Projekt domu jednorodzinnego

Dom na zachód: nowoczesna willa wśród sosen

Sercem domu jest rozległy taras z basenem, strefą wypoczynku i malowniczym widokiem na las. Prezentujemy Dom na zachód projektu warszawskiej pracowni 81.waw.pl.

Dom na zachód na Mazowszu
Autorzy: 81.waw.pl. Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż
Powierzchnia użytkowa: 520 m²
Powierzchnia terenu: 5000 m²
Projekt: 2020
Realizacja: 2024

Dom na zachód powstaje w jednej z miejscowiści na Mazowszu według projektu biura 81.waw.pl. Rozłożysta bryła o powierzchni ponad 500 m² zaplanowana została na rzucie zbliżonym do litery C, kryjąc otwarty na las ogromny taras. Ta centralna przestrzeń z użytkowym basenem widoczna jest z wnętrza przez wielkie przeszklenia.

Wchodząc do domu, odkrywamy nieoczekiwane rozwiązanie – taras staje się prywatnym ogrodem, zastępując tradycyjne przestrzenie ogrodowe – zwraca uwagę Anna Paszkowska-Grudziąż, współautorka projektu z pracowni 81.waw.pl. Ze względu na ukształtowanie terenu i rosnące na działce drzewa, przestrzeń dzienną przewidziano od zachodu, stąd nazwa obiektu.

Do wykończenia budynku architekci zaproponowali m.in. naturalny, szary kamień i drewno. Tym pierwszym oblicowano przyziemie, deskami wyłożono natomiast elewacje części mieszczącej strefę dzienną i podsufitkę podcieni przy tarasie. Materiały na elewacji starannie podkreślają podział na strefy – tłumaczy Rafał Grudziąż.

Autorzy zadbali też o optymalne doświetlenie wnętrz naturalnym światłem. Jego źródłem dla holu wejściowego jest niewielkie patio z rosnącym pośrodku drzewem, a dla głównej sypialni – szklana ściana otwarta na basen. Budynek jest już gotowy wstanie surowym. Prace wykończeniowe powinny się zakończyć w przyszłym roku.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie