fotka z /zdjecia/OVO_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

KomplesOVO zaprojektowany obiekt

2008-10-21 2:00

OVO w języku łacińskim oznacza jajko, czyli symbol początku, narodzin. Koncepcja architektoniczna obiektu, zrodziła się w paryskim biurze projektowym Gottesman-Szmelcman.

Nazwa obiektuKompleks OVO Wrocław
AutorzyGottesman-Szmelcman
InwestorWings Properties

OVO w języku łacińskim oznacza jajko, czyli symbol początku, narodzin. Koncepcja architektoniczna obiektu, zrodziła się w paryskim biurze projektowym Gottesman-Szmelcman – tym samym, które przygotowało projekt innej wrocławskiej inwestycji – Angel Wings i wygrało konkurs na pomysł zagospodarowania Placu Społecznego we Wrocławiu. W pracach projektowych OVO uczestniczą także Broadway Malyan Polska S.A. oraz Burro Happold Polska Sp. z o.o. Zgodnie z założeniami inwestora, OVO ma być symbolem dynamicznego rozwoju miasta i otwartości na niestandardowe rozwiązania, rozpoznawalnym także poza granicami kraju.

Wielofunkcyjny kompleks to miasto w miniaturze. Jednym z wyróżniających punktów inwestycji będzie pięciogwiazdkowy Hotel Hilton. W podziemiach powstanie parking na ok. 250 miejsc. Parter będzie zdobił duży wewnętrzny ogród. Na tych poziomach znajdzie się również 3 000 m2 atrakcyjnej powierzchni komercyjnej, zaadaptowanej na działalność handlową i restauracyjną. Zwolennicy aktywnej formy spędzania czasu i wypoczynku będą mieli do dyspozycji basen, Helath Club i centrum SPA. Na piętrach najwyższych powstanie ok. 200 luksusowych apartamentów.

Ekscentryczna forma wyraża się w braku charakterystycznych dla tradycyjnego budynku kątów prostych i wyraźnego wyodrębnia dachu. Początkowo materiałem wykończeniowym obiektu miał być Corian - Uważaliśmy, że ten materiał pozwoli nam podkreślić formę, którą stworzyliśmy – mówi Asaf Gottesman, projektant - Przez ostatnich parę miesięcy przeprowadziliśmy liczne testy materiału aby sprawdzić, czy spełnia on polskie normy budowlane, dotyczące ścian działowych. Surowe przepisy wymusiły na nas wytworzenia takiego kompozytu, który sprosta specyficznym wymaganiom. Obecnie oczekujemy na wyniki kolejnych testów, szukając jednocześnie alternatywy. Jednym z najbardziej obiecujących systemów jest w pełni oszklona kurtyna – ściana, która doskonale integruje się z kształtem budynku. To rozwiązanie oferuje efekty przezroczystości i półprzeźroczystości – co może dać naprawdę niepowtarzalny efekty.

Koszt budowy, która ma zakończy się do 2011 roku, wyniesie ponad 300 milionów złotych. Inwestorem przedsięwzięcia jest spółka Wings Properties.