Architektura MuratorProjektyNowa kawiarnia nad Słupią. Wyniki konkursu Łazienka KOŁO 2018

Nowa kawiarnia nad Słupią. Wyniki konkursu Łazienka KOŁO 2018

Rozstrzygnięto 20. edycję konkursu KOŁO na projekt budynku z funkcją toalety publicznej – obiekt zaplanowano nad rzeką Słupią w centrum Słupska, w ramach zakrojonego na szeroką skalę programu rewitalizacji śródmieścia.

Nowa kawiarnia nad Słupią. Wyniki konkursu Łazienka KOŁO 2018
Grand Prix „Łazienka KOŁO 2018” – Aleksandra Kozłowska

Władze Słupska od kilku lat przymierzają się do rewitalizacji śródmieścia. W 2015 roku wraz z lokalnym oddziałem SARP zorganizowały konkurs na zagospodarowanie bulwarów nad przepływającą przez centrum rzeką Słupią. Zwyciężyła koncepcja Eweliny Siestrzewitowskiej z EMA Studio, która zaproponowała m.in. budowę dwóch nowych kładek pieszo-rowerowych oraz podzielenie nabrzeży na obszary funkcjonalne – przestrzenie nauki, rozrywki, wypoczynku oraz edukacji przyrodniczej. Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał miastu dofinansowanie na realizację inwestycji – prace mają się więc wkrótce rozpocząć. Naprzeciw tym planom wyszła również firma KOŁO, organizując w Słupsku dwudziestą, jubileuszową edycję swojego konkursu na projekt toalety publicznej z dodatkową funkcją.

Na miejsce planowanej budowy obiektu władze miasta wskazały działkę nad samą rzeką, w sąsiedztwie tzw. mostu Kowalskiego, gdzie znajduje się fragment historycznych murów obronnych. Uczestnicy musieli go zachować i wyeksponować, a także uwzględnić w projekcie dawny przebieg miejskich fortyfikacji. Poza tym nie istniały w zasadzie żadne ograniczenia – należało tylko zaproponować jakieś dodatkowe udogodnienia, jak kawiarnia czy punkt informacji turystycznej. W jury pod przewodnictwem profesor Ewy Kuryłowicz znaleźli się architekci: Dariusz Herman, szef biura HMS Architektura, Maciej Araszkiewicz, główny specjalista z Wydziału Polityki Przestrzennej Urzędu Miejskiego w Słupsku, Paweł Krzemień, kierownik Referatu Rewitalizacji, Mirosław Zwolski, prezes słupskiego oddziału SARP oraz prezes zarządu firmy Geberit, do której należy marka KOŁO, Przemysław Powalacz.

Nagrodę główną, w wysokości 20 tys. zł wraz z propozycją odbycia stażu w pracowni Kuryłowicz & Associates otrzymała Aleksandra Kozłowska, studentka I roku studiów magisterskich na WA PŁ. Autorka zaprojektowała parterowy obiekt w formie zielonego pagórka przekrytego z dwóch stron perforowaną białą blachą, stanowiącą symboliczną kontynuację dawnych murów miejskich. Stworzenie alternatywnego przejścia, wzbogacającego sposób postrzegania otoczenia o nową perspektywę oraz wykreowanie czytelnych ram do aranżacji różnych aktywności miejskich, zdają się głównymi zamysłami konsekwentnie przeprowadzonej koncepcji – uzasadniało jury.

Jako funkcję uzupełniającą Aleksandra Kozłowska zaproponowała niewielką kawiarnię oraz przestrzeń spotkań z makietą słupskiego śródmieścia. To bardzo prosta i przejrzysta koncepcja. Projektantka udowodniła, jak ważna jest znajomość historii miejsca oraz wrażliwość na lokalną tradycję i potrzeby. Oprócz wypicia kawy czy skorzystania z toalety, mieszkańcy i włodarze będą spotykać się tu i dyskutować nad przyszłością i rozwojem miasta – mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager w grupie Geberit.

To nie pierwszy sukces młodej projektantki. Razem z koleżanką, Alicją Wieczorkiewicz, Aleksandra Kozłowska zwyciężyła też w ogólnopolskim konkursie Dom Jutra, zorganizowanym przez BGK Nieruchomości i WA PW w styczniu tego roku (więcej na ten tamt pisaliśmy tu)

Sędziowie przyznali też pięć wyróżnień oraz dwie nagrody specjalne, za umiejętne wykorzystanie zasad projektowania uniwersalnego i najciekawszą funkcję dodatkową. Tę ostatnią oraz 2 tys. zł otrzymali Marcin Gierbienis i Damian Poklewski-Koziełł z biura Gierbienis + Poklewski za zastosowanie w projekcie licznych elementów nawiązujących do naturalnego charakteru bulwarów, takich jak łąki kwietne, ogród na dachu czy domki dla owadów. Ekologiczne podejście cechuje też inne projekty tych młodych architektów, by wymienić tylko opisywaną na naszych łamach ich zwycięską koncepcję centrum edukacyjnego na terenie Leśnego Ogrodu Botanicznego w Gdyni.

