Mądreckiego, Bartosza Jaskulskiego i Adama Januszka oraz pracowni Prolog, w składzie Bartosz Kowal, Mirabela Jurczenka, Wojciech Mazan , Bartłomiej Poteralski, Maciej Kowal.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Autor: Piotr Prus
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: finaliści Jury 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy nominowało w konkursie 18 realizacji i wydarzeń. Teraz głos mają mieszkańcy. Swoich faworytów można wybierać do 27 maja.
Michał Spólnik i Marcin Kitala z nagrodą w konkursie eVolo Skyscraper 2022 W międzynarodowym konkursie eVolo Skyscraper 2022 po raz kolejny doceniono zespół z Polski. Za koncepcję wieżowca New Spring oferującego ekologiczne uprawy Michał Spólnik i Marcin Kitala zdobyli trzecią nagrodę.
Wyniki konkursu na projekt rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny Poznaliśmy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy Muzeum Czynu Powstańczego we wsi Góra Świętej Anny. Zwyciężyło wrocławskie biuro P2PA, proponując usytuowanie nowych przestrzeni częściowo pod ziemią, częściowo w prostopadłościennych bryłach wkomponowanych w krajobraz.
Sześcioro studentów z Polski w finale Saint-Gobain Architecture Students Contest Finał Saint-Gobain Architecture Students Contest po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Nasz kraj reprezentować będą trzy dwuosobowe zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej i Śląskiej.
Kolejny konkurs na zespół budynków Akademii Muzycznej w Krakowie Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego ogłosiła nowy konkurs na zespół budynków dydaktycznych na Grzegórzkach. Realizacja projektu Franka Gehry’ego z 2017 roku okazała się zbyt droga.