Architektura MuratorKonkursyWyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu

Gmina Piaseczno oraz oddział warszawski SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt budynku świetlicy sportowej we wsi Żabieniec. Zwyciężyła pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

W Żabieńcu, niewielkiej miejscowości w gminie Piaseczno, działa jeden z najstarszych klubów piłkarskich na Mazowszu: klub sportowy „Jedność”. Obecnie rzesza ponad 300 zawodników, którzy uczestniczą w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, licznych turniejach i obozach. Władze miasta postanowiły ostatnio zastąpić istniejącą siedzibę klubu nowym obiektem, w którym możliwa byłaby organizacja zajęć świetlicowych dla dzieci i młodzieży, a także dla pozostałych mieszkańców, w tym w szczególności dla seniorów. Na projekt obiektu we współpracy z warszawskim SARP-em zorganizowały konkurs architektoniczny. W jury pod przewodnictwem Jakuba Wacławka znaleźli się Przemysław Kaczkowski, Marcin Pałuba, Kinga Socha, Robert Widz, Bartłomiej Gajewski i Leszek Trzmiel. Funkcję sekretarza pełnił Rafał Mroczkowski. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku, który oprócz przestrzeni dla klubu pomieściłby świetlicę sportową dla lokalnej społeczności, kawiarnię z tarasem widokowym oraz pomieszczenia sołeckie. Do dyspozycji mieli działkę przy ul. Leśnej o powierzchni ok. 19,3 tys. m².

Pierwszą nagrodę oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymało biuro M.O.C. Architekci (w składzie: Ewa Janik, Błażej Janik, Agata Machnio, Olga Lipińska) za udaną próbę stworzenia ogólnodostępnej, atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Żabieńca i użytkowników klubu. Sędziowie docenili projekt za klarowne dyspozycje urbanistyczno – przestrzenne pozwalające w naturalny i bezkolizyjny sposób użytkować obszary o różnej funkcji i przeznaczeniu, oszczędny i właściwy dobór środków wyrazu architektonicznego, harmonijną i funkcjonalną bryłę dobrze wpisującą się w charakter otoczenia, czytelność i estetykę rozwiązań wnętrz obiektu. Pracę charakteryzują wysokie walory eksploatacyjno-ekonomiczne przyjętych rozwiązań; prosta i niedroga konstrukcja obiektu, ekonomika komunikacji wewnętrznej, rozsądne założenia powierzchniowe i budowa z łatwo dostępnych i prostych materiałów – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę zdobyło biuro BM Architekci Marcin Burek Marcin Mańkowski m.in. za czytelne rozwiązania urbanistyczne z wykorzystaniem zielonych skarp separujących teren funkcjonalnie i tworzących kameralny plac przed wejściem do budynku, a trzecią Krzysztof Makowski, Renata Telacka i Dariusz Makowski m.in. za wyważoną i ponadczasową architekturę oraz nieszablonową urbanistyką.

Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia finansowe: pracy Michała Bali, Soni Manssour Stawiarskiej i Edyty Węgrzynowicz oraz pracy Macieja Kolędowicza, Jana Biernawskiego, Janusza Marchwińskiego i Michała Dołbniaka, oraz trzy honorowe: projektowi Filipa Zielińskiego, Jakuba Wójtowicza i Grzegorza Tracza, pracy Łukasza Umińskiego, Karola Mądreckiego, Bartosza Jaskulskiego i Adama Januszka oraz pracowni Prolog, w składzie Bartosz Kowal, Mirabela Jurczenka, Wojciech Mazan , Bartłomiej Poteralski, Maciej Kowal.

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda

Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu
Świetlica sportowa w Żabieńcu, proj. M.O.C. Architekci, I nagroda
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci
Przedszkole w Regułach projektu M.O.C. Architekci Kompleks społeczno-edukacyjny z przedszkolem i ogólnodostępnymi przestrzeniami publicznymi projektu katowickiej pracowni M.O.C. Architekci w przyszłości tworzyć ma centralną strefę podwarszawskiej gminy  Michałowice.
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie projektu xystudio Na warszawskiej Ochocie powstanie Centrum Aktywności Międzypokoleniowej według projektu biura xystudio. Kompaktowy budynek z rozległymi zielonymi tarasami i dachami pomieści żłobek, dom dziecka, dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami oraz dzienny dom pobytu dla seniorów. Miasto podpisało właśnie umowę na realizację inwestycji.
Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt schroniska na górze Jeżowa Woda w Beskidach Fundacja Ideanova ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt schroniska z restauracją i małym planetarium na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza. Przyszły inwestor planuje obiekt na miarę słynnego obserwatorium na Śnieżce.
Konkurs realizacyjny na projekt modelowej szkoły dla południowego Senegalu Trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie modelowej szkoły podstawowej dla wsi w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
W Gdańsku powstanie Muzeum Westerplatte. Właśnie ogłoszono konkurs na projekt gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Obiekt stanąć ma na terenie historycznej bitwy na Westerplatte.
We Włochach powstanie nowe osiedle z mieszkaniami komunalnymi. Warszawa właśnie ogłosiła konkurs Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wraz ze Stołecznym Zarządem Rozbudowy Miasta organizują konkurs na zespół budynków z mieszkaniami komunalnymi i lokalami usługowymi. Nowe osiedle powstanie przy ul. 1 Sierpnia we Włochach.
Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Budynek stanie na terenie Łazienek „Potrzebujemy dobrego pomysłu na ten budynek” – mówił wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej. Gmach ma stanąć na terenie Łazienek, a w jury zasiadają m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Jacek Lenart i Piotr Lewicki.
Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze jako laboratorium pozytywistycznych idei Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze. Według zwycięskiej koncepcji zespołu Marcina Kwietowicza nowo powołana placówka stanie się laboratorium pozytywistycznych idei, inspirując do pracy na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów.