Architektura MuratorProjektyApartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA

Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA

Trwa budowa apartamentów XYZ w Szczyrku według projektu pracowni WXCA. Trzy licowane naturalnym drewnem obiekty powstaną przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską.

Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA
Apartamenty XYZ w Szczyrku, proj. WXCA

Apartamenty XYZ w Szczyrku składają się z trzech części. Każda ma nieco odmiennych charakter. X – to budynek zlokalizowany od ulicy, umiejscowienie samo narzuca więc funkcje. Ma być aktywnie, eXtreme. Na wyższych piętrach przewidziano apartamenty, na parterze restaurację połączoną z coworkingiem – czytamy w informacji prasowej. Środkowy obiekt został zaprojektowany dla tych, którzy przyjadą odpocząć z rodziną. Y jak „You” ma być strefą mniej gwarną. Tu odpoczywamy. W tej części kompleksu zaplanowaliśmy apartamenty, ale też taras z ogrodem na dachu oraz salę zabaw dla dzieci – opowiada Marta Sękulska-Wrońska, architekt i partner w WXCA. Najbardziej oddalony od ulicy budynek Z, czyli Zen, ma sprzyjać wyciszeniu. Znajdzie się w nim basen z panoramiczną szklaną ścianą i widokiem na stok narciarki oraz strefa z sauną, na zewnętrza zaś miejsce na rodzinne czy firmowe ogniska i pikniki. Jak zauważają autorzy, taki układ może w szczególny sposób sprzyjać turystyce w dobie pandemii.

Apartamenty XYZ w Szczyrku: od konkursu do realizacji

Apartamenty XYZ powstają przy głównej ulicy Szczyrku – Salmopolskiej, w odległości zaledwie 30 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej Szczyrk Mountain Resort, prowadzącej na Halę Skrzyczeńską. Zaoferuje w sumie 30 apartamentów w standardzie hotelowym, ale z pełnym zapleczem usługowym. Budowa jest obecnie na etapie ukończenia drugiej kondygnacji w budynku Z. Apartamenty o powierzchni ok. 32 m² sprzedawane są inwestorom indywidualnym. W każdym rozplanowano pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienką, wydzieloną sypialnią i balkonem lub tarasem. Sześć przewidziano jako lokale z dodatkowym pokojem z łazienką w formie pokoju hotelowego. Wszystkie natomiast sprzedawane są z pełnym wykończeniem i wyposażeniem.

Warto dodać, że projekt zespołu, inwestor, czyli firma Apartamenty Złoty Widok, wyłoniła w zamkniętym konkursie architektonicznym. Budowa rozpoczęła się wiosną 2020 roku i ma potrwać dwa lata. Zakończenie realizacji planowane jest na czerwiec 2022 roku. Postęp prac można śledzić na kanale inwestycji na YT.

Gdzie powstaną apartamenty XYZ

Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego Według popularnego w latach 50. żartu, najpiękniejszy widok Warszawy roztacza się z 30. piętra Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce w stolicy, z którego go nie widać. Dziś, w czasach bezprecedensowego rozwoju masowej turystyki, ten stary bon mot nabiera nowego znaczenia, tyle że odnosi się do coraz większej liczby obiektów stawianych w rejonach najcenniejszych krajobrazowo w celu podziwiania walorów otoczenia. Czy ingerencja w naturalny krajobraz zawsze musi pociągać za sobą jego degradację? Prezentujemy kilka odważnych realizacji, które zdają się podążać inną drogą.
Tagi:
Ogrody Ulricha: nowa wielofunkcyjna przestrzeń na warszawskiej Woli Otwarto Ogrody Ulricha według projektu pracowni WXCA. „Zależało nam, by przywrócić pamięć o pierwotnej funkcji tego miejsca. We wnętrzach zaprojektowaliśmy zespół oranżerii z odpowiednią temperaturą i wilgotnością, w których – tak jak kiedyś – będą rosły egzotyczne rośliny” – mówi Marta Sękulska-Wrońska, współprowadząca biuro.
O realizacji Ogrodów Ulricha w Warszawie Intencją projektową było zachowanie czystości architektonicznej klasycznej formy szklarni, dlatego większość infrastruktury technicznej zlokalizowano w części podziemnej. O realizacji Ogrodów Urlicha w Warszawie autorstwa  WXCA pisze Monika Lemańska.
Dom dla nastoletnich matek od WXCA coraz bliżej realizacji Na warszawskim Ursynowie powstać ma dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek według projektu WXCA. Inicjatorzy przedsięwzięcia dysponują już pozwoleniem na budowę, wciąż zbierają jednak fundusze na realizację.
Srebrny medal Międzynarodowego Biura Wystaw dla polskiego pawilonu na Expo 2020 Dubai Expo 2020 Dubai dobiegło końca. Na zakończenie imprezy Międzynarodowe Biuro Wystaw  tradycyjnie przyznało medale dla najlepszych pawilonów narodowych. Polska zdobyła srebrny medal za aranżację wystawy w kategorii obiektów średniej wielkości.
Budowa Muzeum Historii Polski Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki.
Pałac Radziwiłłów w Wilnie według WXCA Architekci z pracowni WXCA proponują rozbudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie o nową, bardzo oszczędną w wyrazie bryłę i wykreowanie atrakcyjnej zielonej przestrzeni, która stanowiłaby miejsce spontanicznych spotkań mieszkańców miasta ze sztuką.