Architektura MuratorProjektyParking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy

Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy
Parking na placu Powstańców Warszawy, koncepcja firmy Mota-Engil

O budowie podziemnego parkingu na placu Powstańców Warszawy mówi się w stolicy od lat. Inwestycja wkrótce ma się rozpocząć. Umowę na projekt i realizację garażu ratusz podpisał z firmą Mota-Engil w marcu 2020 roku. Pierwszego sierpnia, po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, nieruchomość została przekazana wykonawcy. Prace  rozpoczną się w IV kwartale tego roku. Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025. Będzie to 4-kondygnacyjny garaż podziemny z 420 miejscami postojowymi, wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletą. Mota-Engil w całości sfinansuje inwestycję, której koszt szacowany jest na ok. 85 mln zł, i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie zostanie on przekazany władzom miasta.

Plac Powstańców: parking i przestrzeń dla mieszkańców

Przy okazji, jak zapowiada ratusz, plac Powstańców zyskać ma nowe zagospodarowanie. W ramach projektu zostanie wykonany również pierwszy etap rewitalizacji placu Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana. Wszystko zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, sporządzonymi na podstawie wypracowanych uzgodnień z warszawiankami i warszawiakami – czytamy w informacji prasowej.

Uzgodnienia te są wynikiem warsztatów charrette, przeprowadzonych przez biuro Mycielski Architecture & Urbanism oraz firmę Mediatorzy.pl pod koniec 2017 roku. Na podstawie zebranych wówczas uwag i sugestii architekci z pracowni Macieja Mycielskiego przygotowali wstępną koncepcję zagospodarowania placu Powstańców Warszawy. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, dominująca dotąd funkcja tranzytowa ustąpić miałaby potrzebom pieszych i rowerzystów. Przewidziano znaczne uspokojenie ruchu i wprowadzenie priorytetu dla komunikacji publicznej. Ulica dwukierunkowa znalazłaby się jedynie po stronie Sali Operacyjnej NBP. Przejazd wzdłuż całego placu po stronie zachodniej byłby już niemożliwy. Pozostałaby jedynie „pętla” prowadząca ze Świętokrzyskiej do ul. Moniuszki i dalej w stronę ul. Jasnej.

Całą przestrzeń projektanci podzielili na kilka stref o różnych funkcjach. W centralnej części, na osi ul. Sienkiewicza i Wareckiej, widzieliby plac Muzyki z letnią sceną i pawilonem kawiarni. Południową część placu zająłby z kolei tzw. Ogród Napoleona z wyznaczonym miejscem do gry w boule, a północną, od strony ul. Świętokrzyskiej, reprezentacyjna przestrzeń z nową oprawą pomnika Powstańców Warszawy. Na razie nie wiadomo, które z tych pomysłów doczekają się realizacji.

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy
Parking na placu Powstańców Warszawy, koncepcja firmy Mota-Engil; wejście
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta? Po sześciu latach od rozstrzygnięcia konkursu oficjalnie otwarto tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgoda, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie. Realizacja pracowni WXCA i Kacpra Ludwiczaka budzi sprzeczne opinie, od pochwał za stworzenie nowego salonu miasta, po krytykę za niewielką ilość zieleni.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Będzie nowe muzeum TVP. Stalowa elipsoida projektu PIG Architekci Muzeum TVP powstać ma tuż obok tzw. wieży Babel Czesława Bieleckiego. Projekt architektoniczno-budowlany opracowało biuro PIG Architekci.
Zielona Warszawa: spacerem po parkach, nabrzeżach Wisły i ogródkach działkowych Tereny zielone zajmują 25% powierzchni stolicy, a turyści zwracają uwagę, że jesteśmy wyjątkową pod tym względem metropolią. Nakładem Domu Spotkań z Historią ukazał się właśnie alternatywny przewodnik „Zielona Warszawa”. Autorka publikacji, Agnieszka Kowalska, zabiera nas w podróż po zielonych zakamarkach miasta. Spaceruje po parkach, wędruje wzdłuż nadwiślańskich brzegów, odwiedza działkowców, zagląda na podwórka i balkony.
Nowa koncepcja dla fabryki Perun: tym razem od WWAA Właściciel terenu po dawnej fabryce Perun przy ul. Grochowskiej w Warszawie przedstawił nową koncepcję zabudowy działki. Projekt opracowany przez biuro WWAA zakłada wzniesienie obiektów o wysokości od 3 do 6 pięter wkomponowanych w zabytkowe hale. Inwestycja miałaby być realizowana w trybie lex deweloper.
Z archiwum „Architektury”: Zachodni Rejon Centrum Warszawy Przypominamy artykuł na temat Zachodniego Rejon Centrum Warszawy autorstwa Jerzego Skrzypczaka, projektanta wielu stołecznych wieżowców. O współczesny komentarz do publikacji poprosiliśmy Grzegorza A. Buczka.
Wokół stołecznego Centrum Dwa nowe warszawskie wieżowce – Generation Park i Warsaw UNIT – to flagowe projekty w swojej kategorii, materializacja idei współczesnego miejsca pracy. O realizacjach JEMS Architekci oraz Projekt Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury pisze Grzegorz Stiasny.
Wiecha na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie: nowe zdjęcia z budowy MSN Pomału dobiega końca budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 5 lipca na szczycie gmachu zawisła wiecha. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac planowane jest na drugą połowę przyszłego roku. Pierwszych gości MSN przyjmie wiosną 2024 roku.