Architektura MuratorProjektyParking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy

Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy powstanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku. Ratusz zapowiada, że przy okazji plac zyska nowe zagospodarowanie.

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy
Parking na placu Powstańców Warszawy, koncepcja firmy Mota-Engil

O budowie podziemnego parkingu na placu Powstańców Warszawy mówi się w stolicy od lat. Inwestycja wkrótce ma się rozpocząć. Umowę na projekt i realizację garażu ratusz podpisał z firmą Mota-Engil w marcu 2020 roku. Pierwszego sierpnia, po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, nieruchomość została przekazana wykonawcy. Prace  rozpoczną się w IV kwartale tego roku. Podziemny parking na placu Powstańców Warszawy ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025. Będzie to 4-kondygnacyjny garaż podziemny z 420 miejscami postojowymi, wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletą. Mota-Engil w całości sfinansuje inwestycję, której koszt szacowany jest na ok. 85 mln zł, i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie zostanie on przekazany władzom miasta.

Plac Powstańców: parking i przestrzeń dla mieszkańców

Przy okazji, jak zapowiada ratusz, plac Powstańców zyskać ma nowe zagospodarowanie. W ramach projektu zostanie wykonany również pierwszy etap rewitalizacji placu Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana. Wszystko zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, sporządzonymi na podstawie wypracowanych uzgodnień z warszawiankami i warszawiakami – czytamy w informacji prasowej.

Uzgodnienia te są wynikiem warsztatów charrette, przeprowadzonych przez biuro Mycielski Architecture & Urbanism oraz firmę Mediatorzy.pl pod koniec 2017 roku. Na podstawie zebranych wówczas uwag i sugestii architekci z pracowni Macieja Mycielskiego przygotowali wstępną koncepcję zagospodarowania placu Powstańców Warszawy. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, dominująca dotąd funkcja tranzytowa ustąpić miałaby potrzebom pieszych i rowerzystów. Przewidziano znaczne uspokojenie ruchu i wprowadzenie priorytetu dla komunikacji publicznej. Ulica dwukierunkowa znalazłaby się jedynie po stronie Sali Operacyjnej NBP. Przejazd wzdłuż całego placu po stronie zachodniej byłby już niemożliwy. Pozostałaby jedynie „pętla” prowadząca ze Świętokrzyskiej do ul. Moniuszki i dalej w stronę ul. Jasnej.

Całą przestrzeń projektanci podzielili na kilka stref o różnych funkcjach. W centralnej części, na osi ul. Sienkiewicza i Wareckiej, widzieliby plac Muzyki z letnią sceną i pawilonem kawiarni. Południową część placu zająłby z kolei tzw. Ogród Napoleona z wyznaczonym miejscem do gry w boule, a północną, od strony ul. Świętokrzyskiej, reprezentacyjna przestrzeń z nową oprawą pomnika Powstańców Warszawy. Na razie nie wiadomo, które z tych pomysłów doczekają się realizacji.

Parking na placu Powstańców Warszawy: rusza budowa podziemnego garażu w centrum stolicy
Parking na placu Powstańców Warszawy, koncepcja firmy Mota-Engil; wejście
Plac Pięciu Rogów: miejska oaza, betonowa pustynia czy zwornik łączący różne przestrzenie i funkcje miasta? Po sześciu latach od rozstrzygnięcia konkursu oficjalnie otwarto tzw. plac Pięciu Rogów u zbiegu ul. Chmielnej, Zgoda, Szpitalnej i Brackiej w Warszawie. Realizacja pracowni WXCA i Kacpra Ludwiczaka budzi sprzeczne opinie, od pochwał za stworzenie nowego salonu miasta, po krytykę za niewielką ilość zieleni.
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.