Architektura MuratorProjektyApartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA

Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA

Trwa budowa apartamentów XYZ w Szczyrku według projektu pracowni WXCA. Trzy licowane naturalnym drewnem obiekty powstaną przy dolnej stacji kolejki gondolowej na Halę Skrzyczeńską.

Apartamenty XYZ w Szczyrku: trwa realizacja nowego projektu WXCA
Apartamenty XYZ w Szczyrku, proj. WXCA

Apartamenty XYZ w Szczyrku składają się z trzech części. Każda ma nieco odmiennych charakter. X – to budynek zlokalizowany od ulicy, umiejscowienie samo narzuca więc funkcje. Ma być aktywnie, eXtreme. Na wyższych piętrach przewidziano apartamenty, na parterze restaurację połączoną z coworkingiem – czytamy w informacji prasowej. Środkowy obiekt został zaprojektowany dla tych, którzy przyjadą odpocząć z rodziną. Y jak „You” ma być strefą mniej gwarną. Tu odpoczywamy. W tej części kompleksu zaplanowaliśmy apartamenty, ale też taras z ogrodem na dachu oraz salę zabaw dla dzieci – opowiada Marta Sękulska-Wrońska, architekt i partner w WXCA. Najbardziej oddalony od ulicy budynek Z, czyli Zen, ma sprzyjać wyciszeniu. Znajdzie się w nim basen z panoramiczną szklaną ścianą i widokiem na stok narciarki oraz strefa z sauną, na zewnętrza zaś miejsce na rodzinne czy firmowe ogniska i pikniki. Jak zauważają autorzy, taki układ może w szczególny sposób sprzyjać turystyce w dobie pandemii.

Apartamenty XYZ w Szczyrku: od konkursu do realizacji

Apartamenty XYZ powstają przy głównej ulicy Szczyrku – Salmopolskiej, w odległości zaledwie 30 metrów od dolnej stacji kolei gondolowej Szczyrk Mountain Resort, prowadzącej na Halę Skrzyczeńską. Zaoferuje w sumie 30 apartamentów w standardzie hotelowym, ale z pełnym zapleczem usługowym. Budowa jest obecnie na etapie ukończenia drugiej kondygnacji w budynku Z. Apartamenty o powierzchni ok. 32 m² sprzedawane są inwestorom indywidualnym. W każdym rozplanowano pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienką, wydzieloną sypialnią i balkonem lub tarasem. Sześć przewidziano jako lokale z dodatkowym pokojem z łazienką w formie pokoju hotelowego. Wszystkie natomiast sprzedawane są z pełnym wykończeniem i wyposażeniem.

Warto dodać, że projekt zespołu, inwestor, czyli firma Apartamenty Złoty Widok, wyłoniła w zamkniętym konkursie architektonicznym. Budowa rozpoczęła się wiosną 2020 roku i ma potrwać dwa lata. Zakończenie realizacji planowane jest na czerwiec 2022 roku. Postęp prac można śledzić na kanale inwestycji na YT.

Gdzie powstaną apartamenty XYZ

Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Inny punkt widzenia: architektura czasu wolnego Według popularnego w latach 50. żartu, najpiękniejszy widok Warszawy roztacza się z 30. piętra Pałacu Kultury, bo to jedyne miejsce w stolicy, z którego go nie widać. Dziś, w czasach bezprecedensowego rozwoju masowej turystyki, ten stary bon mot nabiera nowego znaczenia, tyle że odnosi się do coraz większej liczby obiektów stawianych w rejonach najcenniejszych krajobrazowo w celu podziwiania walorów otoczenia. Czy ingerencja w naturalny krajobraz zawsze musi pociągać za sobą jego degradację? Prezentujemy kilka odważnych realizacji, które zdają się podążać inną drogą.
Tagi:
WXCA z Grand Prix na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2021 w Mińsku Pracownia WXCA wróciła z Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów  Leonardo 2021 z dwiema nagrodami, w tym z Grand Prix za projekt Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu.
Pawilon Polski na Expo w Dubaju: mamy pierwsze zdjęcia Projekt pawilonu Polski na Expo w Dubaju został wyłoniony w konkursie z 2018 roku. Wygrała pracownia WXCA, proponując wykorzystanie na zewnątrz i w środku obiektu instalacji kinetycznych mających przywodzić na myśl stada ptaków. Mamy pierwsze zdjęcia pawilonu Polski na Expo w Dubaju.
Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego według projektu WXCA Na przełomie września i października mają rozpocząć się prace porządkowe na terenie Pola Mokotowskiego. To pierwszy etap modernizacji parku według konkursowego projektu biura WXCA z 2018 roku.
Pisklę na placu Pięciu Rogów: konserwator zgodził się na instalację Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej może powstać na placu Pięciu Rogów. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków  pozytywnie zaopiniował projekt rzeźby
Rozpoczyna się modernizacja Ogrodów Ulricha w Warszawie Ingka Centres podpisała umowę z firmą Budimex na modernizację zabytkowych Ogrodów Ulricha w Warszawie. Całe założenie, którego przebudowę opracowało biuro WXCA, zostanie udostępnione  latem 2022 roku.
Budowa Muzeum Wojska Polskiego Charakterystycznym elementem Muzeum Wojska Polskiego jest fasada wykonana z betonu architektonicznego barwionego w masie na ceglasty kolor, z przestrzennym wzorem – szewronem – występującym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. O wyzwaniach związanych z realizacją Muzeum Wojska Polskiego pisze Paweł Wolanin.