Wysokościowce w Kielcach

Osiedle Nowy Czarnów: lex deweloper w Kielcach

2023-11-07 17:30

Radni Kielc dali zielone światło dla budowy osiedla Nowy Czarnów. Coraz bliżej realizacji ogromnego założenia przy ul. Mielczarskiego.

Osiedle Nowy Czarnów

Kielce, ul. Mielczarskiego 123
Autorzy: Jarbud
Inwestor: BC&O Polska
Projekt: 2023

„Tak” dla osiedla Nowy Czarnów

We wrześniu 2023 roku Rada Miasta Kielce zaakceptowała projekt realizacji osiedla Nowy Czarnów przy ul. Mielczarskiego. Koncepcję założenia na zlecenie należącej do grupy Kolporter firmy BC&O Polska opracowało lokalne biuro Jarbud. Zespół powstać ma w ramach specustawy mieszkaniowej. Zaplanowano go w pobliżu dworca kolejowego, na terenach należących niegdyś do Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych.

Osiedle z wieżami o asymetrycznej formie

Projekt zakłada realizację sześciu budynków siedmiokondygnacyjnych i dwóch dominant o wysokości 21 kondygnacji. Zaoferuje ponad 900 mieszkań o powierzchni od 30 do 150 m², ale też ponad 17 tys. m² przestrzeni biurowej i usługowej. Mniejsze obiekty zaprojektowano na rzucie prostokąta, z centralnie usytuowanym dziedzińcem. Trzykondygnacyjną podstawę wysokościowców wytyczono na planie trapezu. Począwszy od trzeciej kondygnacji podstawę bryły stanowić będzie prostokąt, który z każdym kolejnym piętrem zostanie obrócony o dwa stopnie, tworząc oryginalną, asymetryczną formę.

Zszywanie miasta

W zamian za zgodę na inwestycję spółka zobowiązała się do urządzenia terenów zieleni o powierzchni dwóch hektarów i przebudowy części ul. Mielczarskiego, w tym poszerzenia jej do trzech pasów ruchu. Planując zabudowę w tym miejscu, chcieliśmy zszyć centrum miasta z terenami poprzemysłowymi, zlokalizowanymi za dworcem kolejowym oraz z osiedlem Czarnów – mówi Kamil Jaros z biura architektonicznego Jarbud. Dwa projektowane budynki wysokościowe, dzięki niepowtarzalnej formie, staną się nowym, charakterystycznym punktem na mapie Kielc – dodaje.