Architektura MuratorKonkursyZagospodarowanie Rynku w Nysie

Zagospodarowanie Rynku w Nysie

Urząd Gminy Nysa we współpracy z SARP O/Opole organizuje konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania Rynku w Nysie wraz z terenami przyległymi.

Rynek w Nysie

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej zagospodarowania Rynku w Nysie wraz z terenami przyległymi.

Zamierzeniem Organizatora Konkursu jest unifikacja przekazu wizualnego miasta, nadanie współczesnego wyrazu architektonicznego w zgodzie z historycznymi uwarunkowaniami, aktywizacja przestrzeni, stworzenie elementów indywidualizujacych i identyfikujacych charakter centrum miasta. Celem konkursu jest uzyskanie wartosciowych propozycji projektowych, z których najlepsza będzie podstawa do realizacji nowego zagospodarowania ulicy Celnej i wykorzystania zaproponowanych rozwiazan w trakcie pózniejszych prac rewitalizacyjnych w centrum miasta Nysy.

Projektem studialnym objety jest obszar północno-zachodniej czesci starego miasta z Rynkiem (ulice Piastowska, Fryderyka Chopina, Swietego Piotra, Emilii Gierczak, Bielawska, Sukiennicza, Wrocławska). Rynek w przeszłosci był zabudowany z wyjatkiem placu przed katedrą sw. Jakuba. Obecnie wolne tereny sa przeznaczone do zabudowy uzupełniajacej. Pierzeje wschodnia i zachodnia odbudowane w drugiej połowie XX wieku w sposób zwarty o
wysokosci cztery-pieć kondygnacji w stylu tzw. "funkcjonalizmu". Pierzeja południowa zachowana w historycznym charakterze kamienic czterokondygnacyjnych. Północna pierzeje zamyka Katedra z dzwonnica. Budynki w wiekszosci z dachami stromymi krytymi czerwona dachówka ceramiczna.Zachowała sie historyczna zabudowa Rynku od ul. Sukienniczej w wiekszosci z czterokondygnacyjnymi kamienicami. Od strony południowej zachowany Dom Starej Wagi, trzykondygnacyjny z wysokim dachem. Współczesne uzupełnienia zabudowy są w stylu "wtórnego postmodernizmu" z elementami retrowizji. Szczególnie dysharmonijnym elementem Rynku jest dominujaca bryła wieży ratuszowej wybudowanej w 2008r. Ruch kołowy odbywa sie wszystkimi ulicami w obrebie rynku, miejsca parkingowe sa wyznaczone wzdłuz ulic na niezabudowanych działkach. Ulice wychodzace z Rynku i istotne dla opracowania to ul. Krzywoustego, św. Piotra, Bracka i Celna. Ulica Krzywoustego to ciag pieszy spacerowy w strone Wieży Ziębickiej. Pozostałe ulice w zabudowie zwartej z licznymi współczesnymi plombami. Ulice obwodowe wokół Rynku przedstawione do opracowania studialnego to pozostałość po dawnych obwarowaniach otaczajacych średniowieczne miasto. Widoczne jest to w ciągu ulic Piastowskiej i Szopena, gdzie duża szerokość traktu pozwoliła współcześnie na różnorodne wykorzystanie komunikacyjne. Pozostałosci historyczne sa nieliczne: Wieża Ziębicka z XIV wieku, Bastion św. Jadwigi z XVIII obecnie zagospodarowany komercyjnie, fragmenty murów i tereny niezabudowane powtarzające linie fosy przy ul. Emilii Gierczak i Bielawskiej. Zabudowa ulic w wiekszości z XX wieku powtarza jednak historyczny układ przestrzenny. Ulica Piastowska od skrzyzowania z Forteczna rozszerza się w kierunku Wieży Ziębickiej z jednojezdniowej do dwujezdniowej.

Termin nadsyłania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 17.02.2012, zaś termin składania prac konkursowych - 24.04.2012

Przewidziane nagrody:
I nagroda – 30.000 zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej reki na opracowanie dokumentacji projektowej nagroda – 20.000 zł
III nagroda – 10.000 zł
Wyróznienia – łącznie 10.000 zł

Organizator konkursu zastrzega sobie możliwosc innego podziału nagród finansowych, lecz z zachowaniem puli nagród w wysokosci 70.000 zł.

Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy: www.sarp.opole.pl

Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.