Architektura MuratorKonkursyWyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Gmina Piaseczno oraz oddział warszawski SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt budynku świetlicy sportowej we wsi Żabieniec. Zwyciężyła pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

W Żabieńcu, niewielkiej miejscowości w gminie Piaseczno, działa jeden z najstarszych klubów piłkarskich na Mazowszu: klub sportowy „Jedność”. Obecnie rzesza ponad 300 zawodników, którzy uczestniczą w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, licznych turniejach i obozach. Władze miasta postanowiły ostatnio zastąpić istniejącą siedzibę klubu nowym obiektem, w którym możliwa byłaby organizacja zajęć świetlicowych dla dzieci i młodzieży, a także dla pozostałych mieszkańców, w tym w szczególności dla seniorów. Na projekt obiektu we współpracy z warszawskim SARP-em zorganizowały konkurs architektoniczny. W jury pod przewodnictwem Jakuba Wacławka znaleźli się Przemysław Kaczkowski, Marcin Pałuba, Kinga Socha, Robert Widz, Bartłomiej Gajewski i Leszek Trzmiel. Funkcję sekretarza pełnił Rafał Mroczkowski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, który oprócz przestrzeni dla klubu pomieściłby świetlicę sportową dla lokalnej społeczności, kawiarnię z tarasem widokowym oraz pomieszczenia sołeckie. Do dyspozycji mieli działkę przy ul. Leśnej o powierzchni ok. 19,3 tys. m².

Pierwszą nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymało biuro M.O.C. Architekci (w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Machnio, Olga Lipińska) za udaną próbę stworzenia ogólnodostępnej, atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Żabieńca i użytkowników klubu. Sędziowie docenili projekt za klarowne dyspozycje urbanistyczno – przestrzenne pozwalające w naturalny i bezkolizyjny sposób użytkować obszary o różnej funkcji i przeznaczeniu, oszczędny i właściwy dobór środków wyrazu architektonicznego, harmonijną i funkcjonalną bryłę dobrze wpisującą się w charakter otoczenia, czytelność i estetykę rozwiązań wnętrz obiektu. Pracę charakteryzują wysokie walory eksploatacyjno-ekonomiczne przyjętych rozwiązań; prosta i niedroga konstrukcja obiektu, ekonomika komunikacji wewnętrznej, rozsądne założenia powierzchniowe i budowa z łatwo dostępnych i prostych materiałów – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę zdobyło biuro BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski m.in. za czytelne rozwiązania urbanistyczne z wykorzystaniem zielonych skarp separujących teren funkcjonalnie i tworzących kameralny plac przed wejściem do budynku, a trzecią Krzysztof Makowski, Renata Telacka i Dariusz Makowski m.in. za wyważoną i ponadczasową architekturę oraz nieszablonową urbanistyką.

Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia finansowe: pracy Michała Bali, Soni Manssour Stawiarskiej i Edyty Węgrzynowicz oraz pracy Macieja Kolędowicza, Jana Biernawskiego, Janusza Marchwińskiego i Michała Dołbniaka, oraz trzy honorowe: projektowi Filipa Zielińskiego, Jakuba Wójtowicza i Grzegorza Tracza, pracy Łukasza Umińskiego, Karola Mądreckiego, Bartosza Jaskulskiego i Adama Januszka oraz pracowni Prolog, w składzie Bartosz Kowal, Mirabela Jurczenka, Wojciech Mazan , Bartłomiej Poteralski, Maciej Kowal.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt osiedla TBS w Katowicach SARP Katowice zaprasza do udziału w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zrównoważonego osiedla TBS w Giszowcu. Składanie wniosków do 9 sierpnia.
Polacy ponownie wśród laureatów prestiżowego konkursu Kaira Looro 2021 Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybrało laureatów tegorocznej edycji konkursu Kaira Looro na projekt Domu Kobiet w gminie Baghere w południowym Senegalu. Honorowe wyróżnienie przypadło Weronice Paczkowskiej, Aleksandrze Kubiak, Marcie Mojsik i Piotrowi Gajdakowi. Aż cztery zespoły z Polski znalazły się też w ścisłym finale konkursu!
Międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie nabrzeży w Mariupolu na Ukrainie Władze Mariupolu ogłosiły właśnie dwuetapowy międzynarodowy konkurs na projekt zagospodarowania nabrzeży w centrum miasta. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 lipca!
Biblioteka dla uchodźców: edukacja dla lepszej przyszłości Yaroslav Panasevych, Alexanrda Polets i Anastasiya Skvarniuk z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej wśród laureatów konkursu Tiny Library 2021.
Międzynarodowy konkurs na projekt bulwarów nad Morzem Czarnym Strelka KB zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt promenady nadmorskiej w nowo powstającym osiedlu koło Soczi. Pula nagród wynosi ponad milion złotych!
DtEA 2021 – wyniki konkursu Design that Educates Awards Rozstrzygnięto trzecią edycję międzynarodowego konkursu Design that Educates Awards. Obok realizacji z całego świata znalazły się też dwa projekty z Polski!