Architektura MuratorProjektyOsiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej

Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej

Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.

Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej
Osiedle Lizbońska w Warszawie, proj. JEMS Architekci
Osiedle LizbońskaWarszawa, kwartał ul. Lizbońska, Urugwajska, Saska, Stanów Zjednoczonych
AutorzyJEMS Architekci
Generalny wykonawcaUnibep
InwestorGrupo Lar Polska, Develia
Powierzchnia terenu8748.0 m²
Powierzchnia zabudowy3210.0 m²
Powierzchnia całkowita24248.0 m²
Data realizacji (początek)2022

Osiedle Lizbońska powstać ma na warszawskiej Saskiej Kępie, między ulicami Lizbońską, Urugwajską, Saską i aleją Stanów Zjednoczonych, w ramach specustawy mieszkaniowej, nazywanej też lex deweloper. Właścicielem znajdującej się tu działki o powierzchni 8700 m² jest hiszpańska firma Grupo Lar. Choć w planie miejscowym teren  przeznaczono głównie na funkcje techniczno-usługowe, inwestorowi udało się przekonać radnych, by dopuścili zabudowę mieszkaniową.

To już jego trzecie podejście do tematu. Wcześniejsze koncepcje, opracowane przez biuro FS&P Arcus, zakładały realizację nawet 13-kondygnacyjnych bloków o powierzchni zabudowy 3958 m². Po protestach okolicznych mieszkańców inwestor zmodyfikował założenia, a przygotowanie nowego projektu zlecił zespołowi studia JEMS Architekci. Według zmienionego opracowania, zaakceptowanego już przez Radę Warszawy, przy Lizbońskiej staną w sumie cztery obiekty: wzdłuż alei Stanów Zjednoczonych budynek 5-kondygnacyjny, prostopadle do Lizbońskiej trzy 6-kondygnacyjne.

Powierzchnia zabudowy wyniesie tym razem 3210 m², ale inwestor zobowiązał się również do urządzenia między domami ogólnodostępnych terenów zieleni i przeznaczenia całego parteru budynku wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych na usługi. Lokale usługowe miałyby się znaleźć także w narożnych częściach domów od strony ul. Lizbońskiej, a jeden z nich, wraz z przyległym ogrodem, zostanie przeznaczony na funkcje publiczne realizowane przez władze miasta. Na części dachów architekci przewidzieli zieleń ekstensywną i panele fotowoltaiczne.

Inwestycję Grupo Lar Polska realizuje we współpracy ze spółką  Develia. Generalnym wykonawcą jest firma Unibep. Budowa osiedla Lizbońska ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. W zespole znajdzie się blisko 200 mieszkań o powierzchni od 37 do 93 m².

Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej
Osiedle Lizbońska w Warszawie, proj. JEMS Architekci

 

Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze W miejscu biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma nowy zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci. Inwestycja realizowana będzie w ramach specustawy zwanej Lex Deweloper.
Autor: Piotr Prus
Dobiega końca realizacja ambasady RP w Berlinie według projektu Jemsów Na budynku ambasady RP w Berlinie zawisła wiecha. Obiekt według projektu biura JEMS Architekci ma zacząć działać za rok. Tym samym kończy się ponad 20-letnia epopeja związana z realizacją polskiej placówki przy reprezentacyjnej Unter den Linden.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.