Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

JEMS Architekci
JEMS Architekci
JEMS Architekci
ul. Gagarina 28A
00-754 Warszawa
tel. 22 5592801
tel. 22 5592800
fax 22 5592803
e-mail: jems@jems.pl
www.jems.pl

Warszawska pracownia JEMS Architekci należy do najbardziej renomowanych w Polsce, choć buduje głównie w Warszawie. Została założona w 1988 roku przez Olgierda Jagiełło, Macieja Miłobędzkiego i Jerzego Szczepanika-Dzikowskiego; w 1993 roku do zespołu dołączył Marcin Sadowski (partner od 1996). Architekci często deklarują, że nie są zainteresowani estetyką, ale ich realizacje są rozpoznawalne. Wyrafinowany detal, naturalne, minimalnie przetworzone materiały, modularne fasady z przewagą podziałów pionowych, elegancja i dyscyplina charakteryzują większość ich budynków. Wizytówką pracowni jest jej siedziba na warszawskim Mokotowie („A-m” 2/05) oraz znajdujące się w tej okolicy biurowce: Agory („A-m” 4/02) i Spectry („A-m” 3/07). Architekci są także autorami zabudowy dużych obszarów na Służewiu (zrealizowane dla GTC pod koniec lat 90. Mokotów Business Park oraz Topaz I, Topaz II („A-m” 9/06) i Nefryt. Niedawno zrealizowane według ich konkursowych projektów rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jerzy Szczepanik-Dzikowski

Jerzy Szczepanik-Dzikowski

Marcin Sadowski

Marcin Sadowski

Olgierd Jagiełło

Olgierd Jagiełło

Wojciech Zych

Wojciech Zych

Towarowa 22: Jemsi zamiast Biga. Poznaliśmy szczegóły realizacji Nie Bjarke Ingels Group, ale JEMS Architekci zaprojektują ostatecznie zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli. Nowa koncepcja zakłada między innymi przekształcenie reliktów tzw. Domu Słowa Polskiego w dwupoziomowy ogród. Zabudowa będzie też znacznie wyższa.
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Platforma Architecture Snob po raz kolejny włącza się w zbiórkę, organizując akcję „Architekci grają dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wśród tegorocznych licytacji m.in. spacer po targowisku Bakalarska z architektką Aleksandrą Wasilkowską, projekt domu do 150 m², który przygotuje Pracownia nad Wartą czy wizyta w ikonicznej Arce Roberta Koniecznego i biurze projektanta w Unikato.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Osiedle Ursynów #22 projektu JEMS Architekci Na warszawskim Ursynowie powstanie budynek mieszkalny z 11-piętrową dominantą projektu biura JEMS Architekci. Inwestycja pod nazwą Osiedle Ursynów #22 ma się zakończyć w 2024 roku.
Dobiega końca realizacja ambasady RP w Berlinie według projektu Jemsów Na budynku ambasady RP w Berlinie zawisła wiecha. Obiekt według projektu biura JEMS Architekci ma zacząć działać za rok. Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy reprezentacyjnej Unter den Linden.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono wyniki konkursu na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił wyniki konkursu na projekt obiektu.
Za nami XII edycja Weekendu Architektury w Gdyni: fotoreportaż Tegoroczna odsłona Weekendu Architektury w Gdyni odbyła się pod hasłem Iluzja. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. 13 spacerów, 7 wystaw i 6 pokazów filmowych, a wszystkie prelekcje, debaty i dyskusje zajęły łącznie ponad 17 godzin.
Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof rozstrzygnięty! Grand Prix 2022 dla budynku Neofilologii i Lingwistyki UW Znamy wyniki IV edycji międzynarodowego konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Jury wyróżniło 10 realizacji, które są również laureatami wielu prestiżowych konkursów. Główna nagroda przypadła nowemu budynkowi Wydziału Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.