Architektura MuratorKrytykaGeorges Perec, Życie. Instrukcja obsługi

Georges Perec, Życie. Instrukcja obsługi

Perec przedstawia przekrój chwili paryskiej kamienicy w całej jednoczesności związków pomieszczeń, przedmiotów i postaci. Historie i obrazy płyną jak opowieści Szeherezady. Strukturę całości i części określa ściśle zaplanowana siatka przymusów, która pozostaje niezauważalna – recenzja Marcina Bratańca.

Georges Perec, Życie. Instrukcja obsługi
Georges Perec, Życie. Instrukcja obsługi, Korporacja Ha!Art 2009

Po dłuższej pracy też tak mam. Widzę na wskroś. Widzę i ścianę, i to z czego ją budują i to jak budują. Ściana wypełnia miejsce, które niedawno było puste i rozgranicza puste przestrzenie. Widzę pustkę za nią i pustkę przed nią. Tynk, cegły, zaprawę i pracę tynkarza. Widzę zaprawę, pomiędzy cegłami i tynk na cegle. Cegły są z gliny. Tynk jest z ziarenek piasku, które jeszcze niedawno leżały na brzegu opuszczonym przez rzekę. Tynk za chwilę będą gładzić, malować, może zakleją tapetą. Będą go naprawiać, by znowu pękał. Prędzej czy później rozsypie się w pojedyncze ziarenka.

Perec przedstawia przekrój chwili paryskiej kamienicy w całej jednoczesności związków pomieszczeń, przedmiotów i postaci. Historie i obrazy płyną jak opowieści Szeherezady. Strukturę całości i części określa ściśle zaplanowana siatka przymusów, która pozostaje niezauważalna. Więc można – w gąszczu ograniczeń i nakazów – ze spisów, opisów i mnóstwa szczegółów stworzyć całość. Widzieć każdy szczegół i nie tracić odległej perspektywy. I nie zapomnieć, że tu nie chodzi o cegłę, zaprawę, tynk i tapety. Tu idzie o życie.

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.