Architektura MuratorKrytykaWspółczesna architektura i jej twórca: Peter Zumthor

Współczesna architektura i jej twórca: Peter Zumthor

„Myślenie architekturą” to zbiór dziesięciu esejów jednego z najwybitniejszych twórców współczesnej architektury, laureata nagrody Pritzkera (2009), Petera Zumthora. Książkę poleca Tomasz Konior

 

Wciąż wracam do tej książki. Jej lektura za każdym razem działa kojąco, a spisane myśli wprawiają w zachwyt. Dziesięć  esejów, które wciągają czytelnika w świat wyobraźni i fascynujących doznań. Mamy tu subtelność architektury w najczystszej postaci. Wyrażoną tekstem i obrazem. Zaklętą w żywej materii faktur. W wilgotności powietrza. W atmosferze miejsc i związanych z nimi wspomnień. Te bodźce pomagają autorowi zapamiętywać kadry. Przypominam sobie pierwszy kontakt z książką: moją uwagę przykuło ujmujące prostotą zdjęcie. Rozświetlone, surowe wnętrze. Ściany z licowego betonu i terazzo na posadzce. W lustrzanym odbiciu widoczne drzwi. Na ścianie i podłodze kilka zwyczajnych przedmiotów. A całość niezwykła i zmysłowa. Ten obraz pozwala zerknąć w magiczny świat mistrza. Porusza wyobraźnię i zaprasza do czytania. Zumthor pisze, że w architekturze nie chodzi o formę – jest wiele innych, ważniejszych rzeczy. Ostatecznym celem architekta powinno być stworzenie przestrzeni odczuwania. W końcu zapamiętujemy tylko te budynki i miejsca, które pozostawiły w nas niezatarte przez czas emocje.
- Tomasz Konior

Książkę Petera Zumthora poleca katowicki architekt Tomasz M. Konior, autor wielokrotnie nagradzanych budynków takich jak Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA w Katowicach oraz realizowanego właśnie konkursowego projektu Nowej Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Współczesna architektura i jej twórca: Peter Zumthor
Peter Zumthor, "Myślenie architekturą". Fot. Wydawnictwo Karakter
Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 [GALERIA] Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Grafton Architects laureatkami nagrody Pritzkera 2020. Jury doceniło projektantki m.in. za ich wiarę we współpracę i nieustanne zaangażowanie w doskonalenie architektury.
Nie tylko Manggha – 10 znaczących realizacji laureata Pritzker Prize 2019 Tegoroczną Pritzker Prize zdobył Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, działający zawodowo już od ponad 60 lat. Prezentujemy 10 najbardziej znaczących budynków Isozakiego, które na przestrzeni tego czasu zrealizował w Azji, Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury
Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018 Balkrishna Doshi jest pierwszym architektem z Indii wyróżnionym Pritzkerem i jego 45 laureatem. Współpracował z Louisem Kahnem i Le Corbusierem, przyczyniając się znacząco do rozwoju kultury architektonicznej w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya w Indore (1989) czy Indyjski Instytut Zarządzania w Bangalore (1977-1992). W 1980 założył pracownię Sangarth.
Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty Po raz pierwszy w historii Nagrody Pritzkera jeden z najważniejszych architektonicznych laurów przyznano aż trójce projektantów. Hiszpanie Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta zostali docenieni za poetyckie, funkcjonalne realizacje, wynikające z głębokiego zrozumienia naturalnego i kulturowego kontekstu.
Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016 Chilijczyk Alejandro Aravena otrzymał jeden z najważniejszych architektonicznych laurów – amerykańską Nagrodę Pritzkera. W opinii jury jego realizacje pogłębiają nasze rozumienie architektury i odnoszą się do kluczowych problemów, z jakimi mierzą się projektanci w XXI wieku.