Architektura MuratorProjektyArchipelag w Krakowie – znamy projekt, który powstanie w parku Młynówka Królewska

Archipelag w Krakowie – znamy projekt, który powstanie w parku Młynówka Królewska

Marta Tomasiak i Maciej Siuda zwyciężyli w konkursie na zagospodarowanie fragmentu parku Młynówka Królewska w Krakowie. „Ma szanse powstać hybryda parku i placu, archipelag wysp z dziką zielenią i małą architekturą” – mówią autorzy nagrodzonej pracy.

Archipelag w Krakowie – znamy projekt, który powstanie w parku Młynówka Królewska
Koncepcja zagospodarowania terenu położonego w pasie parku Młynówka Królewska po byłym pomniku Koniewa u zbiegu ulic Armii Krajowej i Zarzecze, pierwsza nagroda, Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak i Maciej Siuda Pracownia Projektowa

Konkurs zorganizował Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Uczestnicy mieli zaproponować nowe zagospodarowanie terenu po rozebranym w 1991 roku pomniku marszałka Iwana Koniewa u zbiegu ulic Armii Krajowej i Zarzecze w zachodniej części miasta. Dziś to pusty plac z zieleńcami i dominantą w formie cokołu po dawnym monumencie, ale jego okolica charakteryzuje się dużymi walorami kulturowymi, przyrodniczymi i rekreacyjnymi. Tu znajduje się m.in. park historyczno-krajobrazowy Młynówka Królewska, ciągnące się przez 8 kilometrów, a szerokie na około 8 metrów założenie utworzone w korycie XIII-wiecznego kanału doprowadzającego wodę pitną do Krakowa.

Przedmiotem konkursu było ukształtowanie wysokiej jakości miejskiej przestrzeni publicznej (...) dążącej do integracji (...) obszaru z terenami sąsiednimi poprzez utrwalenie istniejących powiązań widokowych oraz przyrodniczych oraz zahamowanie procesów degradacji przestrzennej. Istotne jest więc ścisłe powiązanie projektu z przestrzennym i kulturowym kontekstem. Ważne są rozwiązania funkcjonalne – zarówno w zakresie obiektów jak i powiązań komunikacyjnych w tym zwłaszcza w obszarze komunikacji rowerowej – czytamy w regulaminie.

Pierwszą nagrodę i 20 000 zł przyznano zespołowi w składzie: Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak i Maciej Siuda Pracownia Projektowa. Autorzy pozostawili na środku duży plac – miejsce organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych. Wokół zaproponowali zróżnicowane wysokościowo wyspy zieleni, chroniące przed zgiełkiem dobiegającym z pobliskich ulic. Nawierzchnia placu wykonana byłaby z wylewki betonowej, dylatowanej w taki sposób, by poprzez system spadków odprowadzać wodę do okalającego go odwodnienia linowego, a stamtąd do okolicznych pagórków. Z kolei cokół po pomniku Koniewa projektanci proponują zaadaptować na punkt widokowy.

W konkursie przyznano również dwie równorzędne nagrody drugie w wysokości 7500 zł (zdobyły je zespoły Jacka Janusa i Joanny Kowalczyk oraz Iwony Zielińskiej, Pauliny Bandury, Magdaleny Filipiak i Grzegorza Kochanowskiego) oraz wyróżnienie o wartości 5000 zł dla zespołu w składzie: Natalia Zborowska, Ilona Fiołek, Dariusz Kowal.

Irena Bajerska (1943-2021) 14 sierpnia 2021 roku odeszła Irena Bajerska, ceniona architektka krajobrazu, współautorka m.in. ogrodów na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i terenów rekreacyjnych na Ursynowie Północnym. Miała 78 lat.
Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Rewitalizacja lasu / Iława Zastosowane mikrointerwencje projektowe nie niszczą charakteru naturalnej, spontanicznej wegetacji, ale uczestniczą w tworzeniu narracji - pisze Beata Gawryszewska.
Landscape Architecture as a common ground: najpiękniejsze projekty krajobrazowe w Europie W Krakowie można oglądać wystawę „Landscape Architecture as a Common Ground” prezentującą 61 najpiękniejszych projektów krajobrazowych zrealizowanych w Europie w ciągu ostatnich lat. Już 9 października po ekspozycji oprowadzi jej kuratorka, Urszula Forczek-Brataniec, sekretarz generalna IFLA Europe.
OBEL AWARD po raz pierwszy Pierwszym laureatem OBEL AWARD, nowej międzynarodowej nagrody architektonicznej, został Japończyk Junya Ishigami. Wyróżniono jego projekt Wodnego Ogrodu w Tochigi.