Architektura MuratorKonkursyWyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Gmina Piaseczno oraz oddział warszawski SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt budynku świetlicy sportowej we wsi Żabieniec. Zwyciężyła pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

W Żabieńcu, niewielkiej miejscowości w gminie Piaseczno, działa jeden z najstarszych klubów piłkarskich na Mazowszu: klub sportowy „Jedność”. Obecnie rzesza ponad 300 zawodników, którzy uczestniczą w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, licznych turniejach i obozach. Władze miasta postanowiły ostatnio zastąpić istniejącą siedzibę klubu nowym obiektem, w którym możliwa byłaby organizacja zajęć świetlicowych dla dzieci i młodzieży, a także dla pozostałych mieszkańców, w tym w szczególności dla seniorów. Na projekt obiektu we współpracy z warszawskim SARP-em zorganizowały konkurs architektoniczny. W jury pod przewodnictwem Jakuba Wacławka znaleźli się Przemysław Kaczkowski, Marcin Pałuba, Kinga Socha, Robert Widz, Bartłomiej Gajewski i Leszek Trzmiel. Funkcję sekretarza pełnił Rafał Mroczkowski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, który oprócz przestrzeni dla klubu pomieściłby świetlicę sportową dla lokalnej społeczności, kawiarnię z tarasem widokowym oraz pomieszczenia sołeckie. Do dyspozycji mieli działkę przy ul. Leśnej o powierzchni ok. 19,3 tys. m².

Pierwszą nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymało biuro M.O.C. Architekci (w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Machnio, Olga Lipińska) za udaną próbę stworzenia ogólnodostępnej, atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Żabieńca i użytkowników klubu. Sędziowie docenili projekt za klarowne dyspozycje urbanistyczno – przestrzenne pozwalające w naturalny i bezkolizyjny sposób użytkować obszary o różnej funkcji i przeznaczeniu, oszczędny i właściwy dobór środków wyrazu architektonicznego, harmonijną i funkcjonalną bryłę dobrze wpisującą się w charakter otoczenia, czytelność i estetykę rozwiązań wnętrz obiektu. Pracę charakteryzują wysokie walory eksploatacyjno-ekonomiczne przyjętych rozwiązań; prosta i niedroga konstrukcja obiektu, ekonomika komunikacji wewnętrznej, rozsądne założenia powierzchniowe i budowa z łatwo dostępnych i prostych materiałów – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę zdobyło biuro BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski m.in. za czytelne rozwiązania urbanistyczne z wykorzystaniem zielonych skarp separujących teren funkcjonalnie i tworzących kameralny plac przed wejściem do budynku, a trzecią Krzysztof Makowski, Renata Telacka i Dariusz Makowski m.in. za wyważoną i ponadczasową architekturę oraz nieszablonową urbanistyką.

Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia finansowe: pracy Michała Bali, Soni Manssour Stawiarskiej i Edyty Węgrzynowicz oraz pracy Macieja Kolędowicza, Jana Biernawskiego, Janusza Marchwińskiego i Michała Dołbniaka, oraz trzy honorowe: projektowi Filipa Zielińskiego, Jakuba Wójtowicza i Grzegorza Tracza, pracy Łukasza Umińskiego, Karola Mądreckiego, Bartosza Jaskulskiego i Adama Januszka oraz pracowni Prolog, w składzie Bartosz Kowal, Mirabela Jurczenka, Wojciech Mazan , Bartłomiej Poteralski, Maciej Kowal.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Rozpoczyna się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Autor: Piotr Prus
Konkurs SARP Izabelin: zaprojektuj nowe centrum Izabelina Gmina Izabelin oraz warszawski oddział SARP ogłosiły konkurs realizacyjny na zagospodarowanie centrum miejscowości. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie przebudowy istniejącego Urzędu Gminy oraz dwóch nowych obiektów użyteczności publicznej.
Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.
Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.