Wyróżnienie I stopnia i 8 tys. zł przypadło Patrykowi Strześniewskiemu i Kindze Wnek za interesujące rozwiązania zachęcające do eksplorowania przestrzeni, a wyróżnienie II stopnia i 4 tys. zł oraz nagroda za najlepsze wykorzystanie zasad projektowania uniwersalnego (3 tys. zł) – Magdalenie Sokołowskiej, Izabeli Kurosz i Sławomirowi Wunschowi, którzy przewidzieli m.in. przestronne kabiny toaletowe wzbogacone o przewijaki i tablice do rysowania. Z kolei trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia (2 tys. zł) otrzymali: Katarzyna Orzóg; Aleksandra Czyżewska i Katarzyna Janowska oraz Jakub Dunal. Własnego faworyta wskazali ponadto internauci. Wyróżnienie internatów  i 2 tys. zł przypadło Oldze Molendzie i Izabelli Łyczbie-Kapitan.

Konkurs KOŁO od kilkunastu lat zwraca uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W ciągu 20 lat zbudowaliśmy silną markę akcji, która cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w branży architektonicznej, ale także wśród miejskich społeczności. Słupskie bulwary to miejsce, w którym nie tylko spotykają się mieszkańcy, ale także wypoczywają turyści. Ten wyjątkowy obszar ma potencjał, by zatętniło w nim życie – tak samo, jak dzieje się to na bulwarach w stolicy – podsumowuje Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager w grupie Geberit, podkreślając, że firma wspierać władze miasta w dążeniu do realizacji zwycięskiej koncepcji.

Akcja reanimacja – modelowa łazienka szkolna na warszawskiej Woli Dwunastu wolontariuszy ze Szwajcarii, Niemiec i Austrii wraz z architektem i kierownikiem technicznym wzięło udział w pracach remontowych w jednej z warszawskich szkół. Przeprowadzono gruntowny remont wszystkich pomieszczeń sanitarnych, przebudowano szkolne szatnie oraz doposażono modelarnię.
Prezentacja zwycięskiej pracy – Koło 2017 Tematem tegorocznej edycji konkursu Koło był zaprojektowanie toalety publicznej w północnej części starego koryta Warty w Poznaniu. Za najlepszą uznano pracę Anny i Ewy Grządki, studentek Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej, ale jury przyznało również pięć wyróżnień.
Tak może wyglądać nowa toaleta publiczna w Poznaniu. Wyniki konkursu KOŁO na projekt łazienki Rozstrzygnięto 19. edycję konkursu KOŁO na projekt łazienki z funkcją toalety publicznej. Grand Prix otrzymał projekt surowej bryły z kinetyczną elewacją, nawiązującą do rozedrganej tafli wody. Jego autorkami są Anna i Ewa Grządka, studentki Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Warszawskiej.
Prawie 300 projektów toalety publicznej dla Poznania. Wybierz najlepszy! Trwa konkurs na projekt budynku z funkcją toalety publicznej w Starym Korycie Warty w Poznaniu. Jeszcze do 15 czerwca na stronie konkurskolo.pl można oddać głos na wybraną koncepcję. Pracy, która uzyska największą liczbę głosów, zostanie przyznane wyróżnienie Internautów oraz nagroda pieniężna.
Toaleta publiczna dla Płocka. Wyniki konkursu KOŁO Rozstrzygnięto osiemnastą edycję konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej w Płocku. Grand Prix otrzymała praca Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja z Poznania. Zwycięski projekt zakłada budowę obiektu w postaci sztucznego pagórka, harmonijnie wpisanego w parkowe otoczenie.
Projekt toalety publicznej w Parku Zachodnim we Wrocławiu Projekt przewiduje wzniesienie pawilonu na planie koła, wokół włączonego do wnętrza drzewa. Koncepcja zdobyła I nagrodę w konkursie KOŁO "Projekt Łazienki 2015". Jej autorkami są Aleksandra Zalewska, Anna Siwiec i Joanna Ejzler z Wrocławia.