Architektura MuratorKonkursyZagospodarowanie Rynku w Nysie

Zagospodarowanie Rynku w Nysie

Urząd Gminy Nysa we współpracy z SARP O/Opole organizuje konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania Rynku w Nysie wraz z terenami przyległymi.

Rynek w Nysie
Fot.: materiały orrganizatora konkursu

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania Rynku w Nysie wraz z terenami przyległymi.

Zamierzeniem Organizatora Konkursu jest unifikacja przekazu wizualnego miasta, nadanie współczesnego wyrazu architektonicznego w zgodzie z historycznymi uwarunkowaniami, aktywizacja przestrzeni, stworzenie elementów indywidualizujacych i identyfikujacych charakter centrum miasta. Celem konkursu jest uzyskanie wartosciowych propozycji projektowych, z których najlepsza będzie podstawa do realizacji nowego zagospodarowania ulicy Celnej i wykorzystania zaproponowanych rozwiazan w trakcie pózniejszych prac rewitalizacyjnych w centrum miasta Nysy.

Projektem studialnym objety jest obszar północno-zachodniej czesci starego miasta z Rynkiem (ulice Piastowska, Fryderyka Chopina, Swietego Piotra, Emilii Gierczak, Bielawska, Sukiennicza, Wrocławska). Rynek w przeszłosci był zabudowany z wyjatkiem placu przed katedrą sw. Jakuba. Obecnie wolne tereny sa przeznaczone do zabudowy uzupełniajacej. Pierzeje wschodnia i zachodnia odbudowane w drugiej połowie XX wieku w sposób zwarty o
wysokosci cztery-pieć kondygnacji w stylu tzw. "funkcjonalizmu". Pierzeja południowa zachowana w historycznym charakterze kamienic czterokondygnacyjnych. Północna pierzeje zamyka Katedra z dzwonnica. Budynki w wiekszosci z dachami stromymi krytymi czerwona dachówka ceramiczna.Zachowała sie historyczna zabudowa Rynku od ul. Sukienniczej w wiekszosci z czterokondygnacyjnymi kamienicami. Od strony południowej zachowany Dom Starej Wagi, trzykondygnacyjny z wysokim dachem. Współczesne uzupełnienia zabudowy są w stylu "wtórnego postmodernizmu" z elementami retrowizji. Szczególnie dysharmonijnym elementem Rynku jest dominujaca bryła wieży ratuszowej wybudowanej w 2008r. Ruch kołowy odbywa sie wszystkimi ulicami w obrebie rynku, miejsca parkingowe sa wyznaczone wzdłuz ulic na niezabudowanych działkach. Ulice wychodzace z Rynku i istotne dla opracowania to ul. Krzywoustego, św. Piotra, Bracka i Celna. Ulica Krzywoustego to ciag pieszy spacerowy w strone Wieży Ziębickiej. Pozostałe ulice w zabudowie zwartej z licznymi współczesnymi plombami. Ulice obwodowe wokół Rynku przedstawione do opracowania studialnego to pozostałość po dawnych obwarowaniach otaczajacych średniowieczne miasto. Widoczne jest to w ciągu ulic Piastowskiej i Szopena, gdzie duża szerokość traktu pozwoliła współcześnie na różnorodne wykorzystanie komunikacyjne. Pozostałosci historyczne sa nieliczne: Wieża Ziębicka z XIV wieku, Bastion św. Jadwigi z XVIII obecnie zagospodarowany komercyjnie, fragmenty murów i tereny niezabudowane powtarzające linie fosy przy ul. Emilii Gierczak i Bielawskiej. Zabudowa ulic w wiekszości z XX wieku powtarza jednak historyczny układ przestrzenny. Ulica Piastowska od skrzyzowania z Forteczna rozszerza się w kierunku Wieży Ziębickiej z jednojezdniowej do dwujezdniowej.

Termin nadsyłania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 17.02.2012, zaś termin składania prac konkursowych - 24.04.2012

Przewidziane nagrody:
I nagroda – 30.000 zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej reki na opracowanie dokumentacji projektowej nagroda – 20.000 zł
III nagroda – 10.000 zł
Wyróznienia – łącznie 10.000 zł

Organizator konkursu zastrzega sobie możliwosc innego podziału nagród finansowych, lecz z zachowaniem puli nagród w wysokosci 70.000 zł.

Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy: www.sarp.opole.pl

Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020 Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Zwyciężył architekt Adam Piaseczyński, wyróżnienie dla Igi Soczawy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Konkurs Young Design 2020! Zdobądź stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej Young Design to pierwszy w Polsce program, którego celem jest wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Główną nagrodą jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.
Nagroda Integracyjna BDA – SARP: wyniki konkursu na identyfikację wizualną Poznaliśmy laureatów konkursu na opracowanie identyfikacji wizualnej Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA – SARP. Jury poza nagrodą główną przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia honorowe.