Pawilon informacyjny Trafalgar Square

i

Autor: Archiwum Architektury

Pawilon informacyjny z okazji letnich igrzysk olimpijskich stanie na londyńskim Trafalgar Square w 2012

2011-07-26 2:00

Pierwsze skojarzenie na temat igrzysk to znak graficzny - koła olimpijskie. Projektanci z atelier José Carlos Cruz Architects postanowili przekształcić je w trójwymiarowy budynek. W efekcie powstała forma pięciu cylindrycznych okręgów podniesionych do ludzkiej skali.

Pawilon informacyjny, Igrzyska Olimpijskie, Londyn 2012 Autorzy: José Carlos Cruz Arquitecto Zespół projektowy: José Carlos Cruz, Ines Guedes, António Cruz, Juliao Pinto Leite, Maria Sobreira Fernandes,Estúdio Goma (grafika i wizualizacje)

Rozstrzygnięto konkurs na projekt wolno stojącego pawilonu informacyjnego, który z okazji igrzysk stanie na londyńskim Trafalgar Square. Pierwszą nagrodę otrzymali portugalscy architekci z atelier José Carlos Cruz Architects. Drugie miejsce zajęła francuska pracownia OH!SOM architects, trzecie – Dowling Duncan ze Stanów Zjednoczonych. Gospodarzem konkursu była organizacja Architectural Competition – Concours d' Architecture - [AC-CA].

Zwycięska koncepcja opiera się na prostym skojarzeniu. Gdy mowa o igrzyskach najbardziej rozpoznawalny jest znak graficzny - koła olimpijskie w kolorze niebieskim, żółtym, czarnym, zielonym i czerwonym. Architekci postanowili przekształcić je w trójwymiarowy budynek. Powstała forma pięciu cylindrycznych okręgów podniesionych do ludzkiej skali. Skutkuje to stopniową zmianą struktury ze zwartej w lekką i finezyjną warstwę wyrazistych okręgów zwieńczonych kolorem z flagi igrzysk. Tymczasowa konstrukcja stanie między fontannami, w centralnym punkcie Trafalgar Square. Wybór lokalizacji pawilonu wynikał z analizy ruchu pieszych po placu. Głębokie podcięcie u podstawy każdego pierścienia ułatwia dostęp do punktu informacyjnego, kawiarni i sklepu, które składają się na program funkcjonalny. Inspirując się instalacjami Anisha Kapoora, zewnętrzną powierzchnię pawilonu architekci postanowili pokryć lustrzaną okładziną. W efekcie obiekt wtapia się w otoczenie odbijając to wszystko co dzieje się na placu.

Interakcja jest kluczowym słowem, który definiuje pawilon. Żyjemy w erze informacji, a informacja to interakcja. Nowoczesny pawilon zostanie naszpikowany elektroniką. Odwiedzający będą mogli skorzystać z ekranu dotykowego czy eksplorować interaktywną mapę wioski olimpijskiej. Tu przyszłość spotyka się z przeszłością - z jednej strony interaktywne narzędzia, z drugiej zaś cytaty historyczne związane z igrzyskami. Dzięki zaawansowanej technologii, w tym samym czasie, zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na placu będą odbywały się prezentacje multimedialne.

Także aspekt zrównoważonego rozwoju przyświecał idei projektowej. Panele słoneczne na dachu będą generowały energię na potrzeby pawilonu, zaś stalowa konstrukcja będzie wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu, której produkcja wymaga zaledwie 26 procent energii, jaka jest potrzebna do wyprodukowania jej z surowców naturalnych.