Architektura MuratorProjektyDom Optymalny KWK Promes w pakiecie z samochodem elektrycznym

Dom Optymalny KWK Promes w pakiecie z samochodem elektrycznym

Projekt pierwszego energooszczędnego domu katalogowego autorstwa Roberta Koniecznego oferowany jest teraz w pakiecie z samochodem elektrycznym. W razie potrzeby auto zasili budynek w energię zgromadzoną w akumulatorach – czytamy w informacji prasowej.

Dom Optymalny KWK Promes w pakiecie z samochodem elektrycznym

O projekcie Domu Optymalnego autorstwa pracowni Roberta Koniecznego pisaliśmy m.in. w tekście Dom katalogowy od KWK Promes (tam też można zobaczyć liczne szkice i rysunki architektoniczne). Prototyp tego enegrooszczędnego domu powstaje w Radostowicach koło Pszczyny, ale każdy może go kupić w wersji dostosowanej do własnych potrzeb.

Pracę nad projektem Domu Optymalnego poprzedziliśmy wieloma rozmowami z inwestorami, którzy budują lub planują budowę domu jednorodzinnego. Chcieliśmy poznać ich potrzeby i oczekiwania. Okazały się one różnorodne, często wybujałe w formie, ale kilka życzeń powtarzało się nieustannie. Zadanie nasze polegało więc na uwzględnieniu tych życzeń, a jednocześnie stworzeniu domu oszczędnego w formie, spokojnego, ponadczasowego, który będzie wzbogacał pejzaż, a nie niszczył go, jak to się teraz często dzieje – mówi Robert Konieczny.

Projekt obiektu dostępny jest w kilku wariantach. Budynek może mieć powierzchnię 108, 129 lub 158 m2 oraz wykończenie tynkiem w systemie ETICS, płytą Rockpanel bądź cegłą elewacyjną. Możliwe są oczywiście modyfikacje, ale główna idea jest niezmienna – plan oparty na prostokącie z jednym trzonem technicznym wewnątrz umożliwia „uwolnienie” przestrzeni i daje wiele możliwości aranżacyjnych – dodaje Konieczny.

Rozległa powierzchnia dachu pozwala umieścić taką liczbę paneli fotowoltaicznych, która przy obecnej sprawności może osiągnąć moc do 14 kW. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii przesłane do sieci zostaną odebrane w okresie zimowym do zasilania pompy ciepła lub wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Dom Optymalny charakteryzuje się nie tylko optymalnymi rozwiązaniami energooszczędnymi, ale też optymalnym przygotowaniem do zastosowania nowoczesnych technologii. W pakiecie z projektem obiektu oferowany jest teraz Nissan LEAF. Garaż w bryle budynku zapewni optymalne warunki ładowania samochodu. Auto nie tylko pozwoli na wykorzystanie energii elektrycznej i bezemisyjne przemieszczanie, ale także – w razie konieczności – zasili budynek w energię elektryczną zgromadzoną w swoich akumulatorach – czytamy w informacji prasowej. Na razie nie udało nam się dowiedzieć, na jakich zasadach dostępny jest ten nowy pakiet. Więcej informacji podamy wkrótce.

Czytaj też: Arka Koniecznego |

Podstawowe parametry Domu Optymalnego:

powierzchnia użytkowa: 140 m2 plus 18 m2 powierzchni garażu w bryle budynku

liczba kondygnacji: parter + użytkowe poddasze

pierwotne zapotrzebowanie na energię cieplną: poniżej 70, poniżej 55 i poniżej 40 kWh/m2/rok