Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury Parking na placu Powstańców Warszawy, koncepcja firmy Mota-Engil

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy

2022-08-03 14:07

Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.

O budowie podziemnego parkingu na placu Powstańców Warszawy mówi się w stolicy od lat. Inwestycja wkrótce ma się rozpocząć. Umowę na projekt i realizację garażu ratusz podpisał z firmą Mota-Engil w marcu 2020 roku. Pierwszego sierpnia, po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, nieruchomość została przekazana wykonawcy. Prace  rozpoczną się w IV kwartale tego roku. Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025. Będzie to 4-kondygnacyjny garaż podziemny z 420 miejscami postojowymi, wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletą. Mota-Engil w całości sfinansuje inwestycję, której koszt szacowany jest na ok. 85 mln zł, i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie zostanie on przekazany władzom miasta.

Plac Powstańców: parking i przestrzeń dla mieszkańców

Przy okazji, jak zapowiada ratusz, plac Powstańców zyskać ma nowe zagospodarowanie. W ramach projektu zostanie wykonany również pierwszy etap rewitalizacji placu Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana. Wszystko zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, sporządzonymi na podstawie wypracowanych uzgodnień z warszawiankami i warszawiakami – czytamy w informacji prasowej.

Uzgodnienia te są wynikiem warsztatów charrette, przeprowadzonych przez biuro Mycielski Architecture & Urbanism oraz firmę Mediatorzy.pl pod koniec 2017 roku. Na podstawie zebranych wówczas uwag i sugestii architekci z pracowni Macieja Mycielskiego przygotowali wstępną koncepcję zagospodarowania placu Powstańców Warszawy. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, dominująca dotąd funkcja tranzytowa ustąpić miałaby potrzebom pieszych i rowerzystów. Przewidziano znaczne uspokojenie ruchu i wprowadzenie priorytetu dla komunikacji publicznej. Ulica dwukierunkowa znalazłaby się jedynie po stronie Sali Operacyjnej NBP. Przejazd wzdłuż całego placu po stronie zachodniej byłby już niemożliwy. Pozostałaby jedynie „pętla” prowadząca ze Świętokrzyskiej do ul. Moniuszki i dalej w stronę ul. Jasnej. Całą przestrzeń projektanci podzielili na kilka stref o różnych funkcjach. W centralnej części, na osi ul. Sienkiewicza i Wareckiej, widzieliby plac Muzyki z letnią sceną i pawilonem kawiarni. Południową część placu zająłby z kolei tzw. Ogród Napoleona z wyznaczonym miejscem do gry w boule, a północną, od strony ul. Świętokrzyskiej, reprezentacyjna przestrzeń z nową oprawą pomnika Powstańców Warszawy. Na razie nie wiadomo, które z tych pomysłów doczekają się realizacji.

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy

i

Autor: Archiwum Architektury Parking na placu Powstańców Warszawy, koncepcja firmy Mota-Engil; wejście

ZAPISZ SIĘ