Zagospodarowanie terenu uzdrowiska geotermalnego w Uniejowie

i

Autor: Archiwum Architektury Dzięki uprzejmości inwestora, Meme Tech sp. z o.o.

Uzdrowisko geotermalne w Uniejowie

2016-01-05 11:51

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję na zagospodarowania terenu uzdrowiska geotermalnego w Uniejowie. Na działce wielkości niemal sześciu hektarów powstaną między innymi tężnia, dom uzdrowiskowy, hotele, apartamenty i zielone tereny rekreacyjne.

Położony malowniczo w dolinie rzeki Warty Uniejów dysponuje kilkoma ośrodkami rekreacyjno uzdrowiskowymi, opartymi o odkryte pod koniec lat 70-tych zasoby wód termalnych. Kolejny powstanie w najbliższych latach, na działce o powierzchni 5,83 ha należącej do spółki Meme Tech. Koncepcję zagospodarowania terenu wyłoniono w konkursie zorganizowanym na zlecenie inwestora przez łódzki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Pierwszą nagrodę otrzymała praca zespołu w składzie Mateusz Mazurowski, Bartłomiej Skowronek i Mateusz Graczyk. Zwycięska koncepcja przewiduje umieszczenie w sercu założenia owalnego placu tężni. Wszystkie funkcje zostały nanizane na biegnącą wzdłuż rzeki oś północ-południe, z jednej strony zakończoną molo na zbiorniku retencyjnym, a z drugiej ograniczoną drogą krajową. Krótsza oś wschód-zachód otwiera plac tężni na tereny rekreacyjne doliny Warty.

W skład kompleksu wejdą dom uzdrowiskowy usług leczniczych i rehabilitacyjnych wraz z usługami handlowymi i gastronomicznymi, dwa zespoły hotelowe z zapleczem rekreacyjnym, medical SPA & wellness, zespół budynków z apartamentami na wynajem dla kuracjuszy i funkcjami pozwalającymi na prowadzenie np. Domu Seniora. Uzupełnieniem całości będą tereny sportowe i rekreacyjne.

Z planami inwestora nadzieje wiążą również władze miasta. Dzięki planowanej inwestycji liczymy, że Uniejów będzie aspirować do rangi najnowocześniejszego uzdrowiska w Polsce, a dodatkowo powstanie ponad 100 miejsc pracy - mówi Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa.