Architektura MuratorProjektyNowy Rynek w Poznaniu

Nowy Rynek w Poznaniu

Na terenie dawnego dworca PKS w Poznaniu powstaje Nowy Rynek – wielofunkcyjny kompleks budynków z ogólnodostępnym placem. Każdy z obiektów zostanie zrealizowany według projektu innej pracowni. Koncepcję urbanistyczną dla Nowego Rynku w Poznaniu opracowało biuro JEMS Architekci.

Nowy Rynek w Poznaniu
Nowy Rynek w Poznaniu, wizualizacja, źródło: materiały prasowe

Wielofunkcyjny zespół Nowy Rynek w Poznaniu powstanie u zbiegu ulic Matyi i Wierzbięcice, na obszarze obejmującym 3,8 ha. To jedno z największych przedsięwzięć urbanistycznych realizowanych w ostatnich latach w stolicy Wielkopolski. Projekt zagospodarowania terenu opracowany przez pracownię JEMS Architekci odwołuje się do przełomu XIX i XX w., kiedy nastąpił dynamiczny rozwój terytorialny miasta.

To nietuzinkowy projekt, którego realizacja diametralnie zmieni fragment Poznania. Nowy Rynek wypełni przestrzeń znajdującą się w centrum miasta wielofunkcyjną zabudową, nadając jej zupełnie nowe oblicze i rolę. Projekt ten odpowiada na różne potrzeby nowoczesnych miast – łączy biznes, funkcje mieszkaniowe i społeczne mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

Nowy Rynek w Poznaniu: ekologiczny i wielofunkcyjny

Kompleks Nowy Rynek w Poznaniu obejmie pięć budynków o zróżnicowanych funkcjach z przewagą biur. Powierzchnia najmu wyniesie łącznie 100 tys. m². W pierwszym etapie powstanie sześciokondygnacyjny budynek, który zaoferuje 25 tys. m² przestrzeni biurowych. Za jego koncepcję odpowiada wrocławskie biuro Maćków Pracownia Projektowa.

Inwestycja Nowy Rynek w Poznaniu będzie realizowana w zgodzie ze standardami zrównoważonego budownictwa. Pierwszy etap projektu będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”, co oznacza, że będzie on dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi, seniorów oraz osób nieposługujących się językiem polskim. Planowany termin oddania do użytku pierwszego etapu inwestycji to II kwartał 2019 roku. Inwestorem Nowego Rynku w Poznaniu jest firma Skanska Property Poland.

Nowy Rynek w Poznaniu
Nowy Rynek w Poznaniu, wizualizacja, źródło: materiały prasowe

Gdzie powstanie Nowy Rynek

LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.