Apartamentowiec w Rzeszowie

i

Autor: Archiwum Architektury W tarasowo ukształtowanej bryle, która w całości wypełnia dostępną działkę znalazłoby się jedynie 16 mieszkań. Żródło: materiały prasowe inwestora

Apartamentowiec w Rzeszowie

2015-08-23 17:42

Biuro MWM Architekci zaprezentowało projekt budynku, który mógłby stanąć obok Pałacu Lubomirskich, jednego z najważniejszych zabytków Rzeszowa.

Projekt przygotowany na zlecenie firmy Perinvest wzbudził w Rzeszowie ogromne kontrowersje. Obiekt, o powierzchni 2200 m2, zaplanowano bowiem w miejscu istniejącej willi z 1928 roku, obok letniego Pałacu Lubomirskich z końca XVII wieku. Budynek miałby cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Architekci przedstawili koncepcję podczas publicznej debaty w maju tego roku. Na spotkanie z udziałem Macieja Łobosa z pracowni MWM przyszli przedstawiciele władz miasta i mieszkańcy, w sumie ponad 100 osób. Choć projektant przekonywał, że willa z lat 20. ma niewielką wartość architektoniczną, uczestnicy postulowali jej bezwzględne zachowanie. W konsekwencji budynek wpisano ostatnio do rejestru zabytków, a rada miejska zaapelowała do prezydenta Rzeszowa o jego wykupienie i przeznaczenie na funkcje publiczne. Jak podkreślają lokalne media, projekt apartamentowca wywołał nieobecną dotąd w mieście dyskusję na temat planowania przestrzennego.

Projekt koncepcyjny: 2015