Architektura MuratorProjektyMac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny

Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny

Kameralny apartamentowiec o formie przywodzącej na myśl kultowy model Mac mini Apple’a stanąć ma na niewielkiej działce w sąsiedztwie warszawskich Łazienek. Za projekt obiektu odpowiada pracownia KWK Promes Roberta Koniecznego.

Mac Maxi: nowy apartamentowiec od KWK Promes Robert Konieczny
Apartamentowiec Mac Maxi w Warszawie, proj. KWK Promes Robert Konieczny; widok z ulicy Lądowej

Apartamentowiec Mac Maxi planowany jest przy ul. Lądowej, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Łazienek Królewskich. Biuro KWK Promes Roberta Koniecznego zaprojektowało go dla wąskiej działki między blokiem z lat 70.  a galeriowcem osiedla ZUS zrealizowanego w latach 1936-1938 według projektu Wacława Ryttla oraz Jadwigi i Jerzego Poznańskich. Architektura modernistycznego budynku stanowiła zresztą dla zespołu Roberta Koniecznego jeden z punktów odniesienia przy projektowaniu bryły. Ostateczna forma jest jednak przede wszystkim wypadkową wielu różnych ograniczeń, jak wymagana odległość 8 metrów od sąsiedniego domu czy maksymalna wysokość 17 metrów. Przed nami koncepcję obiektu w tym miejscu opracowywały dwa uznane biura: Pole Architekci i Stelmach i Partnerzy. Widzieliśmy te projekty, były bardzo fajne, ale my postanowiliśmy zrobić to inaczej – mówi „A-m” Robert Konieczny.

Zaproponowaliśmy sześcian o ściętych, zaoblonych krawędziach, który w pewnym momencie zaczął przypominać model komputera Mac mini Apple’a. Aby nie tracić cennej przestrzeni na mury, zdecydowaliśmy, że wykonamy go ze szkła. Tafle po bokach będą matowe, ze specjalnym nadrukiem – dodaje architekt. Tłumaczy, że dzięki temu wnętrza apartamentowca zyskają też lepsze doświetlenie. W środku powstaną jedynie cztery mieszkania, w tym penthouse na szczycie, a łączna powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 1050 m². Według koncepcji obiekt nie będzie ogrodzony. Wokół jego bryły powstanie jednak niewielki zbiornik retencyjny, podkreślający ogólny wyraz architektoniczny, a jednocześnie odpowiadający na wymagania przepisów przeciwpożarowych.

Apartamentowiec przy Lądowej pozytywnie zaopiniowany przez konserwatora

Działka, na której planowany jest Mac Maxi znajduje się w obrębie układu urbanistycznego Dzielnicy Rządowej objętej strefą ochrony konserwatorskiej, dlatego projekt zaopiniować musiał wojewódzki konserwator zabytków. Ocenił go pozytywnie. Stwierdził, że przyjęte rozwiązania uwzględniają podstawowe założenia przestrzenne charakterystyczne dla analizowanego obszaru, dzięki czemu nowa inwestycja nie zaburzy historycznego układu urbanistycznego, a współczesna forma  i zastosowane materiały elewacyjne spowodują, że nowy obiekt w sposób harmonijny wkomponuje się w istniejącą zabudowę.

Inwestor, spółka L3 Development, dysponował już pozwoleniem na budowę apartamentowca, ale mieszkańcy sąsiedniego bloku zaskarżyli je w ubiegłym roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, argumentując, że nie zostali dopuszczeni do udziału w postępowaniu.  Wojewoda dokument uchylił. Obecnie inwestor ponownie ubiega się o pozwolenie.

Wieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie
Wieżowiec The Bridge: UNStudio projektuje w Warszawie The Bridge to kolejny wieżowiec u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej na warszawskiej Woli. Projekt mierzącego 174 metry budynku opracowało holenderskie  UNStudio.
Teraz Architektura: Robert Konieczny z tytułem Promotora Polski Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego Teraz Polska przyznała statuetki Promotorów Polski. Po raz kolejny w historii konkursu to honorowe wyróżnienie przypadło architektowi.
By the wind House projektu KWK Promes Zapisy w planie miejscowym wymuszały stworzenie bryły nawiązującej formą do tradycyjnej zabudowy opartej na trójpodziale – podmurówka, parter i dach. Architektom udało się zaprojektować współczesną odsłonę tego klasycznego układu. O swojej najnowszej realizacji, By the wind House, pisze Robert Konieczny.
Archiprzewodnik po Europie: Robert Konieczny i Tomasz Malkowski oprowadzają po najciekawszych realizacjach Starego Kontynentu Nakładem wydawnictwa Pascal wkrótce ukaże się „Archiprzewodnik po Europie”. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski zapraszają w architektoniczną podróż po najodważniejszych realizacjach ostatnich dekad, od kaplicy Petera Zumthora, przez Lego House projektu BIG, po podwodną restaurację Under pracowni Snøhetta.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Robert Konieczny w Krakowie Robert Konieczny będzie bohaterem nowej wystawy w krakowskiej Galerii Architektury GAGA. Zobaczymy prezentacje znanych realizacji KWK Promes, w których mobilność poszczególnych elementów odgrywa zasadniczą rolę.
Robert Konieczny oficjalnie wśród członków Francuskiej Akademii Architektury 12 września odbyła się w Paryżu ceremonia przyjęcia Roberta Koniecznego do grona zagranicznych członków Académie d'architecture. Uroczystość poprzedził wykład, podczas którego architekt opowiedział o najważniejszych projektach KWK Promes, umieszczając je w kontekście polskiej i światowej architektury.